مقالاتکمک راننده

از کروکی سازشی و غیرسازشی چه می‌دانیم؟

کروکی سازشی و غیرسازشی دو نوع مختلف کروکی هستند که هر کدام دارای کاربردهای گوناگونی می‌باشند؛ در این جا قصد داریم به طور کامل به آن ها بپردازیم. همان طور که می‌دانید، امروزه به دلیل گستردگی معابر و افزایش وسایل نقلیه، امکان تصادف و برخورد این وسایل یه یک دیگر بسیار بالا است. این تصادفات می توانند هم با خسارت های مالی از جمله خسارت‌های وارده به اتومبیل‌های هر دو طرف حادثه یا وسایل و تجهیزات درون آن‌ها همراه باشند. البته گاهی اوقات ممکن است شرایط خیلی بدتر باشد و تصادفات با خسارت‌های جانی هم همراه شوند. در این گونه موارد علاوه بر ضرر جانی به وجود آمده، یک هزینه سنگین هم برای طرف مقصر به وجود خواهد آمد. اما چیزی که در این گونه تصادفات از اهمیت بالایی برخوردار است، تشخیص فرد مقصر می‌باشد. چرا که هر گونه هزینه ایجاد شده در تصادف بر عهده فرد مقصر خواهد بود و گاه می‌تواند بسیار سنگین باشد.

پلیس مسول مشخص کردن مقصر و زیان دیده در حوادث گوناگون است. اگر چه ممکن است رانندگان در برخی موارد که هزینه زیادی به هر یک از طرفین وارد نشده، خودشان اقدام به تشخیص مقصر و پرداخت خسارت کنند، اما این موضوع زمانی که خسارت‌ها افزایش یافته یا به صورت جانی باشد، کاملا متفاوت است. هیچ یک از طرفین نباید خودروهای خود را از محل حادثه تکان دهند تا پلیس وارد محل شده و از طریق کشیدن کروکی و بررسی شواهد موجود، مقصر را تشخیص دهد. این جا است که پلیس از دو نوع کروکی سازشی و غیرسازشی برای این کار استفاده می‌کند. همان گونه که در ابتدای کار هم اشاره کردیم، هر کدام از این انواع کروکی دارای کاربردهای متفاوتی هستند و از آن‌ها در موارد مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح کامل کروکی سازشی و غیرسازشی و موارد استفاده آن‌ها می‌پردازیم تا اطلاعات جامعی در این باره داشته باشید.

کروکی سازشی چیست؟

این نوع کروکی توسط افسر راهنمایی و رانندگی تنها در یک صفحه کشیده می‌شود. تمام مشخصات و اطلاعات هر دو راننده یعنی راننده مقصر و راننده زیان دیده در همین صفحه نوشته می‌شود. علاوه بر این، تمام مدارکی که از بررسی حادثه به دست آمده و شرح وقوع حادثه هم در همین صفحه یادداشت می‌شود. به عبارتی، تمام اطلاعات و شواهد حادثه تنها در یک صفحه نوشته خواهند شد. استفاده از کروکی سازشی جهت دریافت اطلاعات صحنه حادثه در مواردی خاص انجام می‌گیرد و حتما باید برای دریافت خسارت از بیمه، همراه با سایر مدارک مورد نیاز به این شرکت ارائه شود. در ادامه تعدادی از موارد استفاده از این نوع کروکی را برای شما آورده‌ایم.

تصادف خودرو

موارد استفاده از کروکی سازشی

همان طور که گفتیم، در برخی موارد جهت تشخیص مقصر در تصادفات و حادثه‌ها، از کروکی سازشی استفاده می‌شود. مهم‌ترین زمان‌های استفاده از این نوع کروکی شامل موارد زیر می‌وند.

 • تصادف و حادثه به گونه‌ای به وجود آمده باشد که افسر راهنمایی و رانندگی یا پلیس راهوری که بر سر حادثه حضور دارد، کشیدن کروکی را برای تشخیص مقصر ضروری بداند.
 • خودروهای دخیل در به وجود آمدن تصادف از یک اتوموبیل بیش‌تر باشند.
 • زمانی که فرد زیان دیده و مقصر به وجود آمدن تصادف یا به عبارتی طرفین حادثه در شهرهای مختلفی ساکن باشند.
 • هیچ کدام از طرفین حادثه مقصر بودن خود را نپذیرد.
 • امکان مقصر بودن هر دو راننده در تصادف وجود داشته و هر دو در ایجاد حادثه نقش داشته باشند.
 • یکی از راننده‌ها یا هر دوی آن‌ها بیمه شخص ثالث نداشته باشند.

کروکی غیرسازشی چیست؟

نوع دیگر کروکی که در زمان ایجاد حوادث رانندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کروکی غیرسازشی است. این نوع کروکی برخلاف کروکی سازشی که تنها در یک صفحه ترسیم می‌شد، در دو صفحه به صورت پشت و رو نوشته می‌شود. در صفحه اول یا صفحه رویی کروکی غیرسازشی، تمام مشخصات و اطلاعات هر دو راننده مقصر و زیان دیده ثبت می‌گردد. علاوه بر این، نحوه انجام حادثه، وضعیت اتومبیل‌ها و حتی عابرین پیاده در این صفحه ترسیم خواهد شد. در صفحه دوم کروکی غیرسازشی یا صفحه پشتی آن، تمام مشخصات پلیس راهور یا افسر راهنمایی و رانندگی به همراه جزئیات حادثه و علت به وجود آمدن آن ثبت خواهد شد. این نوع کروکی هم در مواردی خاصی استفاده می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

موارد استفاده از کروکی غیرسازشی

گاهی اوقات نمی‌توان از کروکی سازشی برای پیدا کردن مقصر استفاده نمود و باید کروکی غیرسازشی مورد استفاده قرار گیرد. مهم‌ترین موارد استفاده از این نوع کروکی عبارتند از:

 • زمانی که خسارت‌های ایجاد شده در حادثه از سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیش‌تر باشد.
 • هنگامی که حادثه با خسارت‌های جانی اعم از ایجاد جراحت یا فوت همراه باشد.
 • زمانی که بیش‌تر از یک خودرو در سانحه آسیب دیده باشند.
 • طرفین تصادف قصد انجام اقدامات قضایی داشته باشند، به خصوص زمانی که این حادثه با افت قیمت خودرو آن‌ها همراه باشد.
 • مقصر توسط پلیس راهور مشخص شده و سپس کروکی رسم گردد.
 • هنگامی که اتوموبیل یکی از طرفین حادثه به تعمیرگاه انتقال داده شود.
 • فرد زیان دیده در تصادف به شرکت بیمه مقصر مراجعه نموده و پرونده تشکیل دهد.

آیا امکان اعتراض به کروکی سازشی و غیرسازشی وجود دارد؟

برخی از رانندگان که با این موارد رو به رو می‌شوند، می‌خواهند بدانند که آیا امکان اعتراض به کروکی سازشی و غیرسازشی ترسیم شده در محل حادثه وجود دارد یا خیر. چرا که بعد از ترسیم کروکی، خودروها از محل حادثه به پارکینگ یا تعمیرگاه انتقال داده می‌شوند و وضعیت تصادف از بین می‌رود. اما امکان اعتراض به کروکی توسط هر کدام از طرفین تصادف وجود خواهد داشت. فرد معترض باید اعتراض خود را به دادسرا مطرح نماید. در این هنگام یک هیئت سه نفره کارشناسی تشکیل شده و با استفاده از بررسی مجدد محل تصادف و بازسازی صحنه، یک کروکی جدید ترسیم می‌کنند. با کمک آن کروکی جدید، می‌توان نسبت به شناخت مقصر اقدام نمود. اما در صورتی که باز هم اعتراض بر سر کروکی وجود داشته باشد، مجددا کروکی توسط یک هیئت کارشناسی پنج تا هفت نفره ترسیم خواهد شد تا مقصر تشخیص داده شود.

سوالات متداول در مورد کروکی سازشی  و غیرسازشی

 • تفاوت کروکی سازشی و غیرسازشی چیست؟

هر دو نوع این کروکی‌ها برای تعیین مقصر در حوادث رانندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما کروکی سازشی تنها در یک صفحه ترسیم می‌شود، در صورتی که کروکی غیر سازشی در دو صفحه پشت رو درج می‌گردد. علاوه بر این، موارد استفاده از این کروکی‌ها هم فرق دارد؟

 • در چه مواردی از کروکی سازشی استفاده می‌شود؟

در برخی موارد از جمله زمان‌هایی که افسر راهنمایی ضروری بودن ترسیم کروکی را تشخیص دهد، هیچ یک از رانندگان مقصر بودن خود را نپذیرند، طرفین ساکن دو شهر جدا باشند و یکی یا هر دو بیمه شخص ثالث نداشته باشند، کروکی سازشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • در چه مواردی از کروکی غیرسازشی استفاده می‌شود؟

هنگامی که خسارات ایجاد شده از سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیش‌تر باشد، حادثه با خسارات جانی همراه باشد، طرفین قصد اقدام قضایی داشته باشند یا پلیس مقصر را تشخیص داده باشد، از کروکی غیرسازشی استفاده می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا