پیشنهاد سردبیرآموزش

علائم خرابی فشار شکن بنزین

فشار شکن بنزین در سیستم، یک جزء کلیدی به شمار می آید که در میان قسمتی از انژکتور که لوله های حامل سوخت موجود هستند و نیز ورودی مانیفولد است، به کمک پمپ بنزین وظیفه نگهداری یک رابطه فشاری ثابت را دارد. همان طور که می دانید انژکتورها میزان سوخت وارد شده را اندازه گیری می کنند. بدین ترتیب میزان سوخت تزریق شده زمانی تغییر می یابد که میان لوله های حامل سوخت و فشار مانیفولد، اختلاف فشار طبق شرایطی تغییر کند. فشار سوخت سیستم، هنگامی باید کم شود که در مانیفولد، خلا زیادی وجود داشته باشد. همچنین برعکس، اگر خلا کمی در مانیفولد حضور داشته، باید فشار سوخت سیستم افزایش یابد.

یک نکته مهم این است که در تمام شرایط کاری موتور ضروری می باشد، اختلاف فشار ثابت نگه داشته شود. در این  زمان مقدار سوخت تزریق شده را انژکتور تعیین می کند. فشار شکن بنزین، شامل یک دیافراگم است که با مانیفولد ورودی توسط یک لوله خلائی در ارتباط می باشد. همچنین به دیافراگم  فشارشکن بنزین، تغییرات فشار داخل مانیفولد اعمال می شود. در این صورت اختلاف فشار را فشار شکن بنزین می تواند مدام ثابت نگه دارد.

در چرخه سوخت رسانی ماشین، انژکتورها اهمیت خیلی زیادی دارند. از یک دیدگاه معمولی می توان گفت که انژکتورها مانند استوانه ای هستند که یک سر آن سوراخ کوچکی دارد. از این شکاف ریز به باطن مانیفولد هوا، سوخت با فشار تزریق می شود. در واقع هیچ عمل خاصی انجام نمی دهد. اما باید بدانید که همین عملکرد نیازمند یک سیستم ظریف می باشد.

همه شما ممکن است با علائم خرابی  فشارشکن  مواجه شده باشید که در ادامه مطلب در این باره صحبت خواهیم کرد. تا آخر مطلب همراه ما باشید.

علائم خرابی فشار شکن بنزین

برای بسیاری از افراد جای سوال است که آیا فشار شکن  مانند برخی دیگر از سایر قطعات خودرو دارای طول عمر مشخصی است و بعد از آن مدت، نیاز به تعویض دارد یا نه. جواب این سوال نه می باشد.

تا علائم خرابی در فشار شکن ماشین مشاهده نشود، نیازی به تعویض آن نیست. شایان ذکر است که خرابی این قسمت، آسیب های زیادی را بر خودرو وارد می کند. پس حتما در صورت دیدن هر گونه علائم فشار شکن که در ادامه مطلب بیان می کنیم، به تعمیرکار خوب مراجعه کرده و در صورت نیاز به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی فشارشکن یا رگلاتور

نشانه های خرابی فشار شکن بنزین ماشین

 • شتاب خودرو پس از روشن شدن موتور، خوب عمل نکند
 • اتومبیل استارت می خورد ولی روشن نمی شود
 • صدای غیر طبیعی و بلندتر از همیشه از باک هنگام استارت زدن و روشن شدن اولیه به گوش برسد
 • در زمان حرکت، اتومبیل داغ کند و ریپ بزند و در نتیجه خاموش شود. در این زمان روشن شدن خودرو تا زمان سرد نشدن موتور صورت نمی گیرد
 • مواجه شدن با شتاب ناگهانی در حین رانندگی. زمانی که بنزین خیلی زیاد زده شود و بیشتر از میزان ایده آل باشد، این مشکل به وجود می آید
 • در حالت کلی، نرم کار نکردن موتور، نشانه خرابی فشار شکن خودرو است.

عوامل خرابی فشار شکن کدامند؟

یکی از عوامل مهمی که منجرب خرابی فشار شکن می شود، ناخالص و نامرغوب بودن سوخت است. متاسفانه بیشتر افراد به این مسئله اهمیت نمی دهند و آن را نادیده می گیرند. توصیه می کنیم در زمانی که چراغ بنزین روشن است، به هیچ وجه رانندگی نکنید. زیرا در این موقع میزان بنزین داخل باک کم شده و این قطعه فشار خیلی زیادی را برای به وجود آوردن فشار لازم سوخت، تحمل می کند. از طرفی بنزینی که مکش می شود، ذرات و ناخالصی های ته نشین شده است. این امر گرفتگی و کثیف کردن سوزن انژکتور را به همراه خواهد داشت. همیشه دقت کنید که میزان بنزین از یک چهارم باک کمتر نباشد.

اگر در منطقه مرطوب هستید و باک بنزین خودرو خالی  باشد، باک دچار زنگ زدگی می شود. به همین ترتیب بهتر می باشد در مناطق مرطوب باک بنزینتان را پر کنید و نگذارید خالی بماند. از ویژگی های بنزین می توان به خنک و چرب بودن آن اشاره کرد که به عنوان محافظی برای باک عمل می کند.

در زمان تعویض فشار شکن، دقت کنید که باکیفیت و استاندار باشد. زیرا فشار شکن های بی کیفیت خیلی زود خراب می شوند.

از دیگر نشانه های خرابی فشار شکن خودرو می توان به نارسانایی ایجاد شده در برق ماشین اشاره کرد. در مسیر جریان الکتریکی باتری و پمپ، معمولا یک فیوز به منظور پیشگیری از رخ دادن مشکلات بر اثر نوسانات برق قرار می دهند.

عیب یابی فشار شکن چگونه انجام می شود؟

برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن این قطعه، بعد از باز کردن سوئیچ خودرو، باید صدای پمپ را بشنوید. در غیر این صورت فشار شکن دچار سوختگی شده است. بررسی کردن شیلنگ ورودی بنزین، یکی دیگر از روش های عیب یابی فشار شکن می باشد.

شما می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، منشاء بروز مشکل را پیدا کنید.

نگهداری فشار شکن و نکاتی در مورد آن

صافی بنزین را  در سرویس های دوره ای عوض کنید. برای تمیز کردن انژکتورها، به هیچ وجه از مواد شیمیایی استفاده نکنید. همیشه باک بنزین خود را پر و یا بیشتر از نیمه آن نگه دارید.

یکی از قسمت های سیستم سوخت رسانی موتور، فشار شکن می باشد که به پشت سوزن انژکتور، با فشار معین سوخت ارسال می کند. حداکثر ۶ و حداقل ۳.۵ بار باید فشار شکن سالم، فشار تولید کند.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، وظیفه فشار شکن ایجاد فشار و منتقل کردن سوخت است. در برخی مواقع ممکن است مقداری فشار اضافه تولید کند. در این جا سوپاپ فشار شکن بنزین وظیفه دارد فشار را در حد ثابت نگه دارد. همچنین بنزین اضافی را بعد از تعدیل فشار به باک برمی گرداند.

انواع فشار شکن یا پمپ بنزین ماشین

کارکرد فشار شکن ها شبیه به هم است. عملکرد آن ها به این صورت می باشد که بنزین از یک طرف مکش و از سمت دیگر انتقال می یابد. فشار شکن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

انواع فشارشکن بنزین

پمپ بنزین مکانیکی

در خودروهای کاربراتوری از این نوع پمپ بنزین استفاده می شود. عملکرد این قطعه وابسته به دور موتور است و در دور آرام کارکرد بهتری دارد. قیمت پمپ بنزین مکانیکی نسبت به دیگر انواع، ارزان تر است. همچنین خود دارای انواع مختلفی بوده که کارکرد همه آن ها با هم یکسان می باشند.

پمپ بنزین برقی

در لحظه استارت خوردن، عمل سوخت رسانی را پمپ بنزین برقی بدون نیاز به سرعت گرفتن موتور، خیلی خوب انجام می دهد. محل قرار گیری این نوع پمپ بنزین در کنار باک بوده و در دو مدل  پمپ بنزین داخل باک و خارج باک است. مدل داخل باک آن کم صداتر و ایمن تر بوده و خودروهای انژکتوری امروزی از این نوع استفاده می کنند. از نظر سوخت رسانی، پمپ بنزین برقی نسبت به مکانیکی بهتر می باشد.

پمپ بنزین مرکب

از این نوع مدل خیلی کم استفاده می شود و برای برخی از اتومبیل ها تنها کاربرد دارد. ماشین هایی که از سیستم خلا استفاده می کنند، به این نوع پمپ بنزین مجهز است.

با توجه به معرفی انواع پمپ بنزین خودرو، نتیجه می شود که نوع برقی آن بهتر و مزایای زیادتری دارد. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داغ نمی کند، زیرا فاصله زیادی با موتور ماشین دارد
 • قابلیت نصب آن به صورت چندتایی است. یعنی زمانی که یکی از آن ها به مشکل بخورد، عمل سوخت رسانی را پمپ بنزین دیگر انجام می دهد
 • عملکرد آن در تمامی سرعت ها یکسان است
 • کار خود را به محض استارت خوردن شروع می کند
 • در لوله ها، قفل گازی و تبخیر سوخت صورت نمی گیرد. زیرا لوله های انتقال سوخت تحت فشار هستند.
نمایش بیشتر

۳۹ دیدگاه

 1. با عرض ادب و احترام بخشی از مطالبی که در این قسمت زحمت کشیده شده آورده شده اشتباه است و احتمالا مشکلی به وجود اومده.

   1. باسلام و خسته نباشید ث
    خودرو پراید انژکتور
    پس از روشن شدن خودرو چند دقیقه بعد چ درجا و چ درحال حرکت دورموتورخودرو تا ۱.۵-۲ خودکار زیاد میشد چند دقیقه طول می‌کشید و بعد یکم عادی میشد ولی شتاب خودرو کم ویکدفه زیاد میشد بعد از مدتی تا هرزمان خودرو روشن بود دیگه مشکلی نداشت
    بعد مدتی دیگه استارت میخورد و روشن نمیشد. با پدال گاز روشن میشد

    بعدش دیگه با استارت مکرر و پدال گازم روشن نمیشد باید صبر میکردم

    آمپر آب خطا نشان میداد بعد کلا از کار افتاد
    نمایش سرعت بصورت شلاقی(یکدفه میومد رو ۲۰ یکدفعه می‌رفت رو۹۰) حرکت میکرد در سرعت ۸۰-۹۰به بالا
    در کل این مدت چند جا مراجعه شد با دستگاههای مختلف است شد ولی هیچ خطایی نشان نداد
    یکی گفت پمپ یکی گفت استوپر صافی بنزین. فیلتر هوا و سنسور ها و… همه چک یا تعویض شد ولی هیچ فرقی نکرد بدترم شد
    ممنون میشم راهنمایی کنین

    1. سلام وقتتون بخیر
     جناب برای تعمییرات باید تشیریف ببرید نمایندگی

    2. سنسور کیلومتر رو چک کن.شلاقی بودن کیلومتر بخاطر اونه.باقی مشکلاتت فقط توی سیستم سوخترسانه.یه ماشین داشتم چهار سال با بنزین کار نمیکرد فقط با گاز کار میکرد کسی نمیتونست مشکلش پیدا کنه. خیلی برای تعمیرات الکی هزینه کردم.بعد چهار سال یه تعمیرکار فشارشکنش تعویض کرد خوب شد

     1. سلام مهندس. ماشین پراید ۸۴ دارم زمانی که ماشین موتور سرد میشه بد کار میکنه وقتی که ۵دقیقه که موتور گرم میشه خوب کار میکنه دیاگ زدم همچی خوبه و از شیلنگ یکطرفه حباب گیر بنزین میریزه تو باک بخار جمع میشه مشکل چی میتونه باشه

     1. داداش احتمالا دینام ماشین دشارژ یا همون شارژ اضافه میکنه که دلیل اصلی بهم ریختن عقربه های پشت کیلومتر که از ولتاژ زیاد هست

   2. سلام در بخش تست فشار شکن اشتباه نوشتین و اینکه بهترین راه تست اینه ۵ دقیه بعد از خاموش کردن خودرو شیلنگ رفت بنزین از پمپ بنزین جدا شود اگر بنزین با فشار زد بیرون درسته اگ فشار نداشت خرابه البته این موضوع میتونه از سوپاپ یکطرفه خود پمپ هم باشه پس بهترین راه ک منم جواب گرتم و ایراد ماشینم حل شد اینه ک شیلنگ برگشت زیر فشار شکن در بیارید ماشین روشن کنید سریع خاموش کنید بعد از خاموش شدن نباید بنزین بریزه اگ ریخت فشار شکن خرابه ماشین من چند سال بود اصلا شتاب نداشت حتی صدای اگزوز هم از بم ب زنبوری تغیر کرده با تشکر

     1. سلام خسته نباشید خودرو ال نود دارم دو ماهی هست سوختش زیاد شده تا ۸.۵ هم میاد صبح های زمستان با تم استارت روشن نمیشه باید چند بار سویچ باز کنی تا روشن بشه،یعنی برق میاد استارت که میزنی عمل نمیکنه چند ثانیه نگه می‌داری روشن میشه عیب از چیه فقط استارت اول مشکل داره دیگه در طول روز تک استارت روشن میشه با تشکر

     2. سلام ماشین من پژو پارس سال. مدل ۸۶ هست بعد یه روز تو جاده صدایی از پیش پمپ بنزین. اومد شبیه به صدای سمپاش موتوری خلاص تا ۱۰ دقیقه ای صدا داد بعد از اون روز به بعد ماشین. ۳ تا ۴ استارت باید بزنم تا روشن بشه. با این علائم هیچگونه افت شتاب یا چیزی هم نداره. راحت ۲۰۰ رو پر میکنه. حالا بنظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟؟؟؟

    1. سلام سمند معمولی دارم ماشینم توحرکت پارا ازروی گاز برمی‌داریم دوباره گاز ومیگیرم دل میزنه ولی روی گاز این مشکل ونداره

 2. سلام ماشین پراید ۱۴۱دچارخفگی شده سیستم برق رسانی تست شده ومشگلی نداره شمع ووایر تعویض شده سوزن انژکتور وتمامی سوکت ها تعویض شدن ولی موقع استارت زدن ماشین یاروشن نمیشه اگه روشن بشه خاموش کنیم دیگه روشن نمیشه ازداخل اگزوزودریچه گازبه شدت بوی بنزین میاد ممنون میشم اگه راهنمایی کنیدامکان داره ازرگلاتور روی ریل انژکتوریاکنیسترباشه چون به این دومورد مکانیک توجه نکرده

 3. ماشین من شلنگ بنزین پاره میکنه تا الان سه بار عوض کردم بازم همین ماشین روشن میکنم ۱۰ دقیقه دیگه شلنگه بنزینش میترکه ماشینم پراید انژکتوری مدل ۸۴ سیستم ساژم هست ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام آقا فردین فشار شکن روی پمپ بنزین عوض کنم یاپمپ بنزین کلا عوض کنم درست میشه شلنگ پاره نمیکنه دیگه ممنون میشم جواب بدی تشکر.

 4. سلام
  ماشین پارس سال دارم ۹۶
  بدون کولر هیچ مشکلی نداره
  اما اگه از کولر به صورت مداوم و بیش از یک ساعت استفاده کنم موتور به صورت قطع شدن بنزین از کار میافتد و از باک با فشار هوا و بنزین بیرون میزنه و باید هواگیری بنزین کنم و بدون کولر به راه ادامه بدم
  میخواستم بدونم مشکل از کجاست؟

 5. سلام
  ماشین پراید ۱۳۲ مدل ۸۸
  وقتی روشن میکنم ماشینو موتور ریپ میزنه
  ولی
  وقتی دوبار سوییچ رو باز بست میکنم و بعد روشن میکنم صاف کار میکنه
  استپر و سنسور دریچه گاز هم تعویض شده

  1. با سلام پارس تیوفایو دارم.. وقتی توی گرما قرار میگیره بعد از چند ساعت، استارت میخوره ولی روشن نمیشه و فقط با گاز دادن روشن میشه…. باتری رو چک کردم سالم بوده.. استپر رو هم عوض کردم… میتونه از فشارشکن پمپ بنزین باشه؟؟؟

 6. سلام ایام به کامتان آیاپمپ بنزین برلیانس فشارشکن دارد؟آیازمانیکه خراب شدمیشودفقط اتوماتیک آنراتعویض کردیااینکه کلا بایدتعویض شود؟

 7. سلام
  ماشین من پی کی ۸۴ موتور پراید هست انژکتور . الان بعد از بازکردن سوییچ وقتی صدای پمپ قطع میشه یه صدایی میاد که انگار بنزین داره برگشت میکنه . اگر در زمانی که پمپ صدا میده استارت بزنم ماشین زود روشن میشه اما اگه بعد از قطع پمپ چند ثانیه صبر کنم و بعد استارت بزنم ماشین به سختی و با استارت طولانی تری روشن میشه . یکی از دوستام بردم گفت احتمالا فشار شکن خرابه باید عوض بشه . نظر شما چیه؟
  مدل فشارشکن من از نوع لوله دار هست

  1. باسلام وخسته نباشید
   ۴۰۵مدل۸۶دارم هردوسه روزیک باریکی ازسوزنهاخراب میشه آیامیتونه ازفشارشکن باشه؟؟
   اگه راهنماییم کنیدممنون میشم

 8. باسلام وخسته نباشید.ورنا اتومات دارم.تعمیر موتور کردم.زمانیکه ماشین درجا است لرزش داره ولی در موقع حرکت بالا مشکلی نداره.راهنمایی میفرمایید.ممنون

 9. سلام ماشینم ریپ میزنه و خفه میکنه همه چی هم عوض کردم براش اما درست نشد از سنسوراکسیژن وسنسور مپ و شمع و وایر شمع و ….

  1. سلام آردی مدل ۸۴دارم اگر پمپ بنزین فشارشکن دار بخرم تعویض کنم مشکلی پیش نمیاد، حقیقت فشار پمپ بنزین کم هستش تاحالا تعویض نشده فقط خودم مغزی تعویض کردم ولی بهتر نشده وقتی چراغ آمپر روشن میشه حرکت میکنم مخصوصا وقتی دورمیزنم بنزین کم وارد انژکتور میشه وخاموش میشه ماشین، علت ضعف پمپ بنزین هستش، ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام ماشین من پژو ۴۰۵ ساژم هست که مشکل افت شتاب گرفته وتوی دور بالا ۱۶۰ بیشتر نمیره حتی تو سرازیری ودور موتور روی ۵ کلا بیشتر بالا نمیره ایا مشکل از فشار شکن هست یا پمپ بنزین ممنون میشم

 11. سلام وقتتون بخیر پمپ بنزین آردی فشارشکن دار بخرم برای آردی مدل ۸۴ مشکلی پیش نمیاد

 12. سلام علی آقا دقیقا ماشین منم همین مشکل رد داره شیلنگ کوچیکه برگشت که به فشارشکن پمپ بنزین داخل باک هستش هروز عوض میکنم باز پاره میشه. ممنون میشم از شما یا دوستان اگه مشکل رو متوجه شدین و ایراد رو برطرف کردین به بنده هم بگین چون کلافه کرده من رو مکانیک و باطری سازهم خیلی بردم سر در نمیارن میگن پمپ کامل باید عوض بشه در صورتی که پمپ سالم هستش وقتی شیلنگ رو عوض میکنم تا دو روز خوبه با نیش استارت روشن میشه ولی بعد دوروز دوباره شیلنگ پاره میشه و هر چی استارت بزنم روشن نمیشه مگه اینکه دوباره شیلنگ رو تعویض کنم. جهت رفع مشکل بنده فقط ممنون میشم به این شماره تماس یا پیامک بدین خودم بهتون زنگ میزنم. مرسی از دوستان خوب که بی منت اطلاعات در اختیار میزارن

 13. سلام حسن جان یکی از شیلنگهای که داخل پمپ بنزین هستش پاره شده تعویض کن درست میشه منظورم شیلگ خرطومی کوچیک که به خود داخل پمپ بنزین هستش که یکیش به مغزی پمپ وصله یکیش هم به فشار شکنت که میشه شیلنگ برگشت که صد در صد ماسه همون شیلنگ برگشت هست

 14. سلام من ماشینم سایناست و دود سیاه میده و روغن موتورش سیاه شده و مصرف بنزین زیاد شده از چی میتونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

 15. سلام.من ماشینم بنزین پس میزنه داخل دریچه گاز.واشر سوزن عوض کردم درست نشد،سوزن عوض کردم نشد…حالا این ایراد میتونه از فشارشکن باشه.یعنی خوب عمل نکنه فشار بنزین داخل ریل سوخت بالا بره از سوزن رد بشه؟!ماشینم سمنده و سوزن انژکتور تپل میخوره.ممنون

  1. سلام وقت بخیر دقیقا منم همین مشکل دارم ۴۰۵ مدل ۸۳ انژکتور تپل هست یسری میگن سوزن گشاد کرده! اورینگ ها سوزنم عوض کردم ولی باز از دریچه گاز بنزین نشتی داره ، از قسمت بالای فشار شکن نشتی بنزین داشت جایی که شیلنگ خلا بسمت سنسور مپ میره اورینگ اونم عوض کردم بهتر شده ولی درجا کار میکنه دور موتور هر ده ثانیه میاد پایین دوباره سریع برمیگرده موندم چیه …دیاگم زدن گفتن همه چی درسته سنسورا..

 16. ببخشید یه چیز دیگه هم که جا انداختم اینه که مغزی پمپ بنزین هم عوض کرم ممنون از سایت جامع و خوبتون.

 17. با عرض سلام خسته نباشید.من یه ریو مدل ۸۹ دارم یکی دو هفته اس تو دور پایین اصلا گاز نمیخوره دستگاه زدم همه چیش تقریبا مرتب بود تعمیرکار گفت سنسور اکسیژن و مغزی پمپ بنزینش کم کار و ضعیفأ عوضشون کردم مشکلش رفع نشد شلنگ رفت به سوزنها رو که می‌کشی خیلی فشار داره لطفاً راهنمایی ام کنید ممکنه از فشار شکن داخل باک باشه؟

 18. سلام من سمند معمولی مدل ۸۸دارم چند وقتی میشه ماشین زیاد استارت میخوره تا روشن بشه ولی تو استارت دوم با تک استارت روشن میشه
  درضمن استارت صبح با تک روشن میشه ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا