اخبار خودرو

اعتماد خودرویی شورای رقابت به «صمت»

سخنگوی شورای رقابت با بیان اینکه این شورا بر اساس قانون و با توجه به انحصاری بودن بازار خودرو، به عنوان نهاد سیاستگذار و نظارتی فعالیت می‌کند، تاکید کرد: به سبب نبود ظرفیت و زمان کافی برای بررسی تک‌تک جزئیات، از سایر نهادها از جمله وزارت صمت که اعتماد کامل به آن وجود دارد، کمک می‌گیریم.

سپهر دادجوی ‌توکلی در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: در حوزه قیمت‌گذاری خودرو به بدنه کارشناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتماد داریم. همچنین در مورد جزئیات که برای هر محصول چه اتفاقی می‌افتد (پیرامون افزودن آپشن‌ و به‌تبع بالا رفتن قیمت)، چنانچه ضرورت پیش آید، هیات نظارت شورای رقابت موضوع را بررسی می‌کند. سخنگوی شورای رقابت خاطرنشان کرد: در حالت عادی وزارت صمت این موارد را بررسی می‌کند و اساسا بنا بر درخواست معاونت دفتر صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، الباقی فرآیند انجام می‌شود.

وی در رابطه با نقش شورای رقابت در قیمت‌گذاری و فرآیند تعیین قیمت‌ خودروها، تصریح کرد: شورای رقابتی یک نهاد نظارتی و سیاستگذار است. در حقیقت بر اساس تعریف قانون، وقتی انحصار در یک بازار وجود دارد، متخصصان شورای رقابت وظیفه دارند دستورالعملی را تدوین کنند و بر اجرای آن دستورالعمل نظارت داشته باشند؛ بااین‌حال اینکه شورای رقابت تولیت یک سامانه را داشته باشد یا تک‌به‌تک محصولات را پس از تغییرات خودروها بررسی کند، این ظرفیت وجود ندارد. این مقام مسوول افزود: به همین دلیل از سایر نهادها خواسته شده به شورا کمک کنند. به‌تازگی افزوده شدن آپشن‌ به برخی خودروهای عرضه‌شده در سامانه یکپارچه که بعضا منجر به تغییر نوع خودرو و به‌ تبع آن، قیمت شده، گلایه مشتریان را به دنبال داشته است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا