اخبار خودرو

اخطار «استاندارد» به تجاری‌سازان

مهدی اسلام‌پناه: در همه جای دنیا چرخه عمر هر محصولی یک بازه زمانی مشخص دارد و نمی‌توان خودرویی را که ۵۰ تا ۷۰ سال پیش‌ تولید شده همچنان با همان ساختار تولید کرد. وی اضافه کرد‌: برخی از بن‌سازه‌های (پلتفرم‌های) خودرو‌های سنگین نظیر کامیون ۱۹۲۴ که در شرکت ایران‌خودرو دیزل تولید می‌شود باید ارتقا یابد و البته در خصوص ادامه تولید این خودرو تردید وجود دارد، زیرا ممکن است حتی با ارتقای بن‌سازه نیز نتواند استاندارد‌های اجباری را دریافت کند‌‌ و در این صورت باید خودروی باری دیگری را جایگزین آن کنند.

اسلام‌پناه گفت: ترمز اضطراری را برای خودرو‌های سنگین اجباری کردیم‌؛ همچنین سیستم هشدار انحراف و سیستم کنترل پایداری هم جزو استاندارد‌های اجباری در خودرو‌های سنگین است و تولید‌کنندگان ملزم به رعایت این موارد هستند.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد نمی‌تواند از تجهیزات مربوط به ایمنی و پایداری خودرو چشم‌پوشی کند و این موارد حداقل‌هایی هستند که برای تولید هر نوع خودرو باید رعایت شوند. رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: ما باید به دنبال رشد تولیداتی باشیم که از کیفیت لازم برخوردار باشند و حتی قابلیت صادرات داشته باشند‌. اینکه از بازار انحصاری سوء‌‌استفاده کنیم و بدون در نظر گرفتن ملاحظات مصرف‌کننده و بازار فقط به دنبال عرضه محصول باشیم در واقع به مصرف‌کننده ظلم کرده‌ایم.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا