اخبار خودرو

سخنگوی وزارت صمت:از آزاد سازی پول های مسدودی خبر داد

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همه پول‌ها را آزاد کردیم و دیگر صد میلیون مسدود شده نداریم و نوبت‌ها محفوظ است.

به گزارش برنامه سعادت آباد رادیو تهران، با حضورامید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع صد میلیون حساب وکالتی پراخت.

به نوشته صداوسیما، گفتگوی وزارت صمت به شرح زیر است:

مجری: مردم بروند صد میلیون تومان دوباره بریزند تو حساب وکالتی

قالیباف: بروند پول هایشان بگیرند، همه پول‌ها را آزاد کردیم و دیگر صد میلیون مسدود شده‌ای نباید تا الان اگر کسی هم خبردار نشده برود پولش را بگیرد نوبت اش که محفوظ است نوبت‌ها را هم که اعلام کردیم فقط فکر کنم راجع به نوبت‌های ۱۴۰۳

مجری: مردم که ثبت نام کرده بودند یک خرده‌ای را ریختند توی این حساب وکالتی‌ها الان می‌توانند ان را پس بگیرند؟ ثبت نام اردیبهشت قضیه اش چه می‌شود؟

قالیباف: ثبت نام اردیبهشت نوبت دوم ثبت نام است در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو که سرموقع اش اعلام می‌کنیم و مدلش هم مثل همین.

مجری: الان یک ویدیویی از شما منتشر شده که گفتید دوباره مردم بروند صد میلیون بریزند توی حساب وکالتی شان برای ثبت نام اردیبهشت ماه؟

قالیباف: اما الان نه یعنی مدل ثبت نام نوبت دوم هم مثل نوبت اول است نداشتن پلاک فعال، ۴۸ ماه گذشته از ایران خودرو سایپا خودرو نگرفته باشند و حساب وکالتی به نام سازمان حمایت صد میلیون تومان تویش باید باشد منتها الان نه ما به موقع اش اعلام می‌کنیم شروع فرآیند را که در همان مهلت زمانی بروند شروع کنند.

مجری: یعنی الان نروند صد میلیون تومان به حساب بریزند

قالیباف: نه اصلا این کار را نکنند و اعلام می‌شود برای مرحله دوم. یک اتفاقی افتاد دیشب ایران خودرو که نوبت هایش را که اعلام کرد زمانبندی هایش را یک عده‌ای افتادند ۱۴۰۳ و یک مقداری مساله ایجاد شد این جهت که مخاطبان ومتقاضیان گفته بودند همه را که ۱۴۰۲ گفته بودید می‌دیم چرا افتاد ۱۴۰۳ نکته اش این بود که برای بعضی از مدل‌های خودروی ایران خودرو تقاضا بیش از اندازه امد و علتش را من فکر می‌کنم این بود که مردم توی ذهن شان این بود که این مدل‌ها اختلاف قیمت شان با بازار بیش از مدل‌های دیگر است به صورت سنتی توی ۱۴۰۱ که این طوری بود غافل از این که شورای رقابت این‌ها را اصلاح کرده و حالا اصطلاحا بارجین اضافه‌ای که با بازار دارد این خودرو‌ها دیگر ندارد با بازار، در نتیجه ما امروز اعلام کردیم برای کسانی که نوبت شان ۱۴۰۳ افتاده ۵ اردبیهشت ماه سامانه را باز می‌کنیم که اگر دوست دارند خودروشان زودتر تحویل بگیرند تشریف بیاورند در سامانه ویرایش بکنند و خودرویی را انتخاب بکنند که مهلت تحویلش همین امسال باشد.

مجری: من اسمش را می‌گذارم سرکار گذاشتن مردم یعنی ما به این‌ها می‌گوییم یه چیزی بیایید بخرید بعدش می‌گوییم آقا نتوانستیم بدهیم از ان ور هم وزیر می‌آید می‌گوید به قیمت روز بدهیم، ما آمدیم از مردم یک پولی را گرفتیم گذاشتیم بانک‌ها یا خودمان یا بانک‌ها هم از این پول استفاده کردن بعد به ایشان گفتیم که یک ماشینی را به شما می‌دهیم بعد حالا از آن مدت گذشته گفتیم آقا آن ماشین‌هایی را که به شما گفتیم اون‌ها را یک سال دیگر به شما تحویل می‌دهیم امسال قرار بود بدهیم نمی‌دهیم حالا اگر می‌خواهید بیایید یک ماشین دیگر به شما بدهیم.

قالیباف: اولا من به این چندتا اصلاحیه بزنم اولا ان صدمیلیونی را که گذاشتند برای ثبت نام فقط برای ثبت نام بود بلافاصله هم گفتیم بروید بردارید و آزاد کنید همین اول صحبت مان هم راجع به همین بود دوم این که عزیزان متقاضای ۹۰ درصدشان همین ۱۴۰۲ خودروشان را می‌گیرند برای دو سه تا مدل این اتفاق افتاده که رفته ۱۴۰۳ (دنا و ۲۰۷)، دلیلش هم گفتم این بخاطر آن ذهنیتی بوده که حالا راجع به اختلاف قیمتش با بازار بوده نمی‌دانم شاید علت این می‌توانسته باشد. بعد آمدیم گفتیم خیلی خب حالا ما گفتیم ۱۴۰۲ الان هم می‌گوییم ۱۴۰۲ فقط اگر عزیزی می‌خواهد ۱۴۰۲ بگیرد راجع به این دو سه تا مدل ۵ اردیبهشت سامانه را باز می‌کنیم که مثلا اگر دنا نوشته برود تارا را انتخاب کند که توی سال ۱۴۰۲ بتوانند خودرویش را تحویل بگیرند این افرادپنجم اردیبهشت حتی می‌توانند کاری بکنند که خودروشان را همین بهار امسال بگیرند یعنی این شانس را دارند که یک ماه یا دو ماه دیگر خودرویشان را تحویل بگیرند. یعنی انتخاب جدیدشان را حتی می‌توانند طوری تنظیم بکنند که دو ماه دیگر خودرو زیرپایشان باشند به خاطر این مساله این ما آمدیم این امکان را برای کسانی که افتادند ۱۴۰۳ فراهم کردیم. مردم هرچه بگویند حق دارند من اصلا سیاستم اینجا توی رسانه توی وزارتخانه این است که می‌گویم تحت هر شرایطی حق با متقاضی خودرو است و حق با مردم است منتها افتادیم توی شرایطی که بخش عمده‌ای از خودرو‌های ثبت نامی همین هفته آینده تحویلش شروع می‌ود و تا آخر سال تمام می‌شود و بخش کوچکی اش هم افتاده ۱۴۰۳ من سیاستگذار هم برای این که حق آن افرادی که ۱۴۰۳ افتادند ضایع نشود و حق خودم هم دو تا نشود آمدم گفتم عزیزان ۴۰۳‌ای من برایت ۵ اردیبهشت سامانه را باز می‌کنم شما برو یک خودرویی را انتخاب کن که تقاضای کمتری رویش نشسته من آن را به شما ۱۴۰۲ می‌دهم حتی می‌توانی بهار ۱۴۰۲ هم خودروات را تحویل بگیری.

مجری: نقد من به شرکت‌های خودرو است وقتی که ندارید نمی‌توانید تولید کنید خب نفروش

قالیباف: ما این جا زمان دهی که کردیم تازه دیشب اعلام شده برای ایران خودرو البته برای خیلی از خودرو‌ها که همچنین اتفاقی نیافتاده اصلا توی همین بهار کل تقاضا‌ها را می‌دهند سایپا توی همین بهار، سه ماهه کل تقاضا‌هایی که امده برایش را می‌دهد ایران خودرو می‌دهد کرمان خودرو می‌دهند همه این‌ها می‌دهند یعنی خیلی سریعتر از آنچیزی که تصور می‌کنیم و ما ماندیم و با یک ایران خودرو تازه آن هم با دوسه تا مدل تازه ان هم نود درصدش باز امسال پاس می‌شود یک مقداری از این زده بیرون.

مجری: ماجرای قیمت روزی که آقای وزیر گفتند را من هنوز نفهمیدم

قالیباف: ما توی تمام اطلاع رسانی هایمان در سال گذشته این فرآیند این سری از بهمن شروع شد دیگر قید کردیم که قیمت خودرو، چون می‌دانستیم شورای رقابتمی خواهد ورود کند به قیمت، گفتیم قیمت روز شورای رقابتی به مردم به متقاضیان توی اطلاعیه‌های فراخوان ثبت نام همه جا گفتیم قیمت روز شورای رقابت آقای وزیر هم امروز توی هیئت دولت همین را گفتند در واقع خلاف و خلف وعده‌ای توی این حوزه ما نداشتیم اختیار قیمت گذاری دست شورای رقابت است خودرویی که فروش می‌رود باید با همین قیمت فروش برود؟

مجری: منی که مثلا دنا سفارش دادم و گیرمم این است که دنا بگیرم و امسال هم به من نمی‌دهد و می‌خواهد سال دیگر بدهد باید به قیمت ۱۴۰۳ تحویل بگیرم؟

قالیباف: دقیقا اگر ۱۴۰۳ تحویل بگیری منتها من یک چیزی هم یادم رفت بگویم خودروسازی ایران خودرو که موضوع بحث ما است که دوسه تاییش هم رفته سال ۱۴۰۳، با توجه به این وضعیتی که در ان قرار گرفته برنامه تولیدش را متمرکز کرده رشد تولیدش را روی همین مدل‌هایی که افزایش تقاضای خیلی زیادی داشته بنابراین از آن طرف هم ایران خودرو سریعتر این مدل‌ها را دارد تولید و تحویل می‌دهد. از دو تا مسیر این ۱۴۰۳ قابل مدیریت است که یکیش تغییر خودرو و تغییر زمان خودرو و یکی اش هم افزایش تولید خودروی مورد نظری که افتاد ۱۴۰۳ که ان در مجموع من فکر می‌کنم که با سال ۱۴۰۳ دیگر کاری نداشته باشیم و بتوانیم مدیریتش کنیم.

منبع خبر: پایگاه خبری تحلیلی انتخاب

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا