چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟ + عیب یابی

چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

با گرم‌تر شدن هوا و ماسک‌هایی که بابت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا می‌زنیم، لزوم استفاده از کولر خودرو به مراتب افزایش می‌یابد. از طرفی طبق پروتکل‌های اعلامی وزارت بهداشت، لازم است که در تمامی فضاهای بسته، سیستم‌های تهویه یکسره روشن باشند. با این حساب مشکلات احتمالی سیستم‌های سرمایشی وسایل نقلیه، بروز بیشتری پیدا کرده و عیوبی چون این که چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟ نیز به موازات آن افزایش داشته‌اند. این، یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که از میان گزارش‌های خرابی کولرهای خودرو به دست آمده و در اینجا به اختصار به عیب یابی آن می‌پردازیم.

با ایرانی کار همراه باشید.

چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

دلایل مختلفی برای پرتاب باد گرم از کولر خودرو وجود دارد که برخی از آن‌ها به سادگی قابل حل یا پیشگیری بوده و برخی دیگر نیازمند تعمیرات جدی‌تری هستند.  در زیر می‌بینیم که چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟ و این به چه عواملی بستگی خواهد داشت. اگر می خواهید یک رانندگی جذاب و دلچسب را تجربه کنید، حتما باید نسبت به این موضوع حساس بوده و به موقع نسبت به رفع آن اقدام کنید. گرم بودن داخل کابین خودرو، درست مانند زمانی است که خلافی خودرو بالای ۱ میلیون داشته و هر لحظه استرس متوقف کردن ماشین توسط پلیس را داشته باشید.

نشتی گاز مبرد

نشتی گاز مبرد، یکی از رایج‌ترین دلایل تولید باد گرم توسط کولر خودرو محسوب می‌شود. زمانی که مایع خنک‌کننده نشتی داشته و مقدار آن کاهش یافته باشد، در یک فرآیند پله‌ای، شاهد کاهش سرمای باد پرتابی کولر خودرو بوده و رفته رفته سرمای آن به گرما تبدیل می‌شود.

راه حل: برای حل این مشکل باید به تعمیرکار مراجعه نمایید. لازم است که محل نشتی ترمیم شده و گاز R134a یا مایع خنک کننده، دوباره شارژ شود.

فشار بیش از حد گاز مبرد

برخی اوقات نیز فشار بیش از حد گاز مبرد یا شارژ کردن بالاتر از حد استاندارد آن، به چنین وضعیتی منجر می‌شود.

راه حل: در این شرایط لازم است که فشار گاز مبرد تنظیم شده و به وضعیت و مقدار استاندارد برسد.

چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

فشار بیش از حد گاز مبرد یا نشتی در بخش آن، به تولید باد گرم توسط کولر خودرو، منتهی خواهد شد.

نشتی در بخش فلزی کولر خودرو

در صورتی که نشتی در بخش فلزی کولر خودرو، به طور مثال کندانسور اتفاق افتاده باشد، با همین پدیده کاهش سرمایش به صورت پله‌ای مواجه خواهیم بود. در این حالت با وجودی که کولر کارکرد خود را دارد، دمای خروجی آن، به اندازه کافی خنک نیست و احساس کاهش قدرت تولید سرمایش آن را به خوبی خواهید داشت.

راه حل: لازم است که نشتی بخش فلزی کولر خودرو، تعمیر و ترمیم شده تا سیستم سرمایش به حالت سابق بازگردد.

مشکل در کمپرسور کولر خودرو

خرابی کمپرسور کولر خودرو نیز یکی از دلایل عمده مراجعه دارندگان وسایل نقلیه به تعمیرگاه‌ها محسوب می‌شود. کمپرسور وظیفه انتقال گاز مبرد را داشته و در شرایط که به هر دلیلی قادر به انجام این فرآیند نباشد، عمل تولید سرمایش در کولر خودرو اتفاق نخواهد افتاد. درست به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود پیش از شروع فصل گرما، وضعیت کمپرسور کولر خودرو و نیز مایع خنک‌کننده آن، بررسی شود.

راه حل: در بسیاری مواقع نیاز به تعویض کمپرسور کولر خودرو خواهد بود. اما در شرایطی نیز می‌توانید با روغن کاری به موقع کمپرسور، از خوردگی آن جلوگیری به عمل آورده و روانی حرکت ایجاد کنید. این به نوعی پیشگیری محسوب شده و باعث افزایش طول عمر این قطعه حیاتی خواهد شد.

چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

عیب در کمپرسور کولر خودرو، منجر به تولید باد گرم توسط کولر خواهد شد.

ببینیم،

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کمپرسور کولر خودرو وظیفه مهمی را برعهده دارد، اما خود قطعه‌ای ساده است که البته بر اثر مرور زمان و استفاده زیاد، طول عمر کاهشی داشته و به نقطه تعویض می‌رسد. وظیفه مستقیم کمپرسور کولر خودرو، متراکم ساختن گاز خنک‌کننده و هدایت آن به سمت کندانسور است.

لازم به ذکر است که دو نوع کمپرسور با ظرفیت ثابت و ظرفیت متغیر داریم که در مبحثی دیگر مبسوط به آن‌ها می پردازیم. همین طور بسته به نوع خودروی شما، کمپرسور کولر آن متفاوت خواهد بود و این به قدرت موتور خودرو و وزن و حجم موتور، بستگی مستقیم خواهد داشت. به طور مثال کمپرسور کولر خودرو شاهین سایپا با چیزی که در کوییک S قرار داده شده است، متفاوت خواهد بود.

چرا کولر خودرو باد گرم می زند؟

کمپسور کولر خودرو از اصلی ترین قطعات آن بوده و نیاز به روغن کاری پس از هر دوره شارژ گاز مبرد یا تعویض دارد.

نکته ۱: با تعویق به موقع فیلتر هوا و فیلتر تهیه اتاق نیز می‌توانید به دریافت باد سرد بهتر و با پرتاب قوی‌تر از دریچه‌های کولر خودرو، کمک کنید.

نکته ۲: یکی از دلایلی که باعث می‌شود به محض روشن کردن کولر خودرو، باد گم از آن پرتاب شود، پارک کردن وسیله نقلیه زیر تابش مستقیم نور خورشید برای ساعت‌های طولانی است. از این روی اگر خودروی خود را زیر آفتاب پارک کرده‌اید، پرتاب باد گرم در ابتدای عملکرد کولر، چندان عجیب نیست و باید برای تست واقعی آن، کمی منتظر بمانید.

کلام آخر

با توجه به نکات فوق، به نظر می‌رسد که بهترین راهکار برای استفاده صحیح و بهینه از کولر خودرو، سرویس آن پیش از شروع فصل گرما و استفاده مداوم از این سیستم باشد. با سرویس کولر خودرو و تنظیم میزان باد مبرد، روغن کاری کمپرسور و سایر موارد مورد نیاز، ریسک عیب در کولر کاهش یافته و می‌توانید با اطمینان بیشتری از آن در مسیرهای طولانی رانندگی خود، بهره‌مند شوید.

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

۱ نظر در حال حاضر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *