اخبار خودروگروه های خودروسازی

زیرساخت‌های گروه سایپا با کمک و همراهی مراکز علمی کشور توسعه پیدا می‌کند

گروه خودروسازی سایپا و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در راستای ارتقاء توانمندی کارکنان، اشتغال پذیری و تأمین نیروی کار ماهر و صیانت از سرمایه انسانی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین گروه سایپا و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته و به‌خصوص دهه ۹۰، زیرساخت صنعت خودروسازی کشور رشد پیدا نکرده است، گفت: در این دوره،‌ شرکت‌های بزرگ خودروسازی دنیا در مباحث الکترونیک خودرو، تولید خودروهای برقی، تولید خودروهای خودران و کاهش میزان آلایندگی خودروها، پیشرفت قابل‌توجهی کردند.

او با اشاره به اینکه برای جبران دهه‌های گذشته، یک راه‌حل کلیدی وجود دارد و آن استفاده از نخبگان، مجموعه‌های دانش‌بنیان و توان علمی دانشگاه‌های کشور است، افزود: سایپا در سال‌های گذشته، از دانشگاه‌های کشور نیروی انسانی جذب نکرده و از این موضوع دور بوده است. حال طی ۲۲ ماه گذشته، سعی شده که این گذشته جبران و نخبگان مراکز علمی و دانشگاهی در سایپا جذب شوند.

تیموری تاکید کرد: با کمک دانشگاه‌های کشور، مراکز دانش‌بنیان و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مسیری که مورد غفلت واقع‌شده بود را احیا خواهیم کرد،‌ بر همین اساس با همکاری مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای،‌ نیروهای فنی و آموزش‌دیده را برای خطوط تولید باهدف افزایش کیفیت و تیراژ تولید جذب خواهیم کرد. همچنین با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اولین بار از برگزیدگان کنکور سراسری در قالب بورسیه تحصیلی در دستور کار جذب قراردادیم که در سال جاری بخشی از این دانشجویان بورسیه از طریق کنکور سراسری جذب شدند و درصدد هستیم بخش دیگری را در قالب بورسیه دانشجویان سال دوم، سوم و چهارم جذب گروه خودروسازی سایپا کنیم.

مدیرعامل گروه سایپا با تأکید بر اینکه ضرورت دارد تمام بنگاه‌های صنعتی در قالب بورسیه، نخبگان را جذب کنند و از توان و استعداد آنها بهره‌مند شوند،‌ تصریح کرد: برای آنکه در حوزه داخلی سازی قطعات به دستاوردهای خوبی برسیم و اثرات تحریم را به حداقل برسانیم، همکاری مناسبی را با دانشگاه‌های برتر کشور آغاز کردیم و در این راستا پروژه‌هایی در خصوص کاهش مصرف سوخت، تولید خودروهای هیبریدی و…، تعریف‌شده است.

او با اشاره به تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با شرکای خارجی و همکاری با دانشگاه‌های کشور،‌ تأکید کرد: تولید خودروهای برقی به‌صورت جدی در دستور کار سایپا قرار دارد، همچنین امیدواریم به‌زودی تولید خودروهای هیبریدی (وارداتی و مونتاژی) آغاز و خودروهای کاملاً برقی را به بازار عرضه کنیم.

در ادامه این مراسم مهرداد عظیمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بابیان اینکه سایپا به موضوع دانش و مهارت توجه ویژه‌ای دارد و این موضوع قابل‌تقدیر است، گفت: باوجود تمام نقدهایی که در رسانه‌ها در خصوص صنعت خودرو وجود دارد، اما زمانی که خودروهای کشور را در کشورهای همسایه می‌بینیم، به این مهم پی می‌بریم که صنعت خودروسازی کشور به جهت توانمندی خود (به‌خصوص در صادرات) موفق عمل کرده و این امر تحسین‌برانگیز است.

او با اشاره به تصمیم سایپا برای جذب نخبگان و استفاده از توان علمی و مهارتی فارغ‌التحصیلان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، تصریح کرد: این تصمیم سایپا، راهبردی و صحیح است چراکه سرمایه اصلی هر بنگاه اقتصادی نیروی انسانی آن است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: اعتبار مدرک فنی و حرفه‌ای در سایر کشورها قابل‌قبول است؛ لذا اگر سایپا بخواهد در کشورهای دیگر فعالیت تولیدی داشته باشد، می‌تواند از این آموزش‌ها بهره‌برداری لازم را کند.

همچنین در این مراسم صادق کرمی، معاون منابع انسانی گروه و پشتیبانی سایپا بابیان اینکه سایپا امسال و برای اولین بار، پذیرش بورسیه از دانشگاه‌های برتر کشور از طریق کنکور سراسری را داشته است، گفت: در بدنه کارشناسی، هدف ما تقویت توان کارشناسی از طریق جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور است. در حوزه مهارتی هم در تلاش هستیم تا از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، نیروی انسانی متناسب با نیاز گروه سایپا را تأمین کنیم.

گفتنی است در توافقنامه یادشده تدوین و بازنگری استانداردهای شایستگی و ارزشیابی مشاغل موردنیاز گروه، اجرای آموزش مهارت‌های فنی، غیر فنی، عمومی و تخصصی و سنجش مهارت و تعیین صلاحیت حرفه‌ای کارکنان گروه و راه‌اندازی مرکز آموزش مهارت‌های تخصصی گروه خودروسازی سایپا موردتوجه قرارگرفته است.

منبع خبر: سایپا نیوز

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا