اخبار خودرو

لغو طرح ترافیک – تهران دوباره قرمز شد

لغو طرح ترافیک

با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور و قرمز شدن دوباره رنگ بسیاری از شهرها، زمزمه لغو طرح ترافیک برای روزهای آتی، پیش بینی می شود. با این همه طبق اعلام انجام شده، اجرایی شدن این موضوع، منوط به تصویب ستاد ملی کرونا خواهد بود.

آیا باید منتظر لغو طرح ترافیک تهران باشیم؟

با توجه به وضعیت قبلی و تجربیاتی که در دوران موج های پیشین شیوع ویروس کرونا در کشور داشتیم، به نظر می رسد که این بار نیز لغو طرح ترافیک به ویژه در کلان شهر تهران، بتواند از حضور مردم در وسایل نقلیه عمومی کاسته و ریسک گسترش شیوع ویروس کووید ۱۹ را کاهش دهد. این چیزی است که اگر چه موجب افزایش بار ترافیکی شهر در ساعات معمول در محدوده طرح ترافیک خواهد شد، اما لغو آن می تواند به کنترل وضع موجود و حداقل جلوگیری از بدتر شدن آن، کمک کند.

از سویی دیگر به جز افزایش بار ترافیکی، یکی از دغدغه های همیشگی که موجب اجرای طرح آلودگی هوا شده است، بالا رفتن میزان آلودگی هوا با تردد بیشتر خودروها در خیابان ها است. با توجه به قرار داشتن در فصل بهار و پیش رو بودن تابستان و دوری از پدیده وارونگی هوا و کاهش آلاینده ها، کمتر تردد افزون خودروها در سطح شهرها، موضوع آلودگی هوا را بغرنج خواهد ساخت. از این روی به احتمال زیاد با موضوع حذف فعلی طرح ترافیک موافقت خواهد شد تا عده بیشتری از مردم قادر به استفاده از وسایل نقلیه شخصی برای رفت و آمدهای خود بوده و بار مسافران در مترو، اتوبوس و تاکسی کاهش پیدا کند.

اگر چه در این صورت باید انتظار روزهای پرترافیک و خیابان های مملو از خودرو را داشته باشیم، اما بدیهی است که حفظ سلامت شهروندان و کاستن حتی یک نفر از میزان فوتی هایی که روزانه شاهد هستیم، ارزش چنین تجربه پرترافیکی را خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا