به گزارش ایرانی کار، مجلس برای کاهش قیمت خودرو، مالیات چند خودرویی ها را مطرح کرده است که طی آن از افراد دارای بیش از یک خودرو، مالیات بابت آن اخذ شود.

مالیات چند خودرویی ها

مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، مالیات گرفتن از چند خودرویی‌ها را یک روش بازدارنده برای سد کردن مسیر صعودی دلالان دانست. وی در این خصوص در صحن علی مجلس شورای اسلامی گفت:  “مالیات یک روش بازدارنده‌ای است که اجازه جولان به افراد دلال در بازار را نمی‌دهد.”

وی افزود: “طرح جامع ساماندهی خودرو به مجلس شورای اسلامی ارائه شده ‌و امیدواریم هرچه زودتر این طرح تصویب شود.”

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، طرح مالیات از چند خودرویی‌ها در حال بررسی و تحقیقات بیشتر اس و در صورتی که به مرحله اجرایی برسد، می‌تواند اثربخشی قابل توجهی در کاهش قیمت خودرو داشته باشد.

این نماینده مجلس توضیح داد: “این طرح شامل برنامه بلندمدت و کوتاه‌مدت است و امیدواریم با اجرایی شدن این طرح قیمت خودرو کاهش یابد.”

بدیهی است که اگر این طرح با افزایش تولید و تحویل به موقع خودروها از سوی گروه‌های خودروسازی همراه شود، می ‌واند در کاهش قیمت خودرو، تاثیر بیشتری داشته باشد.

مصطفی طاهری به سخنان خود اضافه کرد: “بر‌اساس طرح جامع ساماندهی خودرو، کسانی که چندین خودرو به‌نام دارند و افراد سودجویی که اقدام به دلالی یا احتکار خودرو می‌کنند و سبب گرانی در بازار می‌شوند باید مالیت بر خودرو بپردازند. مالیات یک روش بازدارنده‌ای است که اجازه جولان به افراد دلال در بازار را نمی‌دهد.”

او در نهایت اظهار داشت: “طرح جامع ساماندهی خودرو ارائه شده و در کمیسیون مربوط بررسی و امیدواریم هر چه زودتر نهایی شود.”

باید دید در طول زمان چنین طرحی چه تاثیری بر بازار خودرو خواهد داشت و چگونه می‌توان از آن به نفع مصرف کننده واقعی بهره‌برداری کرد. به نظر می رسد که داشتن چند خودرو، مستلزم پرداخت چند حق بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، جریمه خودرو و … باشد.

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *