اخبار خودروگروه های خودروسازی

جایگاه کروز در صنعت کشور قابل انکار نیست

مدیر واحد ارتباطات شرکت کروز می‌گوید: قیمت‌گذاری دستوری و بدعت‌های اقتصادی به تمام صنعت خودروسازی لطمه وارد می‌کند که قطعه سازان و کروز نیز از این آسیب‌ها مصون نمی‌مانند. مجتبی نظری این اظهارات را در نشست خبری با حضور مدیران و کارشناسان واحدهای تولیدی کروز بیان‌کرد که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه قطعات خودرو برگزار شد.

نظری در ادامه با تاکید براینکه جایگاه کروز در صنعت قطعه‌سازی ایران قابل چشم‌پوشی نیست، گفت: کروز بالغ بر ۱۴ هزار نیروی مشغول به کار دارد که نمی‌توان از اهمیت این مجموعه در اشتغالزایی چشم‌پوشی کرد. وی در همین رابطه یادآور شد: کروز با سرعت خود را توسعه می‌دهد و اکنون با سه سایت قطعه تولید می‌کند و این شرکت قصد دارد در برنامه توسعه خود تا ۷۰ درصد قطعات خودرو را داخلی‌سازی کند. مدیر ارتباطات شرکت کروز، در رابطه با واحد خودکفایی افزود: در این نمایشگاه گوشه‌ای از دستاوردهای واحد خودکفایی در سال ۱۴۰۱ گزارش شده است. جلوگیری از خروج ۶ میلیون یورو و وارد کردن صدها کارگاه کوچک تولیدی به چرخه ارزش افروده و تامین قطعات تنها بخشی از ثمرات این واحد است که مورد توجه بازدید کنندگان، سیاستگذاران اقتصادی و صنعتی و… قرار گرفت. وی در همین رابطه افزود: طراحی واحد خودکفایی در شرکت کروز نشانه روحیه ضدانحصاری این شرکت است چرا که سیاست کروز حمایت از واحدهای تولید قطعه است و تلاش می‌کند آنها را در زنجیره تولید قرار دهد. مدیر ارتباطات کروز در پاسخ به سوالی در خصوص افت کیفیت قطعات خودرویی گفت: با رشد بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان و قیمت‌گذاری دستوری، گاهی خودروسازان مجبور هستند برای کاهش هزینه تمام شده، قطعات را با کیفیت پایین‌تری سفارش دهند اما خط قرمز کروز حفظ کیفیت است و برخی قطعات کروز استانداردهای اروپایی را نیز بدست آورده‌اند. گفتنی است شرکت صنایع تولیدی کروز در فضایی با مساحت دو هزار مترمربع در این دوره از نمایشگاه خودروی تهران حضور پیدا کرده است و بالغ بر هزار قطعه خودرویی را در معرض دید علاقمندان این صنعت قرار داده است.

قریب: صنعت قطع‌سازی، احیا کننده مجموعه‌ای از صنایع است

امیر قریب، مدیریت فروش کروز پلاس می‌گوید: مصرف‌کننده نهایی تمایل دارد از قطعات اصلی استفاده‌کند و ما در کروز پلاس تامین‌کننده این نیاز مشتریان هستیم. وی در پاسخ به سوالی در خصوص چالش‌های صنعت تولید قطعه گفت: کروز به عنوان تولیدکننده، در تامین مواد اولیه با مشکلاتی دست‌و پنجه نرم می‌کند. تمام زنجیره مواد اولیه در داخل کشور تامین نمی‌شود و ما به واردات محصول نیاز داریم. قریب در خصوص جایگاه صنعت قطعه‌سازی در صنعت کشور گفت: صنعت قطعه‌سازی یک صنعت فراگیر است که رشد و بقا آن می‌تواند مجموعه‌ای از دیگر صنایع را حفظ و احیا کند. نباید نگاهی نقطه‌ای به این صنعت داشت بلکه باید آن را در مجموعه‌ای بزرگتر از صنایع و تامین کننده‌ها دانست. در همین رابطه می‌توان گفت کروزپلاس از مجموعه‌های کروز است که ماموریت تامین قطعات خدمات پس از فروش را بر عهده دارد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا