اخبار خودروگروه های خودروسازی

رونمایی تویوتا از رقیب رولزرویس

تویوتا قصد دارد با عرضه یک شاسی‌بلند بسیار لوکس با شرکت‌هایی نظیر رولزرویس، بنتلی و مایباخ رقابت کند. این خودرو مدل شاسی‌بلندی از لوکس‌ترین محصول کارخانه به‌نام سنچوری است و قرار است برای نخستین‌بار علاوه‌بر ژاپن در بازارهای جهانی هم فروخته شود. به‌گزارش BBC، اولین نسل سنچوری (Century) به معنی سده در زبان انگلیسی، در سال ۱۹۶۷ و به مناسبت صدسالگی کیچیرو تویودا، بنیان‌گذار کارخانه، ساخته شد.

آن زمان بازار خودرو‌های لوکس در ژاپن در اختیار خودروسازان خارجی بود و تویوتا می‌خواست این انحصار را به چالش بکشد. نسل اول سنچوری با استقبال خوبی روبه‌رو شد و به‌سرعت به انتخاب اول دولتمردان، خانواده سلطنتی و ثروتمندان ژاپن تبدیل شد. تویوتا که خودرو را با تمرکز بر نیازها، فرهنگ و سلیقه مشتری‌های ژاپنی طراحی کرده بود، سی‌ سال این خودرو را ساخت. نسل دوم خودرو در سال ۱۹۹۷ و نسل سوم بیست سال بعد در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد. در طول این سال‌ها تویوتا خودرو را فقط در بازار ژاپن و به مشتری‌های دست‌چین‌شده فروخت. اما حالا این امکان به خریداران غیرژاپنی هم داده خواهد شد. سایمون همفریز، مدیر طراحی تویوتا و لکسوس، در مراسم رونمایی از شاسی‌بلند سنچوری گفت که مشتری‌های سنچوری عوض شده‌اند و لازم بود برای این مشتری‌های تازه خودروی تازه ساخته شود.

شاسی‌بلند سنچوری مانند مدل سدان بدون فخرفروشی، لوکس‌بودن خودرو را نمایش می‌دهد. خودرو با دست و با توجه زیادی به جزئیات ساخته می‌شود. آرم ققنوس روی جلوپنجره توسط هنرمندان ژاپنی برای هر خودرو تراشیده می‌شود و خطوط و برآمدگی‌های بدنه توسط استادکاران تویوتا با دست شکل می‌گیرد. تویوتا جزئیات ساخت خودرو در هر مرحله را در کتابچه‌ای ثبت کرده و در بایگانی کارخانه نگهداری می‌کند. ویژگی‌ای که سنچوری را از رقیبانش متمایز می‌کند درهای عقب است که می‌توان آنها را به صورت کشویی سفارش داد. برخلاف مدل سدان که تنوع رنگی زیادی ندارد و بیشتر با رنگ سیاه ساخته می‌شود، شاسی‌بلند سنچوری را می‌توان در رنگ‌های مختلف سفارش داد. اگرچه تویوتا انتظار دارد سهم عمده‌ای از شاسی‌بلند هم با رنگ سیاه سفارش داده شود و می‌گوید برای خودرو رنگ سیاهی ساخته که فقط در این مدل استفاده خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا