اخبار خودرو

خودروسازان محصول اقتصادی تولید کنند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان باید در تولیدات خود به تیراژ، کیفیت و کلاسی که در سطح توان اقتصادی جامعه باشد و آحاد شهروندان بتوانند این خودروها را تهیه کنند، توجه داشته باشند. رضا تقی‌پور انوری درباره بدعهدی خودروسازان در تولید خودروی اقتصادی، گفت: بخشی از این موضوع به مدل حکمرانی بازمی‌گردد، بارها گفته شده که باید در پروانه‌هایی که تاکنون برای تولید و عرضه خدمات و کالا ارائه شده، تجدیدنظر کرد؛ در واقع مدت اعتبار این پروانه‌ها مشخص است و هنگام تمدید مجوز می‌توان برخی الحاقیه‌ها از جمله تعهدات و حداقل تیراژ تولید را به‌ آنها افزود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: نقصی که تاکنون در این پروانه‌ها وجود داشته، این بوده که در شرایط مناسب خودروساز یا صاحب هر صنعتی، ترجیح می‌دهد تولید خود را ادامه دهد؛ در این شرایط دخالت حاکمیتی نیاز نیست، اما در شرایط سخت، مانند آنچه در سال‌های گذشته داشتیم، حاکمیت باید دخالت کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: اگر قرار باشد تولیدکنندگان و خودروسازان در زمان‌های بحرانی و سخت به تعهدات خود عمل نکنند، جامعه با مشکل و التهاب در بازار روبه‌رو می‌شود. وی افزود: خودروسازان باید به تیراژ، کیفیت و کلاسی که در سطح توان اقتصادی جامعه است، توجه کنند؛ در غیر این صورت و اگر نیازها به‌درستی پاسخ داده نشود، بعضا فلسفه وجودی تولید داخل زیر سوال می‌رود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه بر مساعدت دستگاه‌های مربوطه، از جمله سازمان ملی استاندارد، در ادامه شماره‌گذاری خودروهای تولیدی زامیاد تاکید کرد. وی با اشاره به توقف شماره‌گذاری ۱۲هزار دستگاه خودرو نیسان به‌رغم پاس کردن استانداردها، اظهار کرد: با توجه به شکاف میان عرضه و تقاضا در بازار خودرو و همچنین نوع کاربری و قیمت مناسب خودروی نیسان، توقف شماره‌گذاری این محصول تا وقتی خودروی جایگزین و با درصد ساخت داخل و قیمت مشابه برای آن تعریف نشده و به تولید انبوه نرسیده، قطعا به ناترازی عرضه و تقاضا در بازار خودرو دامن خواهد زد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا