پرداخت بدهی طرح ترافیک + جریمه دیرکرد

 • توسط تحریریه ایرانی کار
 • ۴ روز پیش
 • مقالات
 • ۳۸
 • ۰
پرداخت بدهی طرح ترافیک

طرح ترافيک با هدف سامان دادن وضع شلوغ خيابان‌ها در شهر تهران ايجاد شده و تا حد زيادي هم توانسته به بهبود شرايط كمك كند. اين طرح هم به كاهش آلودگي شهر مي‌انجامد و هم ترافيك‌هاي آزاردهنده‌اي را كه ممكن است شما بارها در آن گير افتاده باشيد، را كم رنگ‌تر مي‌كند. همان طور كه مي‌دانيد،‌ با اعمال طرح ترافيك تنها يك سري از خودروها كه داراي مجوز باشند، مي‌توانند در زمان‌هاي خاص در مكان‌هاي محدوده طرح ترافيک تردد كنند. خودروهايي كه مجوز لازم براي تردد در اين مكان‌ها را نداشته باشند،‌ طبق مقررات راهنمايي و رانندگي،‌ جريمه خواهند شد. اگر شما با ورود بدون مجوز به محدوده طرح ترافيك جريمه شويد و فراموش كنيد كه آن را پرداخت نماييد، اين جريمه در حساب شما جمع شده و به عنوان بدهي طرح ترافيک در نظر گرفته مي شود.

البته در صورتي كه حساب شهروندي شما شارژ باشد، در صورت جريمه شدن،‌ مبلغ جريمه به صورت آنلاين از حساب شما كسر مي‌شود و ديگر بدهي طرح ترافيك شامل شما نمي شود. اما اگر حساب‌تان شارژ نبوده و به صورت غير مجاز وارد محدوده طرح ترافيك شويد، علاوه بر مبلغ جريمه مشخص اين تخلف، يك مبلغ اضافه هم براي شما در نظر گرفته مي‌شود. اين جريمه با عنوان جريمه بدهي عوارض ثبت مي‌شود كه در صورت اطلاع نداشتن از اين شرايط، ممكن است پس از مدتي با انبوهي از جريمه‌ها رو به رو شويد. در ادامه قصد داريم به طور كامل در مورد جريمه بدهي عوارض و روش‌هاي پرداخت بدهی طرح ترافیک توضيح دهيم؛ تا شما كاربران گرامي با آگاهي كامل از اين شرايط، با جريمه‌هاي اضافي موجه نشويد.

میزان بدهی طرح ترافیک

در ابتدا بايد توجه داشته باشيم كه جريمه طرح ترافيک براي افراد و خودروهاي مختلف متفاوت است. اين مقدار جريمه به عواملي مانند معاينه فني خودرو و نوع سهميه افراد بستگي‌ دارد. اما جريمه بدهي طرح ترافيک براي همه اين خودروها مقداري ثابت است. همان طور كه در بخش قبل هم اشاره كرديم،‌ اين جريمه در صورت ورود غير مجاز به طرح ترافيک در صورتي كه حساب شهروندي شما شارژ نباشد،‌ اعمال خواهد شد. میزان بدهی طرح ترافیک براي هر بار ورود غير مجاز مبلغ ۲۰ هزار تومان است كه به جريمه اصلي طرح ترافيك اضافه مي‌شود. پس براي جلوگيري از اعمال جريمه بدهي طرح ترافيك، در ابتدا بايد سعي كنيد كه براي ورود به محدوده اين طرح، مجوزهاي لازم را به دست بياوريد. اما در مرحله بعدي، بايد سعي كنيد هميشه حساب شهروندي‌تان شارژ باشد تا در صورتي كه به صورت اضطراري يا ناگهاني به اين طرح ورود كرديد، مشمول جريمه بدهي طرح ترافيک نشويد.

بدهی طرح ترافیک

استعلام بدهی طرح ترافیک

بسياري از رانندگان و كاربران شايد اصلا متوجه جريمه شدن ماشين‌شان نباشند، اما در واقع به دليل ورود غير مجاز به محدوده طرح ترافيك، جريمه‌ براي آن‌ها ثبت شده است. براي اين كه بدانيد آيا مشمول جريمه بدهي طرح ترافيك هستيد يا خير، بايد نسبت به استعلام اين بدهی اقدام نماييد. براي اين كار راه‌هاي گوناگوني وجود دارد كه اكنون دو مورد از مهم‌ترين آن‌ها كه البته بيش‌تر هم توسط كاربران مورد استفاده قرار مي‌گيرند را بيان خواهيم كرد:

 1. يك روش مناسب و راحت، استفاده از سامانه تهران من براي گرفتن استعلام بدهي طرح ترافيك است. براي اين كار كافي است به سامانه تهران من به نشاني my.tehran.ir مراجعه كرده و از قسمت مربوط به جريمه‌ها، از ميزان جريمه بدهي طراح ترافيك خود آگاه شويد. البته در اين قسمت همه جريمه‌هاي شما قابل مشاهده هستند كه جريمه‌هاي مربوط به طرح ترافيك و عوارض طرح ترافيك را هم شامل مي شوند.
 2. روش ديگر براي آگاهي از جريمه بدهي طرح ترافيك، مراجعه حضوري به يكي از شعب پليس ۱۰+ است. با مراجعه به اين مراكز، مي‌توانيد استعلام همه جريمه‌هاي خود از جمله جريمه بدهي طرح ترافيك را مشاهده نموده و در صورت جريمه شدن، نسبت به پرداخت آن‌اقدام نماييد.

اعتراض به بدهی طرح ترافیک

با توجه به اين كه بدهي طرح ترافيك يك جريمه وابسته به جريمه طرح ترافيك است، در صورتي كه احساس مي‌كنيد اين جريمه اشتباه براي شما ثبت شده است، بايد نسبت به جريمه طرح ترافيك اعتراض كنيد. زيرا همان طور كه گفتيم، جريمه بدهي طرح ترافيك، در صورت جريمه شدن شما در طرح ترافيك و شارژ نبودن حساب‌شهروندي شما اعمال مي شود. براي اعتراض به جريمه طرح ترافيك، هم مي‌توانيد اين كار را از طريق سامانه تهران من انجام دهيد و هم از طريق مراجعه حضوري به يكي از شعب پليس ۱۰+ اعتراض‌تان را ثبت نماييد. در روش حضوري كه شرايط كاملا واضح است و بايد مدارك‌تان را ارائه داده و اعتراض خود را نسبت به جريمه مورد نظر اعلام كنيد. اما راي اعتراض از طريق سامانه تهران من،‌ بايد وارد بخش پشتيباني شده و با مشخص كردن جريمه و زمان آن، اعتراض خود را ثبت نماييد.

بدهی طرح ترافیک

چگونه بدهی طرح ترافیک را پرداخت کنیم؟

در صورتي كه جريمه بدهي طرح ترافيك شامل شما شده است، بايد هر چه زودتر نسبت به پرداخت آن‌ها اقدام كنيد؛ چرا كه اين‌بدهي‌ها روي هم انباشته شده و در حساب شما خواهند ماند و اگر قصد فروش وسيله نقليه خود را داشته باشيد، بايد يك جا همه جريمه آن را تسويه كنيد. به همين دليل تسويه جريمه در اسرع وقت باعث مي‌شود كه از اعمال فشار مالي به شما در يك زمان خاص جلوگيري شود؛ كما اين كه، ممكن است جريمه‌هاي شما با دير كرد همراه شده و مبلغ آن‌ها افزايش پيدا كند. راه‌هايي گوناگوني براي پرداخت بدهي طرح ترافيك وجود دارد كه مي‌توانيد از طريق آن ها، به راحتي اين كار را انجام دهيد.

يكي از راحت‌ترين روش‌ها مراجعه به سامانه «تهران من» است. شما با استفاده از اين سامانه به راحتي مي‌توانيد از مبلغ جريمه مربوط به طرح ترافيك و عوارض آن، آگاهي پيدا كرده و آن را پرداخت كنيد. البته سامانه‌هاي اينترني زيادي هستند كه با استفاده از آن‌ها مي‌توانيد كار پرداخت جريمه را انجام دهيد، اما سمانه تهران من،‌ هم از اعتبار خوبي در اين زمينه برخوردار است و هم خدمات مناسب و فراوانب عرضه مي‌كند. در روش ديگر براي پرداخت جريمه هم، مراجعه حضوري به مراكز پليس راهور و يا پليس ۱۰+ است. در صورتي كه اينترنت در دسترس‌تان نباشد يا ابزار مناسب براي اين كار را نداشته باشيد، مي‌توانيد به صورت حضوری اين جريمه را پرداخت نماييد.

همین طور بخوانید: معرفی بهترین اپلیکیشن خرید طرح ترافیک

سوالات متداول در مورد پرداخت بدهی طرح ترافیک

 • بدهي طرح ترافيک يا بدهی عوارض طرح ترافيک چيست؟

در صورتي كه بدون داشتن مجوزهاي لازم، وارد محدوده طرح ترافيک شويد، مشمول جريمه طرح ترافيک خواهيد شد. اما اگر حساب شهروندی شما در سامانه «تهران من» شارژ نباشد تا مبلغ جريمه به طور خودكار از آن كسر شود، مشمول يک جريمه ديگر هم خواهيد شد. اين جريمه به عنوان جريمه بدهی طرح ترافيک مطرح مي‌شود.

 • چه مبلغي به عنوان جريمه بدهی طرح ترافيک در نظر گرفته شده است؟

خود جريمه طرح ترافيک با توجه به تاثير چندين عامل مختلف بر آن، براي هر خودرو متغيير است، اما جريمه بدهي طرح ترافيک براي هر مرتبه برابر با ۲۰ هزار تومن است كه به جريمه اصلی اضافه خواهد شد.

 • چگونه از جريمه بدهی طرح ترافيک خود اطلاع پيدا كنيم؟

براي اطلاع از جريمه بدهی طرح ترافيک و ساير بدهي‌ها، دو راه اصلي وجود دارد. يكي مراجعه به شعب پليس ۱۰+ و ديگري مراجعه به سامانه تهران من است.

 • آيا امكان اعتراض به جريمه بدهی طرح ترافيک وجود دارد؟

با توجه به اين كه جريمه بدهی طرح ترافيک يك جريمه وابسته به جريمه ورود غير مجاز به طرح ترافيک است،‌ براي حذف اين جريمه، بايد نسبت به جريمه اصلی كه همان جريمه مربوط به ورود بدون مجوز به محدوده طرح ترافيک است، اعتراض نمود.

 • facebook
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *