خلافی خودرو چیست و چطور آن را سریعاً پرداخت کنیم؟

 • توسط تحریریه ایرانی کار
 • ۴ ماه پیش
 • مقالات
 • ۴۵۷
 • ۰
پرداخت خلافی خودرو

حتماً شما هم لیست‌های بلند بالای خلافی خودرو را به یاد دارید که در گذشته روی کاغذهای پرینت شده تحویل راننده می‌شدند. اما این روزها کمتر شاهد چنین صحنه‌هایی هستیم. اول آن که رانندگان توجه بیشتری به قوانین رانندگی از خود نشان داده و دوم این که جریمه‌های دو برابری برای عدم پرداخت خلافی، باعث شده‌اند که رانندگان اجازه ندهند جریمه‌های آن‌ها روی هم جمع شوند. از طرفی، دیگر دریافت خلافی خودرو لزوماً روی کاغذهای پرینت شده نیست. بلکه کافی است با تلفن همراه یا کامپیوتر، لیست خلافی خودرو را دریافت کرده و به صورت آنلاین تمامی آن‌ها را پرداخت کنید. اگر می‌خواهید با روش‌های سریع پرداخت خلافی خودرو آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اصلاً چرا خلافی خودرو را پرداخت کنیم؟!

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید خودرو باید به آن توجه کنید، استعلام خلافی خودرو است؛ به‌خصوص اگر قصد خرید خودرو دست‌دوم قسطی را دارید و تا پیش از پایان اقساط، قرار نیست برای انتقال سند به محضر مراجعه کنید، دریافت رسید پرداخت به‌روز خلافی خودرو تا روز تحویل، کاملاً لازم و ضروری به ‌نظر می‌رسد.

به‌طور کلی خلافی خودرو شامل جریمه‌هایی می‌شود که پلیس راهنمایی و رانندگی به هر دلیلی برای شما در نظر گرفته است. مثلاً عبور از چراغ قرمز، نبستن کمربند ایمنی، نداشتن معاینه فنی، سرعت غیر مجاز و … از جمله دلایلی هستند که پلیس ممکن است خودروی شما را جریمه کند.

این جریمه ممکن است مستقیماً به شخص شما تحویل داده شود که به آن جریمه از نوع تسلیمی می‌گویند. یا آن که ممکن است جریمه از طریق دوربین‌های راهنمایی رانندگی ثبت شده باشد. اگر هم در محل حضور نداشته باشید، جریمه به صورت الصاقی روی خودرو چسبانده می‌شود. و اگر خدای ناکرده از راننده‌هایی باشید که به فرمان ایست توسط پلیس بی‌توجهی کرده و پایتان را بیشتر روی پدال گاز فشرده‌اید، جریمه شما از نوع دوبرگی خواهد بود. این نوع جریمه همان‌طور که از نامش مشخص است، دو نوع جریمه را در پی دارد که یکی از آن‌ها به دلیل تخلف در رانندگی است و دیگری به دلیل عدم توجه به فرمان پلیس.

در هر صورت شما ممکن است به نوعی جریمه شوید. حال شما ۶۰ روز فرصت دارید که مبلغ جریمه را پرداخت کنید. اگر این کار را انجام ندهید، مبلغ جریمه دو برابر خواهد شد. البته جریمه دو برابری مربوط به جریمه‌های الصاقی و تسلیمی است و شامل جریمه دوربین و دوبرگی نمی‌شود. یعنی اگر خودروی شما توسط دوربین‌های ثبت تخلف جریمه شده باشد، تا هر زمان که بخواهید می‌توانید برای پرداخت آن صبر کنید. جریمه‌های دوبرگی نیز همین‌طور هستند.

پرداخت خلافی خودرو

اما جدا از بحث دو برابر شدن جریمه، شما برای فروش خودرو نیز موظف به دریافت خلافی خودرو و پرداخت آن هستید. البته پرداخت خلافی به طور عرفی بر عهده مالک قبلی است اما در شرایطی ممکن است خریدار و فروشنده در مورد پرداخت خلافی با یکدیگر توافق کرده و یکی از آن‌ها پرداخت آن را بر عهده بگیرد. اما در هر صورت، برای تعویض پلاک خودرو و ثبت آن به نام خریدار، طبق قانون باید تمامی مبالغ مربوط به خلافی خودرو پرداخت‌شده و برگه تسویه نیز توسط فروشنده ارائه شود. بنابراین به جز دو برابر شدن جریمه، شما بدون پرداخت خلافی نمی‌توانید خودروی خود را بفروشید. پس به جای آن که اجازه بدهید تمامی جریمه‌ها روی هم جمع شده و به مبالغ هنگفت بدل شوند، بهتر است در اسرع وقت هر کدام از آن‌ها را تسویه کرده و بار خود را سبک‌تر کنید. اما در ادامه توضیح می‌دهیم که چه راه‌هایی برای پرداخت خلافی خودرو وجود دارند که ساده و کم دردسر هستند.

پرداخت خلافی خودرو

پرداخت سریع خلافی خودرو با این روش‌ها

شما در هر شهر و هر نقطه‌ای از کشور که باشید، می‌توانید خلافی خودروی خود را با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ پرداخت کنید. برای این منظور کافی است سند مالکیت خودرو، بیمه‌نامه مربوط به بیمه شخص ثالث و یک کارت شناسایی شخصی را همراه داشته باشید. هزینه دریافت خلافی خودرو در این دفاتر در سال ۹۹ برابر با ۳۰ هزار تومان است. بعد از دریافت خلافی، می‌توانید با مراجعه به شعب بانک ملی یا دستگاه ATM این بانک، پرداخت خلافی را نیز انجام بدهید. اما برای کسانی که به دنبال راه‌های ساده‌تر هستند، روش‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • پرداخت از طریق شماره تلفن

یکی از راه‌های ساده برای دریافت خلافی خودرو تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ است. بعد از شماره‌گیری با این تلفن گویا، می‌توانید کد ۱۷ رقمی یا همان کد VIN کارت ماشین را وارد کرده و از میزان خلافی خودرو مطلع شوید.

 • پرداخت از طریق موبایل و کد USSD

یکی از ساده‌ترین راه‌ها، از طریق شماره‌گیری کد #۱۱۰* است که در هر جا و بدون نیاز به اینترنت در دسترس شما خواهد بود. بعد از شماره‌گیری این کد، باید گزینه مربوط به خدمات قابل ارائه را انتخاب کنید. سپس استعلام خلافی خودرو را انتخاب کرده و بعد از آن، شماره کارت خودروی خود را که دارای ۱۷ رقم است با زبان انگلیسی وارد خواهید کرد. سپس مبلغ جریمه به نمایش در می‌آید که در صورت تمایل می‌توانید آن را پرداخت کنید.

 • وب‌سایت پلیس راهور

وبسایت پلیس راهور یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای دریافت خلافی خودرو است که می‌توانید به آن مراجعه کرده و ریز خلافی خودروی خود را دریافت کنید. برای این منظور کافی است وارد بخش خدمات شده و استعلام تخلف رانندگی را انتخاب کنید. برای دریافت ریز خلافی، بارکد ۸ رقمی که در پشت کارت ماشین درج شده است را وارد کنید. البته این وب‌سایت به طور معمول حدود ۷ روز طول می‌کشد که اطلاعات خود را به‌روزرسانی کند. بنابراین اگر امروز جریمه شده‌اید و می‌خواهید استعلام آن را ببینید، حدود یک هفته باید صبر کنید تا وب‌سایت به‌روزرسانی شود.

 • ابزار استعلام خلافی خودرو همراه مکانیک

یکی دیگر از ابزارهای مفید برای استعلام خلافی خودرو، در وب‌سایت همراه مکانیک موجود است. با کمک این ابزار می‌توانید با واردکردن کد ۸ رقمی مربوط به کارت ماشین خود، استعلام خلافی را انجام داده و ریز موارد آن را مشاهده کنید. این ابزار علاوه بر به‌روز بودن، به‌سادگی با چند کلیک در اختیار شما قرار می‌گیرد و موارد مربوط به خلافی خودرو را برای شما به نمایش در می‌آورد.

 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *