اخبار خودرو

توقف شماره‌گذاری برخی خودروها

با وجود تاکید بر الزام اخذ مجوز از ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده برای شماره‌گذاری خودروها و موتورسیکلت‌های نوشماره، طبق اعلام رئیس این ستاد، هنوز برخی تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت نسبت به ثبت‌نام و ارائه عوارض اسقاط اقدام نکرده‌اند. بر این اساس شماره‌‌گذاری محصولات این دست از تولیدکنندگان با هماهنگی انجام‌شده با پلیس راهور متوقف شده است

در آخرین روز تیرماه، ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده به‌صراحت اعلام کرد که شماره‌‌گذاری انواع خودروها و موتورسیکلت‌های نوشماره بدون دریافت مجوز ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده ممنوع است؛ این الزام در حالی مطرح شد که برای شماره‌‌گذاری خودروهای وارداتی نیز ارائه گواهی اسقاط ضروری است. بر این اساس برای شماره‌‌گذاری، اسقاط خودرو و ارائه گواهی آن یک الزام است.

اما طبق آنچه رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده اعلام کرده، به‌رغم این تاکید و اعلام قبلی، هنوز برخی تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت برای ارائه گواهی اسقاط و ثبت‌‌نام و ایجاد حساب کاربری در سامانه نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، اقدام نکرده‌اند. طبق اعلام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، مهران سالاری، رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، در این رابطه اظهار کرد: براساس ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو و اصلاحیه آن، یکی از ارکان شماره‌گذاری وسایط نقلیه تولیدی یا وارداتی نوشماره، دریافت مجوز از ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده است؛ بنابراین تمامی وسایط نقلیه نوشماره اعم از سبک، سنگین و موتورسیکلت برای دریافت مجوز شماره‌گذاری یا مشمول ارائه گواهی اسقاط یا پرداخت عوارض مربوطه به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

وی افزود: متاسفانه به‌رغم اعلام قبلی، هنوز تعدادی از تولیدکنندگان خودرو ‌و موتورسیکلت حتی نسبت به ایجاد صفحه خود در سامانه ستاد و ارائه عوارض اسقاط برابر قانون اقدام نکرده‌اند. لذا برابر هماهنگی انجام شده با پلیس راهور فراجا شماره‌گذاری این دسته از تولیدکنندگان متوقف شده است. سالاریه با بیان اینکه هیچ خودرویی نباید خارج از فرآیند ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده شماره‌‌گذاری شود، تاکید کرد: تولیدکنندگان یا واردکنندگان انواع خودرو باید نسبت به ثبت‌‌نام و ایجاد حساب کاربری در سامانه نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده به نشانی NNHK.ir اقدام و فرآیند مشخص‌شده را مطابق قانون برای دریافت مجوز شماره‌گذاری محصولاتشان طی کنند. این مقام مسوول در پایان خاطرنشان کرد: بدیهی است خودروسازانی که شماره‌‌گذاری آن‌ها متوقف شده است، پس از طی مراحل قانونی و ارائه گواهی اسقاط یا پرداخت عوارض مربوطه، وفق قانون مجددا می‌توانند خودروهای خود را شماره‌‌گذاری کنند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا