مقالاتکمک راننده

علائم خرابی فشار شکن بنزین

به این مقاله امتیاز دهید

فشار شکن بنزین در سیستم، یک جزء کلیدی به شمار می آید که در میان قسمتی از انژکتور که لوله های حامل سوخت موجود هستند و نیز ورودی مانیفولد است، به کمک پمپ بنزین وظیفه نگهداری یک رابطه فشاری ثابت را دارد. همان طور که می دانید انژکتورها میزان سوخت وارد شده را اندازه گیری می کنند. بدین ترتیب میزان سوخت تزریق شده زمانی تغییر می یابد که میان لوله های حامل سوخت و فشار مانیفولد، اختلاف فشار طبق شرایطی تغییر کند. فشار سوخت سیستم، هنگامی باید کم شود که در مانیفولد، خلا زیادی وجود داشته باشد. همچنین برعکس، اگر خلا کمی در مانیفولد حضور داشته، باید فشار سوخت سیستم افزایش یابد.

یک نکته مهم این است که در تمام شرایط کاری موتور ضروری می باشد، اختلاف فشار ثابت نگه داشته شود. در این  زمان مقدار سوخت تزریق شده را انژکتور تعیین می کند. فشار شکن بنزین، شامل یک دیافراگم است که با مانیفولد ورودی توسط یک لوله خلائی در ارتباط می باشد. همچنین به دیافراگم  فشارشکن بنزین، تغییرات فشار داخل مانیفولد اعمال می شود. در این صورت اختلاف فشار را فشار شکن بنزین می تواند مدام ثابت نگه دارد.

در چرخه سوخت رسانی ماشین، انژکتورها اهمیت خیلی زیادی دارند. از یک دیدگاه معمولی می توان گفت که انژکتورها مانند استوانه ای هستند که یک سر آن سوراخ کوچکی دارد. از این شکاف ریز به باطن مانیفولد هوا، سوخت با فشار تزریق می شود. در واقع هیچ عمل خاصی انجام نمی دهد. اما باید بدانید که همین عملکرد نیازمند یک سیستم ظریف می باشد.

همه شما ممکن است با علائم خرابی  فشارشکن  مواجه شده باشید که در ادامه مطلب در این باره صحبت خواهیم کرد. تا آخر مطلب همراه ما باشید.

علائم خرابی فشار شکن بنزین

برای بسیاری از افراد جای سوال است که آیا فشار شکن  مانند برخی دیگر از سایر قطعات خودرو دارای طول عمر مشخصی است و بعد از آن مدت، نیاز به تعویض دارد یا نه. جواب این سوال نه می باشد.

تا علائم خرابی در فشار شکن ماشین مشاهده نشود، نیازی به تعویض آن نیست. شایان ذکر است که خرابی این قسمت، آسیب های زیادی را بر خودرو وارد می کند. پس حتما در صورت دیدن هر گونه علائم فشار شکن که در ادامه مطلب بیان می کنیم، به تعمیرکار خوب مراجعه کرده و در صورت نیاز به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی فشارشکن یا رگلاتور

نشانه های خرابی فشار شکن بنزین ماشین

 • شتاب خودرو پس از روشن شدن موتور، خوب عمل نکند
 • اتومبیل استارت می خورد ولی روشن نمی شود
 • صدای غیر طبیعی و بلندتر از همیشه از باک هنگام استارت زدن و روشن شدن اولیه به گوش برسد
 • در زمان حرکت، اتومبیل داغ کند و ریپ بزند و در نتیجه خاموش شود. در این زمان روشن شدن خودرو تا زمان سرد نشدن موتور صورت نمی گیرد
 • مواجه شدن با شتاب ناگهانی در حین رانندگی. زمانی که بنزین خیلی زیاد زده شود و بیشتر از میزان ایده آل باشد، این مشکل به وجود می آید
 • در حالت کلی، نرم کار نکردن موتور، نشانه خرابی فشار شکن خودرو است.

عوامل خرابی فشار شکن کدامند؟

یکی از عوامل مهمی که منجرب خرابی فشار شکن می شود، ناخالص و نامرغوب بودن سوخت است. متاسفانه بیشتر افراد به این مسئله اهمیت نمی دهند و آن را نادیده می گیرند. توصیه می کنیم در زمانی که چراغ بنزین روشن است، به هیچ وجه رانندگی نکنید. زیرا در این موقع میزان بنزین داخل باک کم شده و این قطعه فشار خیلی زیادی را برای به وجود آوردن فشار لازم سوخت، تحمل می کند. از طرفی بنزینی که مکش می شود، ذرات و ناخالصی های ته نشین شده است. این امر گرفتگی و کثیف کردن سوزن انژکتور را به همراه خواهد داشت. همیشه دقت کنید که میزان بنزین از یک چهارم باک کمتر نباشد.

اگر در منطقه مرطوب هستید و باک بنزین خودرو خالی  باشد، باک دچار زنگ زدگی می شود. به همین ترتیب بهتر می باشد در مناطق مرطوب باک بنزینتان را پر کنید و نگذارید خالی بماند. از ویژگی های بنزین می توان به خنک و چرب بودن آن اشاره کرد که به عنوان محافظی برای باک عمل می کند.

در زمان تعویض فشار شکن، دقت کنید که باکیفیت و استاندار باشد. زیرا فشار شکن های بی کیفیت خیلی زود خراب می شوند.

از دیگر نشانه های خرابی فشار شکن خودرو می توان به نارسانایی ایجاد شده در برق ماشین اشاره کرد. در مسیر جریان الکتریکی باتری و پمپ، معمولا یک فیوز به منظور پیشگیری از رخ دادن مشکلات بر اثر نوسانات برق قرار می دهند.

عیب یابی فشار شکن چگونه انجام می شود؟

برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن این قطعه، بعد از باز کردن سوئیچ خودرو، باید صدای پمپ را بشنوید. در غیر این صورت فشار شکن دچار سوختگی شده است. بررسی کردن شیلنگ ورودی بنزین، یکی دیگر از روش های عیب یابی فشار شکن می باشد.

شما می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، منشاء بروز مشکل را پیدا کنید.

نگهداری فشار شکن و نکاتی در مورد آن

صافی بنزین را  در سرویس های دوره ای عوض کنید. برای تمیز کردن انژکتورها، به هیچ وجه از مواد شیمیایی استفاده نکنید. همیشه باک بنزین خود را پر و یا بیشتر از نیمه آن نگه دارید.

یکی از قسمت های سیستم سوخت رسانی موتور، فشار شکن می باشد که به پشت سوزن انژکتور، با فشار معین سوخت ارسال می کند. حداکثر ۶ و حداقل ۳.۵ بار باید فشار شکن سالم، فشار تولید کند.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، وظیفه فشار شکن ایجاد فشار و منتقل کردن سوخت است. در برخی مواقع ممکن است مقداری فشار اضافه تولید کند. در این جا سوپاپ فشار شکن بنزین وظیفه دارد فشار را در حد ثابت نگه دارد. همچنین بنزین اضافی را بعد از تعدیل فشار به باک برمی گرداند.

انواع فشار شکن یا پمپ بنزین ماشین

کارکرد فشار شکن ها شبیه به هم است. عملکرد آن ها به این صورت می باشد که بنزین از یک طرف مکش و از سمت دیگر انتقال می یابد. فشار شکن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

انواع فشارشکن بنزین

پمپ بنزین مکانیکی

در خودروهای کاربراتوری از این نوع پمپ بنزین استفاده می شود. عملکرد این قطعه وابسته به دور موتور است و در دور آرام کارکرد بهتری دارد. قیمت پمپ بنزین مکانیکی نسبت به دیگر انواع، ارزان تر است. همچنین خود دارای انواع مختلفی بوده که کارکرد همه آن ها با هم یکسان می باشند.

پمپ بنزین برقی

در لحظه استارت خوردن، عمل سوخت رسانی را پمپ بنزین برقی بدون نیاز به سرعت گرفتن موتور، خیلی خوب انجام می دهد. محل قرار گیری این نوع پمپ بنزین در کنار باک بوده و در دو مدل  پمپ بنزین داخل باک و خارج باک است. مدل داخل باک آن کم صداتر و ایمن تر بوده و خودروهای انژکتوری امروزی از این نوع استفاده می کنند. از نظر سوخت رسانی، پمپ بنزین برقی نسبت به مکانیکی بهتر می باشد.

پمپ بنزین مرکب

از این نوع مدل خیلی کم استفاده می شود و برای برخی از اتومبیل ها تنها کاربرد دارد. ماشین هایی که از سیستم خلا استفاده می کنند، به این نوع پمپ بنزین مجهز است.

با توجه به معرفی انواع پمپ بنزین خودرو، نتیجه می شود که نوع برقی آن بهتر و مزایای زیادتری دارد. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داغ نمی کند، زیرا فاصله زیادی با موتور ماشین دارد
 • قابلیت نصب آن به صورت چندتایی است. یعنی زمانی که یکی از آن ها به مشکل بخورد، عمل سوخت رسانی را پمپ بنزین دیگر انجام می دهد
 • عملکرد آن در تمامی سرعت ها یکسان است
 • کار خود را به محض استارت خوردن شروع می کند
 • در لوله ها، قفل گازی و تبخیر سوخت صورت نمی گیرد. زیرا لوله های انتقال سوخت تحت فشار هستند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا