اخبار خودروگروه های خودروسازی

رونمایی از گودزیلای نیسان

نیسان در نمایشگاه خودروی توکیو از کانسپتی رونمایی کرد که با الهام از مدل GT-R طراحی شده‌است. این خودرو که نامش هایپر فورس (Hyper Force) است قوای محرکه الکتریکی دارد و با همکاری یک تولیدکننده بازی‌های ویدئویی طراحی شده است. به گزارش بی‌بی‌سی، هایپرفورس پنجمین کانسپتی است که نیسان برای نمایشگاه توکیو ساخته است. ماکوتو اوچیدا، مدیر نیسان، می‌گوید این کانسپت‌ها به‌طور مشخص به مدل خاصی اشاره نمی‌کنند. با‌این‌حال حضور هایپر فورس در جمع این کانسپت‌ها احتمال ساخت یک مدل GT-R الکتریکی در آینده را افزایش داده‌است.

GT-R پس از موفقیت در مسابقات اتوموبیلرانی به گودزیلا مشهور شد. نیسان، نسل اول GT-R را براساس یکی از مدل‌های لوکسش به نام اسکای‌لاین در دهه شصت میلادی تولید کرد، اما تولید پس از بحران جهانی افزایش قیمت نفت در دهه هفتاد متوقف‌شد. نسل جدید اسکای‌لاین GT-R پس‌از وقفه‌ای طولانی در دهه ۹۰ به بازار آمد و پس از موفقیت در مسابقات به گودزیلا مشهور شد. نیسان در نسل‌های بعدی با حذف اسکای‌لاین، نام این مدل را به GT-R تغییر داد و با تقویت ماشین آن را به سطحی رساند که اکنون با مدل‌هایی از لامبورگینی، پورشه و مک‌لارن مقایسه می‌شود. بدنه کانسپت هایپر فورس با کمک زیرمجموعه اسپرت نیسان به نام نیزمو (Nismo) طراحی شده تا حداکثر توانایی را در پیست مسابقات داشته باشد. نیسان می‌گوید خودرو را هم‌زمان طوری ساخته که هنگام رانندگی در شهر نرم و راحت باشد.

جزئیات فنی زیادی از این کانسپت منتشر نشده است. نیسان تنها گفته که قدرتش ۱۰۰۰ کیلو وات معادل ۱۳۴۰ اسب‌بخار است و هر چهار چرخش به موتور الکتریکی وصل است.اتاق خودرو نیز با همکاری یک تولیدکننده بازی‌های ویدئویی طراحی شده است. نیسان برای طراحی اتاق خودرو با شرکت پولی‌فونی دیجیتال همکاری کرده که سازنده بازی ویدئویی اتوموبیلرانی گرن توریسمو است. داشبورد هایپر فورس مجموعه‌ای از مکعب‌هایی متحرک است که روی هرکدام یک نمایشگر گذاشته شده است. نور این مکعب‌ها هنگام رانندگی در شهر آبی است و در پیست این نور قرمز است. اطلاعاتی که نمایشگرها نشان می‌دهند هم بسته به انتخاب رانندگی در شهر یا پیست تغییر می‌کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا