اخبار خودرو

آغاز عرضه خودروهای «بی‌قیمت» وارداتی

سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای وارداتی روز گذشته فعال‌شد تا امکان انتخاب ۶ خودروی خارجی برای متقاضیان فراهم شود. سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی که روز گذشته پس از ماه‌ها دوباره امکان ثبت‌نام متقاضیان را فراهم کرد، ۶ خودروی خارجی را از طرف شش شرکت وارد‌کننده عرضه کرد. براین اساس در این نوبت سایپا با عرضه چانگان CS۵۵، پارس‌خودرو با عرضه خودروی زوتی DL۵، ماموت‌خودرو با عرضه فولکس‌واگن جتا VS۷، کوشاخودرو با خودروی کیاسلتوس، کرمان‌موتور با هیوندای النترا و معین‌خودرو با تویوتا کرولا حضور خواهند داشت.

اواخر اسفندماه ۱۴۰۱ بود که ثبت‌نام خودروهای وارداتی آغازشد و بیش از ۳۴هزار نفر برای خرید این خودروها پیش‌قدم شدند، با این وجود شرایط حدود ۳۰هزار نفر برای خرید خودروهای وارداتی پذیرفته‌شد. اما با گذشت هفت‌ماه، سهم این افراد از خودروهای ثبت‌نامی تنها وعده و وعید بود. تنها کسانی که پیش‌از این خرید خودروی چانگان را انتخاب کرده‌بودند وضعیت نسبتا بهتری داشتند، اما به گفته مهدی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو، تحویل خودرو به آنها نیز حدود سه‌ماه به طول خواهد انجامید. با این شرایط متقاضیان می‌توانند از امروز نسبت به انتخاب خودروی موردنظر خود از بین ۶ مدل عرضه‌شده اقدام کنند درحالی‌که هنوز قیمت این خودروها مشخص نیست. بعد از مشکلی که برای متقاضیان خرید چانگان‌های وارداتی سایپا به وجود آمد، حالا به گفته سیاستگذار، شورای‌رقابت برای این خودروها نیز باید قیمت‌گذاری کند.

گویا بعد از اعلام قیمت چانگان‌ها برخی از مشتریان نسبت به قیمت این خودروها معترض بودند. بنابراین فروش خودروهای وارداتی در یک بلاتکلیفی قیمتی کامل انجام می‌شود. برای مثال متقاضی نمی‌تواند مقایسه قیمتی انجام دهد تا بین کیا یا هیوندای النترا یکی را انتخاب کند. درحالی‌که این بلاتکلیفی قیمتی در فروش وارداتی‌ها حکم‌فرماست اما هشتم مردادماه، یعنی بیش از ۱۰ روز پیش، مهدی ضیغمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده‌بود که خودروهای وارداتی پس‌از «ابلاغ نهایی قیمت» در سامانه یکپارچه بارگذاری خواهندشد. همچنین وی در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرده بود که «وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان توسعه تجارت دستور داده‌است تا در راستای تسریع در تحویل خودروهای وارداتی ظرف هفته جاری قیمت‌گذاری سایر خودروهای وارداتی آماده برای تحویل انجام شود و این خودروها جهت عرضه در سامانه بارگذاری شوند.»

بنابراین قیمت‌گذاری این خودروها باید تا انتهای هفته گذشته انجام شده و پیش از اعلام قیمت‌ها نباید این خودروها برای عرضه در سامانه یکپارچه بارگذاری می‌شد. از طرف دیگر حتی تاریخ تحویل این خودروها نیز مشخص نیست. همان‌طور که اشاره شد چانگان‌های وارداتی سایپا که زودتر از باقی خودروها وارد کشور شده و از گمرک ترخیص شد دست‌کم تا سه‌ماه آینده به دست مشتریان نمی‌رسد. براین اساس شاید بتوان گفت متقاضیان باقی مدل‌هایی که از دیروز عرضه شده و از امروز امکان ثبت‌نام برای آنها وجود دارد، احتمالا یک‌سالگی ثبت‌نام خود برای خرید خودروهای وارداتی را بدون تحویل آنها پشت‌سر خواهند گذاشت. بنابراین نگرانی بی‌موردی نیست که احتمال دارد طی چندماه آینده تنش‌هایی بین سیاستگذار، واردکننده و متقاضیان خرید خودروهای وارداتی به وجود خواهد آمد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا