۵ روش استعلام خلافی موتورسیکلت + پرداخت جرایم

 • توسط تحریریه ایرانی کار
 • ۲ ماه پیش
 • مقالات
 • ۱۹۷
 • ۱
استعلام خلافی موتورسیکلت

با توجه به شکل تردد موتورسیکلت‌ها در خیابان‌های شهر و راحتی عبور از هر مسیری، آمار و ارقام حاکی از میزان قابل توجه جرایم رانندگی این وسایل نقلیه است. اگر چه حجم بزرگی از عدد خلافی خودرو به خلافی مربوط به طرح ترافیک مربوط می‌شود و موتورسیکلت‌ها از این موضوع فارغ هستند، اما عبور از چراغ قرمز، عبور از خط عابر پیاده، ورود ممنوع، عدم استفاده از کلاه ایمنی و … انواع تخلفات موتورسیکلت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. از این روی با استعلام خلافی موتورسیکلت و پرداخت زودهنگام این جرایم، می‌توان از توقیف این وسیله نقلیه و همین طور بزرگ شدن عدد خلافی پیشگیری کرد.

در ادامه با پرتال جامع خودرو کشور، ایرانی کار همراه باشید تا ببینیم بهترین روش‌های استعلام خلافی موتورسیکلت کدامند و چطور باید برای پرداخت اقدام کرد؟

روش‌های استعلام خلافی موتورسیکلت

۱. مراجعه به وب سایت راهور ۱۲۰ و استعلام خلافی موتورسیکلت آنلاین

با مراجعه به وب سایت راهور ۱۲۰ به آدرس اینترنتی  http://www.rahvar120.ir می‌توانید نسبت به دریافت خلافی موتورسیکلت و پرداخت آن اقدام لازم را انجام دهید. انجام این کار دقیقا شبیه به فرایندی است که برای استعلام خلافی خودرو طی کردیم. به این ترتیب تنها کافی است که کد ۸ رقمی مندرج در پشت کارت موتورسیکلت را در کادر مربوطه وارد کرده و لیست کامل جرایم موتورسیکلت خود را مشاهده نمایید.

استعلام خلافی موتور سیکلت در سایت راهور 120

مراجعه به وب سایت راهور۱۲۰ یکی از روش‌های استعلام خلافی موتورسیکلت و پرداخت تکی و یکجای آن محسوب می‌شود.

به علاوه هیچ گونه محدودیتی در خصوص مراجعه به وب سایت راهور ۱۲۰ وجود نداشته و شما در هر ساعتی از شبانه‌روز امکان دسترسی به آن، مشاهده خلافی موتورسیکلت و پرداخت تک به تک یا کامل و یکباره را خواهید داشت. (لازم به توضیح است که گاهی اوقات وب سایت دچار اختلالات دسترسی شده و باید چند دقیقه یا چند ساعت منتظر بمانید. در این شرایط استفاده از اپلیکیشن‌های خلافی می‌تواند به عنوان یک راه حل جایگزین و بدون دغدغه مطرح باشد.)

۲. استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق کد VIN

برای دریافت جریمه‌های موتور می توانید از کد VIN درج شده در پشت کارت موتورسیکلت استفاده کرده و این کد را به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک نمایید. دریافت خلافی موتورسیکلت از طریق پیامک نیز از روش‌های ساده‌ای است که به اتصال به اینترنت نیز نیاز نخواهد داشت. امکان ارسال پیامک خلافی موتور در هر ساعتی از شبانه روز میسر بوده و در پاسخ شناسه پرداخت و شناسه قبض خلافی‌ها برای شما نمایش داده خواهد شد. از این روی استعلام خلافی موتورسیکلت پیامکی به عنوان یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها شناخته می‌شود. البته گاهی اوقات پاسخدهی آن با مقداری تاخیر همراه بوده و حتی برخی اوقات، ناچار به وارد کردن دوباره اطلاعات و ارسال مجدد پیامک خواهید بود.

۳. دریافت خلافی موتورسیکلت تلفنی

با شماره تماس ۸۸۲۸۸۸۸۸ (شماره استعلام خلافی موتورسیکلت) می‌توانید از طریق اپراتور گویا این سرشماره و با وارد کردن کد کارت خودرو، مبلغ خلافی موتورسیکلت را دریافت کنید. لازم به ذکر است که در این روش امکان پرداخت تلفنی خلافی موتورسیکلت وجود نداشته و لازم است که با داشتن شناسه پرداخت و شناسه قبض جرایم، نسبت به پرداخت جداگانه اقدام کنید. به این ترتیب می‌توانید استعلام خلافی موتورسیکلت با پلاک را بگیرید.

۴. مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+

همچنان به جز سامانه اینترنتی استعلام خلافی موتور سیکلت، راه سنتی مراجعه حضوری به جز به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ و گرفتن خلافی موتورسیکلت نیز وجود دارد. در این حالت شما صورت وضعیتی از آخرین جرایم ثبت شده برای پلاک موتورسیکلت خود را دریافت کرده و می‌توانید در همان دفتر پلیس ۱۰+، نسبت به پرداخت آن‌ها اقدام کنید. لازم به توضیح است که تنها در این روش آخرین خلافی نیز به صورت حتمی نمایش داده شده و پس از گذشت چند دقیقه مبلغ کل خلافی صفر خواهد شد.

۵. استعلام خلافی موتورسیکلت از طریق اینترنت

شما با نصب اپلیکیشن‌های خلافی خودرو می‌توانید استعلام خلافی موتورسیکلت با اینترنت را نیز انجام داده و نسبت به پرداخت جرایم اقدام کنید. البته در این روش نیز امکان استعلام خلافی موتورسیکلت با کدملی میسر نخواهد بود و به همان کد ۸ رقمی پشت کارت موتور نیاز خواهید داشت. اما می‌توانید با دانلود خلافی موتورسیکلت، استعلام و پرداخت خلافی ماشین و موتورسیکلت و لیست کامل خلافی را در اختیار داشته باشید. با نصب اپلیکیشن ایرانی کار، این امکان را خواهید داشت که در هر زمان از طریق گوشی تلفن همراه خود، نسبت به دریافت جرایم و مشاهده ریز تخلفات رانندگی خود با کد تخلف راهنمایی و رانندگی اقدام کنید. به علاوه در اپلیکیشن ایرانی کار، سایر خدمات مربوط به خودرو از جمله خدمات طرح ترافیک، فروش آنلاین روغن موتور و … نیز عرضه شده است.

تخلفات اصلی موتورسواران

از اصلی ترین تخلفات موتورسیکلت سواران که معمولا منجر به انتقال موتورسیکلت به پارکینگ راهنمایی و رانندگی خواهد شد، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • حرکت در جهت مخالف در خیابان‌ها،
 • حرکت در خطوط ویژه،
 • حرکت در پیاده‌روها،
 • عبور از چراغ قرمز،
 • همراه نداشتن مدارک،
 • نداشتن پلاک،
 • مخدوش بودن پلاک
 • حرکت‌های نمایشی مانند تک‌چرخ

همان طور که مشاهده می‌کنید تمام این تخلفات رانندگی با موتور، حادثه‌ساز بوده و می‌توانند برای راکب موتورسیکلت، عابران پیاده یا سایر وسایل نقلیه پرریسک و خطرساز باشند. از این روی ضابط قضایی، این تخلفات را وارد در گروه تخلفات منجر به توقیف موتورسیکلت و انتفال آن به پارکینگ راهنمایی و رانندگی تشخیص داده است.

خلافی موتورسیکلت

جرایم اصلی موتورسیکلت سواران، منجر به توقیف موتور و انتقال آن به پارکینگ راهنمایی و رانندگی خواهد شد.

سخن پایانی

در بالا روش‌ها و طریقه استعلام خلافی موتورسیکلت را دنبال کردیم. به جز این‌ها شما می توانید با نصب اپلیکیشن ایرانی کار، نسبت به استعلام جریمه‌های رانندگی خودرو یا موتورسیکلت اقدام کرده و در هر لحظه لیست خلافی را مشاهده کنید. شما معمولا از چه روش‌هایی برای استعلام جرایم رانندگی خود استفاده می‌کنید؟ مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها چیست و چطور می‌توان ساده‌ترین راه گرفتن خلافی را انتخاب کرد؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت ایرانی کار، پرتال جامع خودرو کشور، در میان بگذارید.

 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

۱ نظر در حال حاضر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *