اخبار خودرو

جایگاه نامعلوم خودرو در برنامه هفتم

عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: خودروسازی نیازمند نقشه راهی مشخص است که قابلیت اجرا داشته باشد. رضا رضایی افزود: امروز خودروسازی کشور از نداشتن یک برنامه با اهداف مشخص و مدون که در آن توانمندی‌ها و پتانسیل‌ها، نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای صنعت دیده شده باشد، رنج می‌برد. وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه کشور، بیان‌ کرد: هنوز نمی‌دانیم جایگاه صنعت خودرو در این برنامه چیست، در حالی که این صنعت همچون یک لکوموتیو دست‌‌کم ۷۰ صنعت دیگر را به دنبال خود می‌کشد و سهم بالایی در اشتغال‌زایی، خلق ارزش افزوده و تولید ناخالص داخلی دارد.

رضایی خاطرنشان ‌کرد: با گذشت بیش از چهار ماه از سال، حتی ۶۰درصد از برنامه‌ای که ابتدای سال از خودروسازان دریافت کرده و برای آن بودجه و برنامه در نظر گرفته بودیم، محقق نشده است و باید باقی‌مانده سال را دریابیم؛ موضوعی که پیش از هر چیز نیازمند تامین زیرساخت‌هاست.وی همچنین به جلسات علی‌آبادی، وزیر صمت، با خودروسازان اشاره و ابراز امیدواری کرد از دل این جلسات، نقشه‌راهی برای سال جاری بیرون آید و در این راه از توان و تبحر افراد کاردان و کاربلد استفاده شود.

وی ادامه ‌داد: امروز شاهدیم در مقایسه با رقبای خارجی از جمله ترکیه که در همسایگی ماست، هم قیمت تمام‌شده ما به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰درصد بالاتر است و هم از نظر کیفیت عقب‌‌تر از آنها هستیم. رضایی معتقد است: اگر بی‌برنامگی‌های سه دهه اخیر نبود، امروز هم پلتفرم ملی داشتیم و هم می‌توانستیم مانند ترکیه به سالانه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار صادرات در این صنعت پُرپتانسیل دست یابیم.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا