اخبار خودروگروه های خودروسازی

اعلام قیمت جدید محصولات ایران‌خودرو پس از اصلاح

طبق مصوبه ۱۶خردادماه، شورای رقابت با درنظر گرفتن افزودن استانداردهای اجباری و اختیاری از تیرماه، قیمت ۲۸ محصول ایران‌خودرو را نسبت به قیمت‌های مصوب فروردین‌ماه تغییر داد و مقرر شد از ابتدای تیر‌ماه قیمت‌های جدید مبنا قرار گیرد. به دنبال این موضوع ایران‌خودرو لیست جدید قیمت محصولات را پس از اصلاح منتشر کرده که بر اساس آن قیمت دناپلاس نیز اصلاح شده است.

بر اساس جدول ارائه‌شده از سوی دفتر صنایع خودروی وزارت صمت در فروردین‌ماه سال جاری، زمان‌بندی اجرای استانداردهای ۸۵‌گانه به تفکیک گروه‌های خودرویی اعلام شد که طبق آن، استانداردهای جدید برای گروه خودروهای سواری (گروه خودرویی M۱) تعریف و نهایت زمان اجرایی شدن آنها تیرماه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده بود؛ بنابراین ضروری بود خودروها تا پایان تیرماه بتوانند تمام موارد استانداردهای ۸۵گانه را پاس کنند.

با توجه به الزام تولید تمام محصولات براساس استانداردهای اجباری جدید از ابتدای تیرماه، اطلاعات و آمار بر اساس اعمال استانداردهای جدید خودرو و تغییرات فنی خودروها روی محصولات، توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو به شورای رقابت ارسال و اعلام شد؛ با توجه به افزوده شدن استانداردهای اجباری و اختیاری از تیرماه، قیمت محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو مشمول تغییرات قیمتی شد و بر اساس آن با تصویب شورای رقابت، نسبت به مصوبه افزایش قیمت فروردین‌ماه، قیمت ۲۵ محصول افزایش و قیمت سه محصول کاهش پیدا کرده است. نکته جالب اینجا بود که برای محصول دناپلاس ایران‌خودرو، با کمی بالا و پایین کردن قیمت‌ها میان دو محصول دناپلاس توروبو و دناپلاس، قیمت دناپلاس توروبو را برای خودروی دناپلاس لحاظ و برای مشتریان فاکتور کرد.

این اقدام منجر به این شد که در پی اعتراض مشتریان، شورای رقابت قیمت دناپلاس را مجددا در جلسه این شورا مورد بررسی قرار دهد. این جلسه برگزار و بر اساس آن مقرر شد قیمت این خودرو بر اساس مصوبه شورای رقابت، اصلاح شود. در‌نهایت پس از کشمکش‌های فراوان بین ایران‌خودرو و مشتریان و ارجاع موضوع به شورای رقابت، در مورد قیمت خودروی دناپلاس، شورای رقابت قیمت‌های اصلاح‌شده این محصول را (۳۴۹میلیون و ۸۰۱هزار و ۲۴۸تومان) به‌جای قیمتی که برای مشتریان فاکتور شده بود (۴۰۸میلیون و ۹۶۷هزار و ۴۸۲تومان) را اعلام کرد. بر اساس آنچه مقرر بود از ابتدای تیرماه، قیمت جدید محصولات (پس از اصلاح قیمت ۲۸ محصول)، مبنا قرار گیرد، لیست جدید محصولات این شرکت منتشر شده که اصلاح قیمت دناپلاس نیز در آن لحاظ شده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا