اخبار خودرو

بی برنامگی «صمت» برای فروش یکپارچه سوم

در‌حالی‌که مردم منتظر اجرای مرحله سوم فروش خودرو هستند، وزیرصمت اعلام کرده مسوولیت سامانه با شورای‌رقابت است اما شورای‌رقابت می‌گوید این سامانه یک کار جمعی بوده و دور سوم حتما برگزار می‌شود. در این راستا باید به اظهارات عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اشاره کرد که چندی پیش گفته بود «سامانه یکپارچه خودرو متعلق به وزارت صمت نیست».

براساس بند ۵ ماده ۵ (شرایط طرف عرضه) دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری شورای‌رقابت، عرضه‌کنندگان خودرو باید از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو نسبت به ثبت‌نام و فروش خودرو اقدام کنند. در همین راستا، تاکنون عرضه یکپارچه خودرو از طریق سامانه مذکور دو بار، یک بار در اسفندماه ۱۴۰۱ و یک بار در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، انجام شده و پیرو این عرضه‌ها تمامی متقاضیان خرید خودرو بدون قرعه‌کشی در نوبت دریافت خودرو قرار گرفته‌اند.

با توجه به آنچه گفته شد علی‌آبادی نسبت به سامانه یکپارچه فروش خودرو اظهار بی‌مسوولیتی کرده و معتقد است صرفا شورای‌رقابت مسوول این سامانه است. با‌ این‌حال، سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط‌عمومی شورای‌رقابت، می‌گوید: در‌حال‌حاضر شورای‌رقابت مدیریت بازار خودرو را در دست دارد و از مشورت برخی نهادهای متخصص از جمله وزارت‌صمت در این حوزه کمک می‌گیرد. به گفته وی، با تقسیم کاری که در شورا پیش‌بینی شده، در حوزه خودرو از یک خرد جمعی متکی به تجربیات سنوات پیش بهره می‌بریم و در خصوص نحوه عرضه این جمع‌بندی در زمان پیش از استقرار وزیر جدید صمت به نتیجه رسید و اکنون سامانه طرح یکپارچه به عنوان یک کار جمعی به محوریت معاونت حمل‌و‌نقل وزارت صمت صورت می‌گیرد.

با این شرایط این سوال مطرح است که اگر وزارت‌صمت برای عرضه خودرو در بستر سامانه یکپارچه که راهکار مشترکی بین شورای‌رقابت و وزارت‌صمت برای تنظیم بازار خودروی سواری بوده‌است، عمل نکند، شرایط عرضه چگونه خواهد بود؟ اظهارات علی‌آبادی نشان می‌دهد این وزارتخانه هنوز در مورد فروش خودرو هیچ برنامه اجرایی خاصی در دستور کار خود ندارد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا