اخبار خودرو

جزئیات واردات خوردو با ارائه گواهی اسقاط

حدود ۸۰ هزار گواهی خودروی اسقاطی در سامانه بارگذاری شده است.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بنا شده است معادل یک و نیم درصد قیمت خودروهای وارداتی گواهی اسقاط خودرو برای افرادی که می‌خواهند خودرو وارد کنند صادر شود و با پرداخت آن بتوانند خودرو وارد کنند.

جلال رشیدی‌کوچی درباره سوالات مطرح شده مبنی بر این‌‎که برای واردات خودرو حواله اسقاطی و از رده خارج شده نیاز است، گفت: به‌عنوان یک خبر قطعی می‌گویم در قانون ساماندهی بازار و صنعت خودرو آمده است به‌ازای ساخت، تولید و واردات باید خودرو اسقاط و از رده خارج شود. برای چه منظور این اتفاق می‌افتد؟ برای این‌که هم میزان تعداد خودرو و هم میزان آلودگی در کشور کنترل شود و هم آن مبغلی که به‌عنوان اسقاطی از رده خارج کردن خودرو داده می‌شود کمک به محیط زیست باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قانون بندهای خوبی را پیش‌بینی کرده است و کار درستی هم هست اما از آنجا که صنعت خودروی ما نابه‌سامانی بسیار زیادی دارد، پیاده کردن این بند از قانون باتوجه به این‌که واردات هم در حال سرعت گرفتن است و تقریبا مشکلاتی را که داشته حل و فصل کردیم؛ همین که به‌ازای هر یک خودرویی که تولید و یا وارد می‌شود یک خودرو از رده خارج شود باعث شده این بازار بلبشویی که در خودروهای اسقاطی شاهدش هستیم، شکل بگیرد.‌

وی یادآور شد: در گذشته هم این مشکل برای خودروهای کشنده و تریلی وجود داشت که مقرر شد خودروهایی که تا ۳سال کارکرد داشتند، برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای وارد کشور شوند و در ازای واردات قرار شد که خودروهای فرسوده اسقاط شوند و گواهی اسقاط را چند شرکت صادر می‌کردند. آن زمان کار به جایی رسید که قیمت اسقاط یک کامیون اسقاطی که شاید پول آهنش نهایتاً چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بود به دلیل آن‌که تعدادش کم و محدود بود، از یک کشنده نو و تولید یک کشور اروپایی مانند شرکت‌های داف یا رنویا ولوو که تولید و وارد می‌شدند بسیار بالاتر شود. مجلس در این داستان ورود و قانونی را تصویب کرد که معادل یک و نیم درصد ارزش آن خودرو وارد شده را به حساب محیط زیست واریز می‌کردند و گواهی اسقاط را صادر می‌کردند و این مشکل حذف شد.

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

۲ دیدگاه

  1. سلام.ببخشید میخواستم ببینم من بیه پیش ثبت نام خودرو فرسوده حدود۸ماه پیش انجام دادم .الان نمیدونم باید چکار کنم که بتونم خودرو جایگزین تحویل بگیرم.به کجا باید مراجعه کنم و کجا باید ثبت نام کنم.اصلا بازم قرار هست که طرح جایگزین خودرو فرسوده انجام شود؟ممنون میشم راهنمابی کنید

    1. سلام وقت بخیر. دوست عزیز در خصوص سوال مربوطه باید با شرکت خودرو ساز تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا