صفر تا ۱۰۰ پارک دوبل

 • توسط تحریریه ایرانی کار
 • ۹ روز پیش
 • مقالات
 • ۵۸
 • ۰
پارک دوبل

یکی از با اهمیت‌ترین بخش‌ها در رانندگی، بحث توقف مناسب و پارک کردن خودرو است. چرا که در برخی مواقع چند سانتی‌متر کم یا زیاد می‌تواند باعث برخورد اتوموبیل ما با ماشین‌های دیگر و یا اجسام و اشیاء موجود در گوشه و کنار خیابان شود. این خطر به خصوص زمانی که ما قصد پارک کردن ماشین‌مان را در فضا‌های کم و تنگ داریم، بیش‌تر می‌شود. به همین دلیل باید تمام دقت خود را در یادگیری نکات لازم برای انجام این کار، به خرج داده و در هنگام انجام عمل پارک ماشین هم، با حواسی کاملا جمع اقدام نماییم؛ تا از آسیب دیدن وسیله نقلیه خود و دیگران جلوگیری نماییم. یکی از رایج‌ترین انواع پارک ماشین که به خصوص در شهرها و مکان‌هایی که فضایی کمی برای توقف خودرو موجود می‌باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد، پارک دوبل است.

با توجه به این که در شهرهای بزرگ تردد خودروها بسیار بالاست، در هنگام پارک هم به طور معمول جای کمی وجود دارد. به همین دلیل خودروها پشت سر هم، با فاصله‌ای کم پارک می‌شوند و فضایی که شما برای پارک کردن اتوموبیل‌تان دارید، تقریبا به اندازه طول خودرو شما است. برای این که بتوانید به راحتی خودرو خود را در این فضای کم و با وجود اتوموبیل‌های دیگر در پشت سر و جلوتان، پارک کنید،‌ باید روش مناسب برای انجام آن را بدانید. در این مواقع بهترین راهکار استفاده از پارک دوبل است که در ادامه به بیان صفر تا ۱۰۰ پارک دوبل می‌پردازیم؛‌ تا شما عزیزان به طور کامل با روش‌های استاندارد پارک دوبل و شرایط انجام این نوع پارک در محیط‌های مختلف و با ماشین‌های گوناگون آشنا شوید.

پارک دوبل از جلو

این نوع از پارک دوبل رایج‌ترین نوع آن است که توسط رانندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آزمون رانندگی نیز جایگاه خاصی دارد. در واقع این نوع پارک به این خاطر بیش‌تر استفاده می‌شود که رانندگان در لاین خود حرکت می‌کنند و در هنگام مشاهده یک جای خالی،‌ کمی جلوتر رفته و سپس با عقب گرفتن، خودروشان را پارک می‌کنند. برای انجام این نوع پارک به شکلی صحیح،‌ چند مرحله وجود دارد:

 1. در مرحله اول،‌ یافتن فضای مناسب برای پارک کردن اتوموبیل اهمیت دارد؛ البته این فضا باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید خودروتان را به راحتی در آن پارک کنید، بدون این که به آن یا به خودروهای اطراف‌تان آسیبی وارد شود.
 2. در ادامه باید کمی از محل مناسبی که برای پارک پیدا کرده‌اید، جلوتر رفته و در کنار ماشین جلویی قرار بگیرید؛‌ به گونه‌ای که خودرو شما با آن مماس بوده و البته فاصله‌ای در حدود نیم ‌متر بین شما وجود داشته باشد. زمانی که انتهای خودروی شما با انتهای آن خودرو در یک راستا قرار می‌گیرد، باید بایستید.
 3. در این مرحله باید فرمان ماشین‌تان را به طور کاملا به سمت راست بچرخانید. سپس با نگاه کردن به قسمت پشت سرتان و رعایت نکات ایمنی،‌ آرام آرام به سمت خودرو عقبی حرکت کنید.
 4. زمانی که جهت گوشه عقب ماشین جلویی تقریبا در میانه ماشین شما قرار می‌گیرد، باید توقف کرده و فرمان را صاف کنید. این مرحله در واقع مهم‌ترین مرحله در انجام پارک دوبل به شکلی صحیح است. تشخیص نقطه مناسب برای صاف کردن فرمان از چند روش مختلف مانند استفاده از آینه بغل، دست گیره درب و گوشه ماشین عقبی امکان پذیر است که در ادامه به طور کامل هر کدام از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.
 5. پس از این که فرمان را صاف کردید، مقداری بیش‌تر به عقب می‌آیید تا از عبور کردن خودرو خود از ماشین جلویی مطمئن شوید. در این هنگام دوباره کمی توقف می‌کنید.
 6. در ادامه باید فرمان را به صورت کامل به سمت چپ بچرخانید و به آرامی به سمت عقب حرکت کنید تا ماشین شما در جای خالی که برای پارک انتخاب کرده بودید، قرار بگیرد.

این ۶ مرحله برای انجام یک پارک دوبل صحیح، لازم هستند و انجام آن‌ها باید پشت سرهم،‌ با دقت کامل و با سرعت خوبی انجام گیرد. البته چیزی که باعث مهارت شما در انجام پارک دوبل می‌شود، تمرین مستمر آن است. بعد از این که قلق این کار را به دست بگیرید، به راحتی می‌توانید در هر جای لازم، این پارک را انجام دهید.

پارک دوبل

پارک دوبل با آینه بغل

همان طور که گفتیم، یکی از قسمت‌های مهم در انجام پارک دوبل، بخشی است که فرمان را به طور کامل به سمت راست چرخانده و به سمت عقب می روید و قصد دارید در مکان مناسب، فرمان را صاف کرده و دوباره به طور کامل به سمت چپ بچرخانید. برای فهمیدن زمان مناسب این کار، چند روش کلی وجود دارد که یکی از آن‌ها پارک دوبل با آینه بغل است. در این موارد با کمک آینه بغل ماشین خود، زمان مناسب برای تغییر جهت فرمان را به دست خواهید آورد. برای این کار باید همین طور که به سمت عقب می‌روید، زمانی که آینه بغل سمت راست یا سمت شاگرد شما، با سپر ماشین جلویی در یک راستا قرار گیرد،‌ فرمان را صاف کرده و دوباره به صورت کامل به سمت جهت دیگر بچرخانید. این گونه با استفاده از آینه بغل، می‌توانید زمان مناسب برای تغییر جهت فرمان را محاسبه کنید.

پارک دوبل با دستگیره در عقب

یکی دیگر از روش‌های مناسب و خوب برای به دست آوردن زمان مناسب جهت چرخاندن فرمان، استفاده از دستگیره در عقب ماشین است. در این روش هم آینه بغل شما کمک می‌کند، اما با این تفاوت که باید از آینه بغل سمت چپ اتوموبیل‌تان استفاده نمایید. هنگامی که به آرامی در حال عقب رفتن هستید، باید از آینه بغل سمت چپ یا سمت راننده، دستگیره در عقب را مشاهده کنید. زمانی که آینه بغل مماس با لبه جدول شد، باید جهت فرمان را از سمت راست به سمت چپ تغییر دهید. البته باید توجه کنید که استفاده از این روش تنها برای زمان‌هایی مناسب است که در کنار خیابان از جدول استفاده شده باشد و در موارد غیر، این روش پاسخ گو نیست.

پارک دوبل از سمت راننده

برای اجرای پارک دوبل از سمت راننده یا سمت چپ هم باید تقریبا همان اقداماتی را انجام بدهیم که در پارک دوبل عادی که از سمت راست اجرا می‌شود، انجام می‌دهیم؛ اما تفاوت‌هایی وجود دارد که آن هم به دلیل تغییر جهت است. برای انجام این کار هم باید ابتدا یک محل خالی و مناسب برای انجام پارک را پیدا کنیم. سپس به صورت مستقیم پیش می‌رویم و در کنار ماشین جلویی قرار می‌گیریم. در هنگام قرار گرفتن قسمت عقبی اتومومبیل خود در کنار قسمت عقب اتوموبیل جلویی، ایستاده و شروع به انجام پارک دوبل می‌کنیم. در این روش باید در ابتدا فرمان را به طور کامل به سمت چپ بچرخانیم و شروع به عقب رفتن کنیم.

زمانی که آینه سمت راست ماشین ما با ماشین عقب تقریبا موازی باشد، باید با یک ایست کوتاه، جهت فرمان را به طور کامل تغییر داده و آن را به سمت راست بچرخانیم. در ادامه باید به آرامی به سمت عقب رفته و هنگامی که اتوموبیل به خوبی در مکان مناسب قرار گرفت،‌ به طور کامل بایستیم و فرمان را صاف کنیم. همان طور که گفتیم، برای انجام پارک دوبل از سمت چپ یا از سمت راننده هم باید مانند پارک دوبل از راست اقدام کنیم که مراحل جزء به جزء آن را در بالا بیان کردیم. برای تسلط بیش‌تر می‌توانید به آن قسمت هم مراجعه کرده و مراحل را بهتر یاد بگیرید؛ زیرا تنها تفاوت این پارک، در جهت آن بوده و بقیه مراحل تقریبا یکسان هستند.

پارک دوبل

 پارک دوبل با ماشین برعکس

اگر چه این نوع پارک کم‌تر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مي‌توان گفت كه اصلا رايج نيست، اما ممكن است افراد براي تنوع، ‌حركات نمايشي و يا اضطرار سعي به انجام پارک دوبل با ماشین برعکس داشته باشند. براي اين كار خودرو شما در جهتي برعكس دو خودرو جلويي و عقبي حركت مي‌كند و بايد آن را در فضاي خالي بين آن‌ها پارك نماييد. شيوه كلي انجام اين كار هم مانند پارك دوبل عادي است، با اين تفاوت كه شما قصد پارك در جهتي مخالف را داريد. اين موضوع باعث مي‌شود كه استانداردهاي لازم براي انجام پارك دوبل در اين موقعيت هم داراي تفاوت‌هايي باشند.

براي اجراي اين نوع پارك هم بايد ابتدا به سمت جلو حركت كرده و موازي ماشين عقبي قرار بگيريد؛ به گونه‌اي كه فاصله خودرو شما از آن در حدود نيم متر بوده و قسمت عقبي ماشين شما و قسمت جلويي خودرو عقبي در يك راستا قرار بگيرند. در اين هنگام بايد فرمان را به صورت كامل به سمت چپ چرخانده و به آرامي به سمت عقب حركت كنيد. زماني كه گوشه جلوي ماشين عقبي در راستاي آينه بغل سمت رانند ماشين شما قرار گيرد، بايد جهت فرمان را عوض كرده و آن را به صورت كامل به سمت راست بچرخانيد. كمي به سمت عقب مي‌رويد تا ماشين شما به خوبي در جاي خود قرار بگيرد. در اين هنگام ماشين شما به صورت برعكس در بين دو ماشين ديگر كه به شكلي صحيح پارك شده‌اند، قرار مي‌گيرد.

همین طور بخوانید: آموزش خروچ از پارک

پارک دوبل پرايد

شرايط كلي انجام پارك دوبل با هر وسيله نقليه‌اي يكسان است و تنها در يك سري جزئيات با هم تفاوت دارند. آن هم به اين دليل است كه خودروهاي گوناگون داراي ويژگي‌هاي متفاوتي هم هستند كه از مهم‌ترين اين ويژگي‌ها مي‌توان به اندازه آن‌ها اشاره نمود. اندازه اتوموبيل يكي از فاكتورهاي مهمي است كه در انجام پارك دوبل تاثير دارد. پرايد يكي از خودروهاي بسيار پر كاربرد و رايج در كشور ما است كه براي پارك دوبل آن هم نياز به مساحت زيادي وجود ندارد. همه قوانيني كه براي پارك دوبل گفتيم براي اين خودرو هم در نظر گرفته مي‌شود، اما چيزي كه تفاوت دارد، نقطه‌اي است كه بايد جهت فرمان را تغيير داد. اين نقطه براي خودرو پرايد در هنگامي كه بتوانيم گوشه جلو سمت راست خودرو عقبي را در شيشه مثلثي كوچك عقب خود ببينيم، بهترين زمان است.

پارک دوبل پژو پارس

انجام پارك دوبل براي خودرو پژو پارس هم تقريبا مشابه با پرايد است؛ زيرا همان طور كه گفتيم، قوانين و شرايط كلي براي پارك دوبل اكثر وسايل نقليه يكسان است و تنها در زمان تغيير جهت فرمان و البته فضاي مورد نياز تفاوت دارند؛ اين موضوع هم به خاطر اندازه متفاوت خودروهاي مختلف است. پژو پارس از نظر اندازه مقداري از پرايد بزرگ‌تر است و براي پارك دوبل آن ابتدا بايد فضايي بازتر را در نظر بگيريد. براي تعيين نقطه مناسب جهت انجام پارك دوبل ماشين پژو خود، مي‌توانيد از آينه وسط ماشين خود كمك بگيريد. به اين شكل كه در هنگام مشاهده گوشه سمت راست ماشين عقبي در وسط اين آينه، نسبت به تغيير جهت فرمان اقدام نماييد. البته از روش‌هاي ديگر هم كه در قسمت‌هاي قبل بيان كرديم، مي‌توانيد براي انجام پارك دوبل پژو پارس خود استفاده نماييد.

پارک دوبل در سربالایی وسرازيري

پارك دوبل در مكان‌هاي سربالايي و سرازيري كه داراي شيب زيادي هستند هم به طور كلي مانند پارك در مكان‌هاي صاف و كم شيب انجام مي‌شود؛ اما براي رعايت شدن بهتر ايمني ماشين خودتان و ديگران، بايد يك سري نكات را مد نظر داشته باشيد. نكته مهم در پارك دوبل در سرازيري اين است كه بايد در كنار نيم كلاچ كردن، مقداري هم از گاز كمك بگيريد تا ماشين راحت‌تر به عقب حركت كند. هنگامي كه ماشين را پارك كرديد هم، علاوه بر كشيدن ترمز دستي،‌ بايد فرمان را به طور كامل به سمت راست بچرخانيد تا در صورت حركت ماشين به سمت حاشيه رفته و متوقف شود. براي پارك دوبل در سربالايي هم بايد نيم كلاچ را بالاتر داشته باشيد تا ماشين وارد حالت خلاصي نشود. پس از پارك هم بايد ترمز دستي را كشيده و فرمان را به سمت چپ بچرخانيد تا در صورت حركت ماشين، وارد خيابان نشود.

پارک دوبل

پارک دوبل در جای کم

بهتر است براي انجام پارك دوبل با توجه به خودرو خود، فضاي مناسبي را در نظر بگيريد. اما اگر نيار به پارک دوبل در جای کم پيدا كرديد، بايد به چند نكته توجه داشته باشيد تا پارك شما به بهترين شكل ممكن انجام شود. يكي اين كه در هنگام ايستادن در كنار ماشين جلويي بايد فاصله‌تان را تا حد امكان كم كنيد، البته احتياط كنيد كه با آن برخورد نكنيد. اين موضوع به اين خاطر است كه شما بتوانيد در هنگام چرخش از فضاي موجود بهترين استفاده را ببريد. نكته ديگر سرعت عمل در تغيير جهت فرمان و كارهاي ديگر مربوط به پارك است. نداشتن عكس‌العمل سريع مي‌تواند باعث از دست رفتن فضا شود كه اين موضوع در جاي كم، مي‌تواند شما را در انجام پارك صحيح ناكام بگذارد. نكته ديگر هم انجام چند حركت عقب و جلو به هنگام قرار گرفتن در مكان مناسب است. اين مورد هم باعث مي‌شود تا ماشي شما بيش‌تر به سمت حاشيه رفته و در وسط خيابان نباشد.

پارک دوبل کجا ممنوع است؟

اگر چه پارك دوبل يكي از بهترين انواع پارك ماشين است كه در بيش‌تر موارد مي‌تواند باعث استفاده از كم‌ترين فضاها بشود، اما نمي توان اين نوع پارك را در همه نقاط خيابان‌ها و راه‌ها انجام داد؛ چرا كه انجام پارك دوبل در برخي از مكان‌ها مي‌تواند موجب بروز تصادف و حادثه شود. چند مورد از مهم‌ترين اين مكان ها كه پارك دوبل در آن جا ممنوع است، شامل موارد زير مي شوند:

 • در جاهايي كه تابلوهاي پارك ممنوع وجود دارد؛ در اين صورت هر نوع پارك ار جمله پارك دوبل ممنوع است.
 • در ايستگاه‌هاي تاكسي و اتوبوس هم هر نوع پاركي ممنوع بوده و نمي‌توان پارك دوبل هم انجام داد.
 • در بزرگراه‌ها هم با توجه به سرعت بالاي ماشين‌ها، پارك دوبل مي‌تواند همراه با تصادف و حادثه باشد.
 • در تقاطع‌ها و نزديكي آن‌ها كه تا فاصله حدود ۱۵ متر را شامل مي‌شود.
 • در برابر پل‌هاي موجود جلوي خانه‌ها و يا ورودي كوچه‌ها هم نمي‌توان پارك دوبل انجام داد.

انجام پارك دوبل در اين مكان‌ها علاوه بر احتمال بروز حادثه براي شما و ديگران،‌ میتواند جريمه شدن‌تان را هم در پی داشته باشد. پس بايد سعي كنيد از اجرای پارک دوبل در اين مكان‌ها، خودداري نماييد.

سوالات متداول در مورد پارک دوبل

 • پارک دوبل در چه مكان‌هايی مناسب است؟

انجام پارک دوبل براي جاهايی كه فضای كافی برای پارک از جلو وجود ندارد كاملا مناسب است؛ اين نوع پارک كردن به خصوص در شهرهای بزرگ كه فضای كافی وجود ندارد،‌ بيش‌تر توصيه می‌شود.

 • فضاي لازم بين دو ماشين براي پارک دوبل چه قدر است؟

با توجه به اندازه ماشين‌های مختلف، فضای لازم برای انجام پارک دوبل آن‌ها هم متفاوت است. اما بايد توجه داشته باشيد كه اين فضا برای هر ماشين بايد دو تا سه متر بيش‌تر از طول آن باشد تا شما بتوانيد به راحتي و بدون آسيب زدن به خودرو خود و ديگران، پارک دوبل را انجام دهيد.

 • پارک دوبل در مكان‌هايی كه جدول وجود ندارد، بايد چگونه انجام شود؟

در جاهايي كه جدول وجود ندارد، می‌توان با خيالي راحت‌تر پارک دوبل را انجام داد. البته در اين موارد نمي‌توان پارك دويل را با استفاده از جدول انجام داد و بايد از روش‌هاي ديگر مانند كمك گرفتن از آينه بغل و غيره استفاده نمود.

 • در چه مكان‌هايی انجام پارک دوبل ممانعت دارد؟

در جاهايی كه انجام پارک دوبل مي‌تواند با بروز حادثه براي خودرو شما و ديگران همراه باشد، بايد از اين كار خودداری كنيد؛ مهم‌ترين اين مكان‌ها شامل بزرگراه‌ها، جلوی پل خانه‌ها، روبروی كوچه‌ها و كنار تقاطع‌ها می‌شود.

 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *