اخبار خودرو

ثبت‌نام ۵۴۰۰ خودرو برای اسقاط از نیمه اردیبهشت تاکنون

مدیر اجرایی ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت از نیمه اردیبهشت‌ تاکنون پنج‌هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو فرسوده توسط مراکز اسقاط کشور ثبت‌نام شده که این روند برای نیاز بازار بسیار کند است. محمد حیدری پاشاکی افزود: پس از ابلاغ اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، از تاریخ ۲۳ اسفند پارسال همه امور مرتبط با نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو و اخذ نخستین مجوز شماره‌گذاری خودروهای تولید داخل و وارداتی از ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل سوخت کشور به وزارت صمت واگذار شد.
در نخستین گام ایجاد بستر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جهت اجرای مفاد بند ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو آغاز شد. مدیر اجرایی ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده بیان‌ کرد: با توجه به اینکه سامانه نرم‌افزاری اسقاط خودرو بر پایه تولید و استفاده از گواهی اسقاط فعالیت می‌کند و به دلیل ارزش مالی گواهی‌های اسقاط، این سامانه نیازمند نظارت دقیق است. حیدری گفت: با توجه به اینکه سامانه ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و سوخت کشور به صورت سالانه ارزیابی و توسعه نرم‌افزاری داده نشده بود و این امکان نیز فراهم نبود، بررسی‌های انجام‌شده نشان داد سامانه مذکور امکان اجرای ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو را فراهم نمی‌کند و ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده پس از ابلاغ قانون مجبور به طراحی سامانه جدیدی در این بخش شد.
وی با بیان اینکه در سامانه قبلی اسقاط از سال ۹۶ همه فرآیندها در قالب یک طرح انجام می‌شد، افزود: سامانه جدید به صورتی طراحی شده است که بسترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم را برای پوشش مفاد ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو فراهم کند و قابلیت توسعه داشته باشد. مدیر اجرایی ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده تاکید کرد: سامانه جدید ستاد نوسازی به نشانی NNHK.IR از ۲۶ فروردین راه‌اندازی شده است و به‌تدریج طرح جایگزین خودروهای شخصی، طرح جایگزینی تاکسی، طرح تولید گواهی اسقاط و غیره در آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون، مراکز اسقاط و بازیافت کشور متولی تولید گواهی اسقاط هستند و دولت در جایگاه سیاستگذاری، بسترسازی و نظارت عالیه و حاکمیتی این حوزه قرار دارد، تصریح ‌کرد: مراکز اسقاط و تشکل‌های مربوطه باید نسبت به مذاکره و انعقاد قرارداد برای تولید گواهی‌های اسقاط با تولیدکنندگان خودور و موتورسیکلت و دارندگان خودروهای سنگین و سواری اقدام کنند. حیدری اظهار کرد: با توجه به اینکه از نیمه دوم اردیبهشت طرح اسقاط خودروهای فرسوده در سامانه قرار گرفت، از آن زمان تا‌کنون توسط مراکز اسقاط کشور پنج‌هزار و ۴۰۰ دستگاه خودروی فرسوده ثبت‌نام‌شده که این روند برای نیاز بازار بسیار کند است.

مدیر اجرایی ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده درباره کامیون‌های وارداتی گفت: واردکنندگانی که براساس بند (ث) ماده ۳۰ قانون احکام دائمی توسعه کشور، خودروی کامیون کشنده حداکثر سه سال کارکرد وارد کشور کنند، نیز باید توجه داشته باشند که رانندگان خودمالک و دارای کارت هوشمند و همچنین شرکت‌های حمل‌‌و‌نقل عمومی فقط برای یک بار و یک دستگاه، در صورت عدم وجود گواهی اسقاط به اندازه کافی، می‌توانند پنج ‌درصد ارزش گمرکی خودروهای وارداتی مذکور را به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صمت جهت مجوز شماره‌گذاری واریز کنند و در دفعات بعدی باید حتما خودرو اسقاط کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا