نگرانی فیات-کرایسلر درباره آینده جیپ گرند واگونیر

1397/4/7
Content Article Detail

قطعاً جیپ نیازمند یک شاسی‌بلند سه ردیفه برای رقابت با برندهایی همچون فورد و شورولت و دیگر خودروسازانی است که محصولاتی تثبیت شده در این کلاس عرضه می‌کنند. مدیرعامل فیات-کرایسلر آقای سرجیو مارکیونه از سال 2014 تاکنون به احتمال تولید چنین خودرویی اشاره داشته و هنوز هم نمایندگی‌های فروش منتظر چنین خودرویی هستند. زمانی که جیپ برنامه 5 ساله خود را چند هفته پیش شرح داد دو خودروی سه ردیفه مشاهده شد که یکی گرند واگونیر و دیگری احتمالاً گرند چروکی سه ردیفه هستند. البته اگرچه شاسی بلندها هنوز هم خوب می‌فروشند اما نگرانی‌هایی درباره عملکرد این محصولات در آینده وجود دارد.

جان مورفی، تحلیلگر بانک آمریکا می‌گوید 5 سال آینده برای خودروسازان دوره‌ای چالشی خواهد بود. مورفی به نرخ بهره بالا، ارزش پایین‌تر خودروهای کارکرده، افزایش قیمت سوخت، افت فروش خودرو در آمریکا و افزایش هزینه مواد اولیه به عنوان فاکتورهای چالش‌برانگیز پیش روی خودروسازان اشاره کرده و می‌گوید نمایندگی‌ها نیز کار سختی به منظور فروش خودروهای گران‌قیمت پیش رو خواهند داشت.


یکی از نمایندگی‌های با سابقه فیات-کرایسلر می‌گوید:

من فکر می‌کنم پنجره شانس در حال بسته شدن است. شاید ما در صورت تولید گرند واگونیر از بین برویم زیرا با وضع نرخ‌های بالای بهره و افزایش بهای سوخت چنین وضعیت دشواری ایجاد می‌شود.


تردیدها در فیات-کرایسلر احتمالاً باعث تأخیر تولید گرند واگونیر شده است. فیات-کرایسلر در اواخر سال 2016 برنامه‌ای برای تولید گرند واگونیر به عنوان یک شاسی‌بلند لوکس گران‌قیمت برای رقابت با رنجروور داشت؛ اما تنها چند ماه بعد مارکیونه گفت که این خودروساز واگونیر و گرند واگونیر را به خودروهای بدنه روی فریم تبدیل خواهد کرد. بدین ترتیب فیات-کرایسلر بهتر می‌تواند با شاسی بلندهای سه ردیفه آمریکایی ساخت جنرال موتورز و فورد رقابت کند.


یکی دیگر از نمایندگی‌های این خودروساز نیز می‌گوید:

گرند واگونیر هنوز هم فروش خوبی خواهد داشت زیرا یک جیپ است.


اگرچه جیپ هنوز در حال برنامه‌ریزی برای تولید گرند واگونیر است اما مشخص نیست که چه زمانی این خودرو تولید خواهد شد. این جیپ جدید در تأسیسات تولید وارن تراک جیپ روی خط تولید خواهد رفت اما این کارخانه هنوز به تولید نسل قبلی رم 1500 مشغول است و احتمالاً این کار را تا سال بعد نیز ادامه خواهد داد. این امر می‌تواند تولید گرند واگونیر را تا اواخر سال 2019 یا حتی 2020 به تأخیر بیندازد؛ و تا آن زمان چشم‌انداز صنعت خودرو می‌تواند تغییر کند…

منبع مقاله : پدال

دیدگاه جدید