اخبار خودرو

تقابل دو شورا بر سر خودروی بورسی

اگرچه شورای عالی بورس به دنبال عرضه مجدد خودرو از طریق بورس حتی با استفاده از ظرفیت مجلس است، اما شورای رقابت همچنان بر موضع خود پافشاری کرده و عرضه خودرو در بورس را عملی ضدرقابتی می‌داند. به گزارش مهر، پس از ماه‌ها که از عمر قرعه‌کشی خودرو می‌گذشت، از سال ۱۴۰۱ استفاده از سازوکار بورس برای عرضه خودرو به کار گرفته شد؛ منتها با توجه به مخالفت شورای رقابت و البته عدم تمایل وزارت صمت به استفاده از بورس و همچنین حذف بند عرضه خودرو در بورس در مجلس، روش جدیدی تحت عنوان «نوبت‌دهی» ابداع شد.

در سیستم نوبت‌دهی، خودروهای داخلی و مونتاژی بر اساس قیمت دستوری ابلاغ‌شده از سوی شورای رقابت فروخته می‌شوند و با توجه به وضعیت زیاندهی شرکت‌ها، خودروسازان به‌ویژه مونتاژکاران تمایلی به استفاده از این سیستم و قیمت‌های دستوری ندارند و ترجیح می‌دهند محصولات خود را با قیمت‌هایی که از طریق رقابت در بورس کالا تعیین می‌شود، بفروشند تا ضمن دور زدن قیمت‌گذاری دستوری، خودروها را با قیمتی نزدیک به قیمت بازار به فروش برسانند.

بر همین اساس حتی پس از اینکه شورای رقابت اعلام کرد هر گونه عرضه خودرو در بورس اقدامی ضدرقابتی تلقی شده و پیگرد قانونی دارد، اما باز هم یکی از شرکت‌های مونتاژکار اقدام به استفاده از سازوکار بورس برای عرضه خودروهای خود کرد که البته در شب عرضه محصولات این شرکت، جلوی فروش خودرو از بورس کالا گرفته شود.

با این وجود، اخیرا محسن علیزاده، عضو شورای عالی بورس، اعلام کرده «شورای عالی بورس با توجه به تفسیری که از قانون ابزارهای مالی دارد سعی می‌کند شورای رقابت را متقاعد کند تا خودرو در بورس عرضه شود، اما اگر شورای رقابت روی تصمیم قبلی خود اصرار کرد موضوع در مجلس دنبال خواهد شد.» در این مورد، سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط‌عمومی شورای رقابت، گفت: شورای رقابت همچنان از دستورالعمل ۵۴۳ خود مبنی بر عدم عرضه خودرو در بورس کالا پیروی خواهد کرد و اگر نهادهای دیگری مانند مجلس تصمیمی بگیرند، قابل احترام است.

وی تاکید کرد: در‌حال‌حاضر دستورالعمل شورای رقابت موفق بوده و منجر به کاهش قیمت و افزایش عرضه شده است؛ بنابراین تنها موضوعی که مدنظر شورای رقابت بوده، همان دستورالعمل ۵۴۳ است. شورای رقابت هیچ بحث دیگری در مورد گزینه‌های دیگر نه داشته و نه در دستور بررسی دارد. توکلی تصریح کرد: مجلس هر تصمیمی بگیرد قانون است.

اما به هر حال شورای رقابت از قانون تبعیت و از سیاست‌های خود دفاع می‌کند. وی در مورد اینکه وزارت صمت نظرات جدیدی در مورد عرضه خودرو به شورای رقابت ارائه کرده است یا خیر، نیز گفت: نمایندگان وزارت صمت مانند آقای منطقی، معاون وزیر صمت، در کارگروه شورای رقابت حضور می‌یابند اما تاکنون نظری خلاف نظر شورای رقابت از سوی وزارت صمت اعلام نشده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا