اخبار خودرو

«استاندارد» به واردات خودرو ؟

رییس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به اینکه آیا تاکنون برندی برای واردات با مشکل مواجه شده، گفت: تا امروز هیچ برندی از خودروهای وارداتی به دلیل عدم‌تایید سازمان ملی استاندارد ایران متوقف نشده است. مهدی اسلام‌پناه با بیان اینکه این سازمان برای واردات میلیون‌ها خودرو تسهیلگری کرده و هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی می‌توانند واردات خودرو را انجام دهند، گفت: واردات خودرو می‌تواند مطابق مواردی که در فرآیندهای قانونی در مجلس یا دستگاه اجرایی تصویب شده، انجام شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون برندی برای واردات با مشکل مواجه شده، گفت: تا امروز ورود هیچ برندی از خودروهای وارداتی به دلیل عدم‌تایید سازمان ملی استاندارد ایران متوقف نشده است. لزوما همه تاییدیه‌های واردات مربوط به سازمان ملی استاندارد نیست. اسلام‌پناه در پاسخ به اینکه آیا دستورالعمل‌های کیفی خودروی وارداتی با خودروی داخلی متفاوت است، گفت: این تفاوت به خاطر تفاوت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مختلف داخل و خارج کشور است. روشن است که ما در ایران نمی‌توانیم پورشه تولید کنیم. اما دستورالعمل واردات با ده‌ها بند و تبصره تصویب و ابلاغ شده است.

علاوه بر آن سازمان ملی استاندارد چند مورد بخش‌نامه هم ابلاغ کرده است. وی افزود: قسمت عمده استانداردها به عنوان زبان مشترک تجارت بین کشورهای عضو به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین استانداردها یعنی حداقل‌ها که یکسان است. اختلاف بر سر استانداردهای کارخانه‌ای و آپشن‌های رقابتی است که می‌تواند رضایت مشتری را جلب کند و این موارد در کشورهایی که در فضای رقابتی تولید و فروش می‌کنند، بیشتر است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا