اخبار خودرو

خودروهای صفر وارداتی معطل واردات چه خودرویی هستند؟

ماههاست از وعده دولت رییسی برای واردات خودرو گذشته است و تا روز شنبه هفتم مرداد ۱۴۰۲ دولت رییسی موفق به شماره گذاری و تحویل یک دستگاه خودرو صفر وارداتی نشده است.

تلاش‌های بی‌سابقه مجلس هم برای حل مشکل هفت خوان موسسه استاندارد برای تایید خودروهای روز دنیا در موسسه استاندارد به جایی نرسیده است. سوال‌های بی‌شماری برای عموم مردم پیش آمده که چطور می‌شود کمتر از یک هفته آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو دست دوم تصویب و ابلاغ می‌شود اما موسسه استاندارد بعد از شش، هفت و شاید هشت‌ماه از شروع عملیات درخواست تایید استاندارد برخی برندهای بین‌المللی عاجز مانده است.

رای تایید استاندارد بسیاری از برندهای تولید شده در چین، چالش‌هایی وجود داشته و خواهد داشت ولی برندهای روز دنیا که در بازارهای اروپایی و آمریکای شمالی در حال تردد هستند شبهاتی برای افکار عمومی پدید آورده است و علیرغم پیگیری‌های فراوان مجلس هم تا کنون شاهد شماره گذاری و ورود خودروهای وارداتی به خیابان‌های کشور نیستیم.

درحالی شاهد شتاب تصمیم‌گیری و تصویب و ابلاغ خودروهای دست دوم هستیم که وعده مجلسیان برای عرضه خودروهای وارداتی دست دوم در اول شهریور چندان دور از ذهن نیست ولی وقتی مصوب شدن استاندارد خودروهای صفر دنیا بیش از شش‌ماه به طول انجامیده، واردکنندگان خودرو دست دوم با چه مکانیزمی مجوز استاندارد و محیط زیست و شماره گذاری تا شهریور را اخذ خواهند کرد؟

متولیان واردات خودرو دست دوم تا به امروز همه درها را گشوده‌اند و فقط دو مرحله تخصیص ارز و استاندارد را پیش‌رو دارند. آنها که از این همه موانع غیر قابل باور عبور کرده‌اند گذر از این دو مرحله برایشان مثل آب خوردن است. اگر به سرعت از بانک مرکزی و استاندارد عبور کنند این دو نهاد مستقل با مسئولیت حاکمیتی جواب افکار عمومی را چگونه خواهند داد؟ مخصوصا موسسه استاندارد که سرسوزنی از استقلال خود در تایید خودروهای داخلی و وارداتی صفر عبور نکرده و رو در روی دولت و مجلس سخت ایستاده آیا در برابر سیل باورنکردنی واردات خودر و دست دوم خواهد ایستاد. زمزمه اینکه در اوج نداری با پول یک خودرو صفر وارداتی می‌شود سه خودرو دست دوم معادل یک خودرو صفر وارد کرد بسیار شنیده می‌شود.

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا