آزمون آیین نامه موتورسیکلت

استفاده از موتور سيكلت در بين مردم كشورهاي مختلف دنيا كاملا رايج بوده و از آن هم براي حمل و نقل و هم براي لذت و تفريح استفاده مي‌كنند. در كشور ما هم موتور سيكلت يكي از وسايل نقليه بسيار محبوب به حساب مي‌آيد. تعداد زيادي از افراد از موتور استفاده مي‌كنند تا در هياهو و ترافيك سنگين شهرها، به راحتي بتوانند به كارهاي خود برسند. اما بايد توجه داشته باشيد كه راندن موتور سيكلت نياز به مهارت‌هاي خاص خود دارد. هم چنين فرد موتور سوار بايد قوانين و مقرارت مرتبط با اين وسيله را دانسته و آن‌ها را به خوبي به كار گيرد. به همين دليل، افراد براي اين كه مجوزهاي لازم از لحاظ قانوني را براي راندن موتور سيكلت به دست بياورند، بايد اقدام به گرفتن گواهينامه موتور سيكلت كنند. براي اين كار هم مانند وسايل نقليه ديگر، نياز به شركت در آزمون‌هاي مختلف آيين نامه و شهري دارند. در ادامه قصد داريم شما را بيش‌تر با شرايط، هزينه ها و نحوه شركت در آزمون آيين نامه موتور سيكلت آشنا كنيم.

آزمون آیین نامه‌ موتور سیکلت

براي دريافت گواهينامه موتور سيكلت، در ابتدا كلاس‌هاي آيين نامه امتحان رانندگی تشكيل شده و همين طور كتاب مناسب در اين زمينه به متقاضيان داده خواهد شد. در اين مرحله افراد با قوانين و مقررات لازم براي راندن موتور سيكلت آشنا مي‌شوند. پس از گذراندن كلاس‌هاي آيين نامه، شما بايد در آزمون مربوط به آن شركت كنيد؛ در صورتي كه بتوانيد اين آزمون را با موفقيت پشت سر بگذاريد، خواهيد توانست به مرحله بعدي دريافت گواهينامه، يعني آزمون شهري وارد شويد. براي موفقيت راحت در اين مرحله، بايد در كلاس‌ها شركت كرده و موارد تدريس شده را به خوبي فرا گيريد. بعد از آن هم مطالعه دقيق كتاب آيين نامه را انجام دهيد تا بتوانيد به راحتي از پس اين آزمون بر آييد. اما راه‌هايي هم وجود دارد كه در كنار مطالعه منابع و كتاب مورد نظر، مي‌تواند شما را با شانس بيش‌تري براي موفقيت در اين آزمون رو به رو كند. در ادامه به بيان آن‌ها خواهيم پرداخت تا شما بتوانيد به راحتي اين آزمون را پشت سر بگذاريد.

هزينه آزمون آيين نامه موتور سيكلت

هزينه شركت در آزمون آيين نامه را مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد كه البته در برابر هزينه كلي لازم براي دريافت گواهينامه، مقدار كمي محسوب مي‌شود. يكي هزينه لازم براي تهيه منابع امتحان بوده كه همان كتاب آيين نامه است و مبلغ ۲۰ هزار تومان بايد براي دريافت آن بپردازيد. ديگري هم هزينه لازم براي شركت در كلاس‌هاي آموزشي است كه براي اين هم بايد ۷۵ هزار تومان پرداخت كرد. پس به طور كلي،‌ هزينه لازم براي آزمون آيين نامه برابر با ۹۵ هزار تومان است. البته افراد براي دريافت كتاب آيين نامه مختار هستند و در صورتي كه آن را از قبل داشته باشند يا به هر دليل ديگري آن را نخواهند، مي‌توانند آن را خريداري نكنند.

آزمون آیین نامه موتور سیکلت

سوالات آزمون آیین نامه موتور سیکلت

سوالاتي كه در آزمون آيين نامه موتور سيكلت مورد استفاده قرار مي‌گيرند، از كتاب آيين نامه و يا مواردي كه در كلاس‌ها آموزش داده شده‌اند، طرح مي‌شوند. همان طور كه اشاره كرديم، براي پاسخ دادن به اين سوال‌ها تنها لازم است اين منابع را به خوبي مطالعه كرده و بر آن‌ها تسلط پيدا كرد. البته اين منابع علاوه بر اين كه براي شركت در آزمون مناسب هستند، براي استفاده عملي در آينده هم براي شما كاربرد دارند؛ پس نبايد صرفا به حفظ كردن آن‌ها براي پاسخ به سوالات آزمون قناعت كرد و بهتر است به صورت مفهومي و به خوبي آن‌ها را به حافظه سپرد. زيرا رعايت نكردن اين قوانين و مقررات هم مي‌تواند باعث بروز حادثه و آسيب ديدن شما و ديگران شود و هم مي‌تواند باعث جريمه نقدي شما شود.

متقاضيان شركت در آزمون آيين نامه موتور سيكلت مي‌توانند بعد از مطالعه منابع اصلي كه همان كتاب آيين نامه و جزوات به دست آمده در كلاس‌هاي آيين نامه است، از منابعي ديگر هم براي پاسخ دادن صحيح به سوالات آزمون آيين نامه استفاده كنند. اين منابع نمونه سوالاتي است كه در مراحل قبلي آزمون آيين نامه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از آن جايي كه اين سوالات به طور معمول همه مباحث مختلف را شامل مي‌شوند، مطالعه آن‌ها مي‌تواند آمادگي شما را تا حد زيادي بالا ببرد. از طرف ديگر، با توجه به اين كه اين سوالات در آزمون‌هاي قبلي آيين نامه مورد استفاده قرار گرفته‌اند، كاملا استاندارد هستند و افراد مي‌توانند با اين تيب سوال‌ها به خوبي ارتباط برقرار كرده و روش پاسخ دهي به آن‌ها را دريابند.

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون آیین نامه موتور سیکلت

با توجه به كمك زيادي كه نمونه سوالات دوره‌هاي قبل آزمون آيين نامه موتور سيكلت، به افراد متقاضي در اين آزمون مي‌كنند، تعداد زيادي از سايت‌ها اين سوالات را در دسترس متقاضيان قرار داده‌اند. در اين سايت‌ها چندين نمونه سوال موجود است كه هر كدام از آن‌ها شامل تيپ‌هاي مختلفي از سوالات هستند. براي اين كه مطالب خوانده شده توسط شما به صورت كامل مرور شود، ‌بهتر است همه تيپ‌هاي مختلف از اين سوالات را بررسي نماييد. شما مي‌توانيد دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون آیین نامه موتورسیکلت را از طريق اين سايت‌ها انجام دهيد. البته باز هم يادآوري مي‌كنيم كه خواندن صرف اين سوالات نمي‌تواند قبول شدن شما در آزمون آيين نامه موتور سيكلت را تضمين كند، بلكه كمك‌كننده هستند و از اين جهت مي‌توانند بسيار مفيد باشند.

زمان برگزاری امتحان آیین نامه موتور سیکلت

امتحان آيين نامه نه براي موتور سيكلت و نه براي خودرو ها به صورت جامع برگزار نمي‌شود و هر آموزشگاه اين آزمون را خود به صورت مستقل برگزار مي‌كند. به همين دليل زمان برگزاری امتحان آیین نامه موتور سیکلت به آموزشگاهي دارد كه شما در آن ثبت نام كرده‌ايد. آموزشگاه‌هاي رانندگي به طور معمول داراي يك برنامه خاص به خود هستند كه در چند روز هفته كلاس‌ها را برگزار مي‌كنند و در يك روز هم آزموان را مي‌گيرند. براي مثال ممكن است يك آموزشگاه هر سه شنبه آزمون آيين نامه را برگزار كند و آموزشگاهي ديگر هر پنج شنبه اين كار را انجام دهد. اين زمان به طور كامل در اختيار آموزشگاه‌ها قرار دارد.

البته با وجود اين كه انتخاب زمان برگزاری امتحان آیین نامه موتور سیکلت در اختيار آموزشگاه‌ها قرار گرفته است، اما آن‌ها موظف هستند اين آزمون را در هر هفته برگزار كنند. هنگام ثبت نام در اين آموزشگاه‌ها، زمان برگزاري آزمون‌هاي مختلف كه شامل آزمون‌هاي آيين نامه و شهري هستند به شما اطلاع داده مي‌شود. در صورتي هم كه زمان برگزاري اين آزمون‌ها تحت شرايط مختلف مانند كرونا دچار تغييراتي شود، از طرف آموزشگاه به شما اطلاع رساني خواهد شد. در غير اين صورت مي توانيد به صورت مراجعه حضوري به آموزشگاه خود و يا با استفاده از تماس تلفني، از زمان برگزاري آزمون آيين نامه مطلع شويد.

آزمون آیین نامه موتور سیکلت

سوالات متداول در مورد آزمون آیین نامه موتور سیکلت

  • آزمون آيين نامه موتور سيكلت داراي چه مراحلي است؟

براي شركت در اين آزمون ابتدا بايد در كلاس‌هاي آموزشي آيين نامه حضور پيدا كنيد و سپس در آزمون آيين نامه مربوط به آموزشگاه، نمره لازم براي قبولي را به دست آوريد. بعد از اين مرحله مي‌توانيد در آزمون آيين نامه اصلي شركت كرده و در صورت قبولي، وارد مرحله بعد شويد.

  • هزينه آزمون آيين نامه چه قدر است؟

هزينه اين آزمون به طور كلي شامل هزينه دريافت كتاب است كه ۲۰ هزار تومان و هزينه شركت در كلاس‌هاي آموزشي است كه ۷۵ هزار تومان مي‌باشند. در مجموع براي اين مرحله از آزمون‌هاي دريافت گواهينامه موتور سيكلت بايد ۹۵ هزار تومان پرداخت نماييد.

  • براي قبولي راحت در آزمون آيين نامه موتور سيكلت چه كنيم؟

براي اين كار در وهله اول بايد منابع لازم براي شركت در اين آزمون را به خوبي مطالعه نمود. پس از تسلط بر اين منابع كه همان كتاب و مفاهيم توضيح داده شده در كلاس‌ها هستند، بررسي نمونه سوالات سال‌هاي قبل هم مي‌تواند كمك كند. اين سوالات در سايت‌هاي گوناگون قابل دسترسي به طور رايگان هستند.

  • آزمون آيين نامه موتور سيكلت كي برگزار مي‌شود؟

اين آزمون توسط هر آموزشگاه به صورت مستقل برگزار مي‌شود؛ به همين دليل، زمان برگزاري آزمون آيين نامه هم توسط هر آموزشگاه براي متقاضيان خود تعيين مي‌شود.

  • در صورت رد شدن در آزمون آيين نامه موتور سيكلت بايد چه كار كرد؟

در صورت رد شدن در اين آزمون بايد به صورت مجدد ثبت نام نموده و با مطالعه بيش‌تر، دوباره در آن شركت كرد. تا زماني كه در آزمون آيين نامه قبول نشده‌ايد، مي‌توانيد دوباره ثبت نام كنيد تا بالاخره اين آزمون را با موفقيت پشت سر بگذاريد.

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *