اخبار خودرو

تولید خودروسازان داخلی در سال‌جاری به حدود یک میلیون و دویست و سی هزار دستگاه رسید

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت اعلام کرد که تولید خودروسازان داخلی در سال‌جاری به حدود یک میلیون و دویست‌و‌سی هزار دستگاه رسید.

«مهرداد خسروی» سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه حدود یک میلیون و دویست‌و‌سی هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده‌است، لذا میتوان گفت که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم به‌گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه با عملی شدن واردات خودرو، به سمت رقابتی شدن بازار خودروی کشور پیش رفته‌ایم، افزود: بنابراین دو عارضه مزمنی که در بازار خودروی کشور در طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شکل گرفته بود؛ یعنی کاهش تولید خودروسازان به زیر یک میلیون دستگاه همراه با تولید خودروهای ناقص و همچنین تلاطم بازار خودرو، براساس برنامه‌های اجرا شده، مدیریت شده‌است به‌طوری‌که در تولید داخل امسال هم همانند سال گذشته رشد تولیدخودروی کامل را خواهیم داشت.

رشد تولید

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: در سال جاری حدود یک میلیون و چهل هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده که در مقایسه با ۹۸۰ هزار دستگاه تولید مدت مشابه پارسال، رشد ۶% را نشان می‌دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: در مدت یاد شده ۱۵۲ هزاردستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۳۴ درصد رشد برخوردار بوده‌است.

خسروی همچنین خاطرنشان کرد: تولید حدود ۳۴ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۱۰ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

وی اضافه‌کرد: علاوه بر این، در یازده ماهه امسال حدود ۲۸۰ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۱۷۳ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۶۱ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صمت تصریح‌کرد: در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۳ ‌درصد بوده‌است.

وی افزود: از آنجا که اعتقاد دارم ارائه تصویری روشن مبتنی براعداد و ارقام می‌تواند نقش مهمی در ارتقای یک صنعت و اصلاح کاستی‌های صنعت داشته باشد، از این‌رو دفتر صنایع خودرو به‌صورت منظم از سال گذشته گزارشی تحلیلی همراه با نمودارهای متنوع از تولید و سایر مختصات صنعت خودروی کشور راتحت عنوان آمارنامه صنعت خودرو منتشر می‌کند که هم اکنون آمارنامه بهمن‌ماه نیز منتشر شده است.

خسروی همچنین گفت: ارائه منظم این گزارش با جزئیات کامل می‌تواند تصویری روشن از وضعیت صنعت خودروی کشور در حوزه تولید و زمینه ساز جلب مشارکت نخبگان برای ایجاد تحول در صنعت خودروی کشور باشد.

لازم به‌ذکر است انتشار آمار شفاف تولید خودرو به صورت ماهیانه همراه با نمودارهای تحلیلی متنوع، از رویکردهای جدید وزرات صمت در دولت سیزدهم است که بازتاب مناسبی در رسانه‌های کشور داشته است.

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا