ام جی چرا خاص است؟

1397/9/15
Content Article Detail

خودروهای لوکس آپشن‌هایی دارند که همین‌ها آن را لاکچری جلوه می‌دهد. آپشن‌هایی مانند سانروف برقی، فرمان الکتریکی، بسته شدن اتوماتیک شیشه‌ها، گرم‌کن آینه‌های جانبی، چراغ‌های خوش‌آمدگویی و بدرقه و … خودروهای لوکس گویی با انسان سخن می‌گویند و می‌شود با آن‌ها تا سال‌های سال زندگی کرد و سرگرم بود.

ام جی یکی از برندهایی است که در ایران قیمتی متوسط دارد، اما امکاناتی که خودروهای این کمپانی دارا هستند به هیچ عنوان با قیمتشان هم‌خوانی ندارد. شاید به همین دلیل باشد خرید ام جی صفر اتوماتیکو در مدل‌های محدودتری دنده‌ای، سالانه در حال رکورد زدن است، آن هم نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی. بیایید با چند آپشن خاص به کاررفته در خودروهای ام جی آشنا شویم.

ام جی 360 توربو و GS به توربوشارژ مجهز هستند. توربوشارژ در موتور خودرو به کار می‌رود که در ابتدا برای هواپیماهای جنگنده استفاده می‌شد. سال 1962، جنرال موتورز این جسارت را به خرج داد که توربوشارژ را از هواپیما به یکی از وسایل نقلیه‌اش انتقال دهد، پس از آن نیز بی ام و توربوشارژ را به اروپا آورد. این نوع موتور، با مکش بالای هوا به سمت موتور، قدرت آن را بالا می‌برد. چینی‌ها در ام جی GS از این موتور بهره برده‌اند. البته گروه خودروسازی آذربایجان نیز با مونتاژ ام جی 360 توربو نیز توانست به همین دلیل (موتور توربوشارژ) آمار خرید ام جی صفر اتوماتیک را به سطح قابل قبولی برساند.
سیستم الکترونیک هوشمند نور خودکار، از آپشن‌هایی است که در حال حاضر برندهای گران‌قیمت بر روی خودروهای خود نصب می‌کنند. این سنسور نور به صورت اتوماتیک، چراغ‌های خودرو را با توجه به روشنایی یا تاریک بودن محیط، کم‌نور یا پرنور می‌کند. شاید فکر کنید سیستم نور خودکار تنها جنبه تزئینی دارد اما وقتی به اهمیت آن پی خواهید برد که با کابردهای چندگانه و عجیب آن مواجه شوید. به عنوان مثال در هنگام شب، به صورت اتوماتیک نور تنظیم می‌شود و از تصادفات کاسته خواهد شد. همچنین دیگر به دلیل عدم استفاده از چراغ در جاده جریمه نخواهید شد! رد پای این سنسور باز هم در GS دیده می‌شود، با این وجود در دیگر خودروهای گروه ام جی مانند ام جی 3 نیز به چشم می‌خورد. خرید ام جی صفر اتوماتیک در مدل 3 در سایت دیوار چند آگهی دارد. برای مثال در این سایت ام جی 3 مدل 2015 اما بدون کارکرد و وارداتی، به قیمت 115 میلیون تومان به فروش می‌رسد.


تا چند سال پیش کسی گمان نمی‌کرد با دکمه‌هایی فشاری و ساده بتوان صندلی را در جهت‌های مختلفی تنظیم کرد. ام جی علاوه بر این امکان، صندلی‌ راننده را بر اساس ارگونومی بدن انسان نیز طراحی کرده است که قابلیت ماساژدهی دارد! ام جی 350 این قابلیت را دارد که صندلی راننده را در 6 جهت به صورت الکترونیکی تنظیم کند. حتی بعضا صندلی طوری قرار می‌گیرد که با آینه‌های بغل نیز تلاقی داشته باشد. احتمالا قیمت 115 تا 145 میلیون تومان برای داشتن خودرویی با چنین امکانی به علاوه دیگر آپشن‌هایش، پول زیادی نباشد. اگر چه در سایت دیوار خرید ام جی صفر اتوماتیک 350 به دلیل وارد نشدن مدل‌های جدید آن امکان‌پذیر نیست، اما در میان آگهی‌ها مدل‌های در حد نو به چشم می‌خورد. مثلا یک 350 وارداتی به همراه یک سال گارانتی و تنها با 30 هزار کیلومتر کارکرد که عملا صفر کیلومتر محسوب می‌شود، به قیمت 145 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

منبع مقاله : پدال

دیدگاه جدید