اخبار خودرو

راه تولید لاستیک مقاوم برای خودروها هموار می‌شود

لاستیک با گذشت زمان فرسوده می‌شود و ذرات پلاستیکی ریز را در محیط آزاد می‌کند اما ابداع یک راهبرد جدید طراحی برای مواد لاستیکی می‌تواند این آلودگی را محدود کند.

طراحی مواد جدید می‌تواند آلودگی حاصل از برخورد لاستیک با جاده را کاهش دهد.

محققان در گزارشی در مجله ساینس نوشتند از نظر راهبردی، افزودن نقاط ضعیف در زنجیره‌های میکروسکوپی به نام پلیمر، در واقع تجزیه آنها را سخت‌تر می‌کند. از آنجا که پلیمر در لاستیک‌ خودرو استفاده می‌شود، این یافته‌ها می‌تواند به کاهش آلودگی پلاستیکی که با فرسودگی لاستیک‌ها ایجاد می‌شود، کمک کند.

وقتی لاستیک‌ها روی جاده ساییده می‌شوند، ذرات ریز پلیمرهای لاستیک و پلاستیک آزاد می‌کنند که باعث آلودگی آبراه‌ها و هوا می‌شوند. هر سال، لاستیک‌ها حدود ۶ میلیون تن میکروپلاستیک‌ها را در محیط آزاد می‌کنند. پلیمرهای قوی‌تر که به آسانی تجزیه نمی‌شوند، می‌توانند میزان انتشارات سالانه این ذرات را محدود کنند.

استفن کریگ، شیمیدان دانشگاه دوک و همکارانش برای ساخت چنین مواد سختی، مولکول‌هایی به نام اتصال دهنده‌های عرضی را به پلیمر افزودند.

شو وانگ، شیمیدان دانشگاه‌ ام آی تی می‌گوید: در مقیاس میکروسکوپی، پلیمرها مانند کلافی از رشته‌های اسپاگتی عمل می‌کنند که اتصال دهنده‌های عرضی آنها را درکنار هم نگه می‌دارد و به آنها کمک می‌کند شکل خود را حفظ کنند.

یک پلیمر پلاستیکی لاستیکی با اتصالات عرضی ضعیف، نسبت به پلیمر مشابه با پیوندهای عرضی قوی‌تر، به نیروی کشش بیشتری برای تجزیه نیاز دارد. افزودن اتصالات عرضی ضعیف به لاستیک می‌تواند به سخت تر شدن لاستیک‌های خودرو بینجامد.

هنگامی که محققان رشته‌های پلیمر را امتداد دادند، اتصال دهنده‌های عرضی همانگونه که انتظار می‌رفت، به آسانی شکستند. اما مواد حجیم برای تجزیه به نیروی بیشتری از آنچه انتظار می‌رفت، نیاز داشتند.

کریگ می‌گوید راز افزایش استحکام، در مسیری است که تجزیه مواد باید طی کند. پارگی از طریق اتصال دهنده‌های عرضی که به راحتی شکسته می‌شوند به جای رشته‌های پلیمری سخت‌تر منتشر می‌شود. هر پیوند شکسته‌ای مسیری را دنبال می‌کند که کمترین مقاومت را دارد، اما اجتناب از رشته‌های پلیمری طولانی به معنای شکستن بسیاری از اتصال‌دهنده‌های عرضی است که به طور کلی به نیروی کشش بیشتری نیاز دارد.

این اولین بار نیست که محققان از اتصال دهنده‌های ضعیف برای تقویت پلیمر استفاده می‌کنند. اما برخلاف مواد مشابه، افزایش سختی به بهای سایر خواص مفید مانند سختی به دست نمی‌آید.

کریگ امیدوار است این یافته‌ها به افزایش طول عمر پلاستیک و لاستیک‌ خودرو کمک کند و به طور بالقوه آلودگی سالانه میکروپلاستیک‌ها را محدود سازد.

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا