گواهینامه رانندگی جانبازان

اگر چه شرایط عمومی دریافت گواهینامه برای تمامی افراد یکسان است و تمایزی بین اشخاص برای اخذ آن وجود ندارد، اما امکان ویژه‌ای برای جانبازان بالای ۷۰ درصد در نظر گرفته شده است که بتوانند از امتیازات ویژه گواهینامه رانندگی جانبازی بهره‌مند شوند.

گواهینامه رانندگی جانبازی چیست؟

آیا گواهینامه رانندگی مخصوص جانبازان محدودیت‌های خاصی دارد؟ گواهینامه رانندگی جانبازی در واقع همان گواهینامه معمولی است که با شرایط ویژه و امکانات خاصی به این عزیزان اختصاص داده می‌شود. با در نظر گرفتن این که جانبازان (در این مورد خاص، جانبازان بالای ۷۰ درصد) که پیش از این در راه وطن و حفظ کشور جان فشانی زیادی از خود نشان داده و تبعات سنگینی را برای سلامت خود و شرایط خانواده به جان خریده‌اند، اختصاص برخی امکانات در قالب این گواهینامه برای ایشان، هنوز کار کمی به نظر می‌رسد.

گواهینامه رانندگی جانبازان

این نوع گواهینامه به جانبازان بالای ۷۰ درصد داده می شود. خدمات این گواهینامه شامل امتیازات زیر می‌شود:

  • ورود به محدوده طرح ترافیک
  • استفاده از پارکینگ های ویژه معلولین و جانبازان
  • دریافت خدمات رایگان از جانب ماموران انتظامی و نیز ماموران راهنمایی و رانندگی

آیا گواهینامه ویژه جانبازی با آرم خاصی همراه است؟ پس از صدور گواهینامه مخصوص جانبازان، آرم ویژه جانبازی روی گواهینامه حک می‌شود و این افراد می‌توانند به این طریق از خدمات و مزایای آن برخوردار شوند.

دقت داشته باشید که گواهینامه رانندگی جانبازی نیز مانند گواهینامه معلولین، در نهایت باعث خواهد شد تا در پلاک خودرویی که به جانباز مربوطه تعلق دارد، آرم مخصوص جانبازان قرار گرفته و این امتیازات و تسهیلاتی را در شرایط رانندگی، محل پارک و غیره در اختیار این افراد قرار خواهد داد.

اخذ گواهینامه معلولین

یکی از شرایط دریافت گواهینامه برای معلولین این است که در ابتدا مانند سایر متقاضیان به چشم پزشکی‌های مجاز پلیس مراجعه کنید. پس از اینکه وضعیت بینایی شما توسط پزشک معتمد تایید گردید، مراحل اخذ گواهینامه‌ برای معلولان آغاز می‌شود.

ابتدا باید به بیمارستان‌های مورد تایید اداره‌ی پلیس مراجعه نمایید. در این مرحله باید مدتی طولانی منتظر بمانید. زیرا تعداد متقاضیان زیاد و پزشکان معتمد بسیار اندک است.  در این مرحله پزشک وظیفه دارد تا تایید نماید شما صلاحیت رانندگی دارید یا خیر. اگر صلاحیت شما تایید شد، مهر تایید پای برگه‌ی شما زده می‌شود.

اکنون نوبت آن است تا به شهرک آزمایش بروید. در این شهرک نیز شما معاینه می‌شوید تا مهر تایید پزشک معتمد، دوباره تایید گردد. در این شهرک باید به اتاق معاینات مراجعه کنید تا مشخص شود شما آماده دریافت گواهینامه برای معلولان هستید.

اکنون نوبت آن است که تا با مراجعه به آموزشگاه‌های معتبر، آموزش رانندگی خود را آغاز کنید. البته باید بدانید که به هر آموزشگاهی نمی‌توانید مراجعه کنید، بلکه باید به آموزشگاه‌های مختص معلولین مراجعه کنید. البته بنا به اظهارات رئیس مرکز صدور گواهینامه رانندگی معلولیت، این آموزشگاه‌ها متناسب با شرایط معلولان، متناسب‌سازی شده است.

همین طور بخوانید: معاینه پزشکی گواهینامه

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی در این خصوص پیش از این اعلام کرده است: “این جانبازان می‌توانند با مراجعه به مرکز امور ایثارگران پلیس راهنمایی و رانندگی واقع در شهرک آزمایش و یا مراکز پلیس راهنمایی و رانندگی استان‌ها با اخذ معرفی نامه از این مراکز و با در دست داشتن کارت جانبازی و گواهینامه اقدام به تعویض گواهینامه‌های خود کنند.”

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *