کمک رانندهمقالات

تمدید مجدد وکالت‌نامه تعویض پلاک چطور انجام می شود؟

چنانچه زمان معین برای تعویض پلاک خودرو فاقد اعتبار شود یا این وکالت‌نامه به هر دلیل باطل گردد، می‌توان نسبت به تمدید مجدد وکالت‌نامه تعویض پلاک اقدام نمود.

تمدید مجدد وکالت‌نامه تعویض پلاک

برای تعیین پلاک و درج شماره‌گذاری خودرو نیاز است تا وکالت‌نامه‌ای معتبر داشته باشید و اگر به هر دلیل نتوانید در بازه زمانی مشخص شده برای تعویض پلاک خودروی خود به شعب تعیین شده بروید و روند قانونی تعویض پلاک را پشت‌سر بگذارید، لازم است وکالت‌نامه جدیدی برای تعویض پلاک در اختیار شما قرار بگیرد.

در صورتی که زمان وکالت از جانب طرفین معامله مقرر شود، این مدت زمان را نمی‌توان تغییر داده و کم یا زیاد کردن این زمان از سوی هر نهاد یا ارگانی امکان‌پذیر نخواهد بود و تخلف محسوب می‌شود.

اگر مدت تعیین شده در وکالت‌نامه تعویض پلاک پایان یابد، این وکالت‌نامه فاقد اعتبار خواهد بود و دیگر نمی‌توان با این وکالت‌نامه برای تعویض پلاک اقدام نمود. برای اینکه وکالت‌نامه دیگری را برای ثبت پلاک و شماره‌گذاری خودرو درخواست کنید، باید هزینه تعییین شده را بپردازید؛ لذا بهتر است در مدت معین شده نسبت به تعویض پلاک مبادرت نمایید تا مجددا متحمل پرداخت هزینه نشوید.

تعویض پلاک را می‌توان یکی از اعمالی دانست که به واسطه معامله‌های وکالتی صورت می‌گیرد. البته باتوجه به سوابقی که در این امر وجود دارد توصیه می‌شود تعویض پلاک به صورت وکالتی انجام نشود، زیرا مشکلات و درسرهای ناشی از آن ممکن است زمان‌بر و فرسایشی باشد.

تعویض پلاک

زمانی که معامله خرید یا فروش خودرو صورت می‌پذیرد، فروشنده خودرو مهلت زمان محدود و معینی را در دفتر ثبت‌ اسناد در اختیار خریدار قرار می‌دهد تا خریدار بتواند طی مدت زمان تعیین شده، با مراجعه به شعب مربوط  به تعویض پلاک، شماره‌گذاری خودرو را تغییر دهد. تعویض پلاک در حقیقت قبل از معامله کامل و واگذاری خودرو به خریدار انجام می‌شود و از آنجا که فروشنده در این زمان همچنان مالک خودرو به حساب می‌آید، باید به هنگام تعویض پلاک حضور به عمل آورد. اما این وکالت‌نامه مندرج، ضرورت حضور فروشنده در مرکز تعویض پلاک را ملغی می‌کند و در این شرایط، خریدار می‌تواند بدون نیاز به همراهی فروشنده نسبت به ثبت پلاک جدید خودرو اقدام نماید که این قوانین به نحوی می‌توانند سبب سهولت در امور واگذاری خودرو شوند.

چنانچه فروشنده خودرو وکالت‌نامه‌ای جهت تعویض پلاک تنظیم نکند و مراتب فک پلاک را انجام ندهد، قانون او را مجبور به انجام این کار می‌کند و اگر خریدار بخواهد بدون رضایت و تایید فروشنده وکالت‌نامه را تمدید کند حتی با رای دادگاه هم این اجازه به او داده نخواهد شد. چنانچه به هر دلیلی در مدت زمان تعیین شده روند تعویض پلاک از جانب خریدار خودرو طی نشود او باید از خریدار بخواهد که بار دیگر وکالت‌نامه‌ای را تنظیم کند و اینکه خودش به مراکز تعویض پلاک مراجعه نموده و نسبت به انجام این کار اقدام نماید.

همین طور بخوانید: نوبت دهی تعویض پلاک

مسئله تعویض پلاک به لحاظ قانونی بسیار مهم و حائز اهمیت است، اما با تمام این تفاسیر و به رغم توصیه‌ها و هشدارهایی که از جانب سازمان راهور ناجا و پلیس راهنمایی و رانندگی  صورت می‌گیرد. متاسفانه باز هم بی‌توجی‌هایی از جانب بعضی افراد برای تعویض پلاک در مدت زمان معلوم دیده می شود.

وقتی پلاک خودرویی تعویض می‌شود به این معنا است که شماره پلاک قبلی فاقد اعتبار است و حالا خودرو با پلاک جدید شماره‌گذاری شده‌است و همواره امکان دارد که عدم تعویض پلاک و فک پلاک قبلی از جانب خریدار جدید، فروشنده خودرو را با مشکل مواجه کند و به دردسر بیندازد. این اتفاق به این شکل انجام می‌شود که خریدار وکالت‌نامه مربوط به تعویض پلاک را از فروشنده اخذ می‌کند، اما مبادرت به انجام این کار نمی‌کند و همچنان با پلاک قبلی خودرو به تردد و جاجایی می‌پردازد.

سند مالکیت خودرو

بدیهی است که این بی‌توجهی باعث ایجاد ضرر و زیان‌های احتمالی برای فروشنده خودرو می‌شود چراکه در صورت انجام هرگونه تخلف و نقض قانون یا جریمه‌های راهنمایی و رانندگی این جرایم و تخلفات برای پلاک قبلی که به نام مالک قبلی و فروشنده خودرو ثبت شده است اعمال می‌گردد.

همواره هشدارها و توصیه‌هایی از جانب پلیس راهور به منظور توجه به این نوع تخلفات وجود دارد اما هنوز هم گاها با مواردی مواجه می‌شویم که بی‌توجهی فروشنده یا خریدار باعث ایجاد خطرها و مشکلاتی خصوصا برای فروشنده خودرو می‌شود. توصیه پلیس راهور به طور معمول این است که به منظور تعویض پلاک، هم خریدار و هم فروشنده به شکل همزمان به شعب تعویض پلاک مراجعه نموده و نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند.

گاها نیز اتفاق می‌افتد که دادن وکالت‌نامه تعویض پلاک از سوی فروشنده به خریدار، با بی‌توجهی‌هایی مواجه می‌شود یا به منظور انجام اعمال غیر قانونی انجام می‌شود که همه این عوامل و دادن اختیار عمل به خریدار جدید ممکن است با نیات سوء و ایجاد مشکلاتی از این قبیل همراه باشد.

بر اساس ضوابط و قوانینی که از سال ۸۳ در این مورد تعیین شده است، این پلاک خودرو است که معیار و شاخصه اصلی برای درج هرگونه جریمه یا تخلف یا پرداخت هزینه قرار گرفته است و اگر در این مورد خودرو به خریدار واگذار شود و خریدار نسبت به تعویض پلاک اقدام نکند، قانون پلاک قبلی را در نظر گرفته و هزینه‌ها و تخلفات را به نام همین پلاک ثبت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه تعویض پلاک خودرو

برای جلوگیری از بروز مشکلات این‌چنینی بهترین و موثرترین راه این است که قبل از واگذاری و انتقال کامل خودرو از مالک قبلی به خریدار جدید، خریدار و فروشنده هر دو با هم به نزدیک‌ترین شعبه تعویض پلاک مراجعه نموده و با فک پلاک قبلی نسبت به نصب پلاک جدید اقدام کنند تا از ایجاد هرگونه مشکل در آینده جلوگیری شود. در شعب تعویض پلاک کارشناسان و متخصصانی حضور دارند که به طور کامل درباره روند تعویض پلاک و خطرات ناشی از عدم توجه به تعویض به‌موقع پلاک توضیحات جامعی را ارائه می‌کنند.

تمدید مجدد وکالت‌نامه تعویض پلاک

هزینه صدور وکالت‌نامه برای تعویض پلاک را باید خریدار متحمل شود یا فروشنده؟

معمولا هزینه دفتر اسناد یا محضر باید از طرف فروشنده تامین شود و درصورتی که این هزینه را خریدار تقبل کند می‌تواند پس از انجام این روال دفتری، هزینه پرداخت شده را از فروشنده پس بگیرد. چنانچه خریدار در مدت زمان تعیین شده در وکالت‌نامه نسبت به تعویض پلاک اقدام نکند، صفر تا صد هزینه‌های تمدید مجدد وکالت‌نامه برعهده خود خریدار است که با بی‌توجهی، انجام روند تعویض پلاک را پشت‌ گوش انداخته است. هزینه تعویض سند نیز جزء هزینه‌هایی است که باید از جانب خریدار پرداخت شود. فروشنده می‌تواند درصورتی‌ که خریدار در مدت زمان معلوم، نسبت به فک پلاک قدیمی و درج پلاک جدید اقدامی انجام نداد، با تنظیم دادخواستی مبنی بر فک پلاک یا توقیف خودرو، خریدار را به انجام هرچه سریع‌تر این امور وادار کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا