رپرتاژ

شستشو و واکس خودرو

شستن و واکس زدن خودرو و جلا دادن رینگ و لاستیک آن دارای نکات مهمی است که در آموزش مراقبت از خودرو باید یاد بگیرید. بهتر است پس از اینکه کارهای مربوط به تمیز کردن و دیتیلینگ اتومبیل خود را انجام دادید کمی عقب بایستید و نتیجه کار خود را بررسی کنید. به دنبال چیزهای کوچکی که شاید نادیده گرفته اید بگردید. بدانید که زمانی را که صرف تمیز کردن خودرویتان می کنید، سرمایه گذاری بر روی سلامتی و زیبایی آن است. سخت کوشی و تلاش بی وقفه شما موجب می شود که دیگران کارتان را تحسین کنند.

 

از کجا شروع کنیم؟

در این آموزش مراقبت از خودرو، مجموعه ای از نکات و ترفندهای مفید توسط متخصصین این حوزه در اختیار شما قرار می گیرد. همچنین ابزارها و وسایل مراقبت از خودرو را که برای موفقیت لازم دارید معرفی می شود و یک تقویم با جزئیات کامل در اختیارتان قرار می گیرد تا بدانید چه کاری باید انجام دهید.

برای پیاده سازی یک صفر شویی و دیتیلینگ کامل توصیه می کنیم قبل از هر گونه اقدام، این راهنما را با دقت مطالعه کنید، شاید توانستید ترفند جدیدی در آن بیابید که در گذشته از آن غافل بوده اید. به یاد داشته باشید که تفاوت زیادی بین دیتیلینگ و صفرشویی خودرو با یک کارواش سریع وجود دارد. باید در مواجه و اجرای هر پروژه دیتیلینگ، دقیق باشید. از ابزار صحیح استفاده کنید و این کار را سرسری نگیرید

 

چه رویکردی داشته باشیم؟

برنامه ریزی دقیقی برای دیتیلینگ خودرو انجام دهید تا بتوانید به یک ایده دقیق تر از آنچه باید انجام شود دست پیدا کنید. وضعیت قسمت های مختلف وسیله نقلیه مانند لاستیک ها، رینگ ها، رنگ، روکش صندلی، کفپوش، تودوزی و داشبورد و … را ارزیابی کنید. از این طریق می توانید مواد، ابزار و زمان مورد نیاز را تعیین نمایید. همچنین برای انجام این کار بهتر است از نور خورشید کمک بگیرید، پس مکان مناسبی انتخاب کنید. علاوه بر آن باید فضای کافی برای کار داشته باشید و دسترسی شما به آب و برق راحت باشد.

آموزش مراقبت از خودرو

ارزیابی نیازهای خودرو برای دیتیلینگ ممکن است کمی شما را خسته کند. زیرا یک دیتیلینگ کامل می تواند شامل گام های زیاد و پروسه های کوچک متعدد باشد. اما این راهنما می تواند به شما کمک کند.

برای سهولت کار، فرایند دیتیلینگ را به وظایف کوچکتر که به ترتیب انجام می شوند، تقسیم کنید.

از برنامه ریزان دیتیلینگ و صفرشویی خودرو بهره بگیرید.

به طور کلی بهتر است عملیات را از داخل به بیرون و از بالای خودرو به سمت پایین آن انجام دهید.

البته موارد استثنایی هم در این قانون وجود دارند. مثلا باید ابتدا رینگ و لاستیک ها را تمیز کنید و اگر قصد از بین بردن خراش ها یا لکه ها را دارید لازم است این کار را قبل از پولیش زدن و واکس زدن خودرو انجام دهید.

این که چند بار قادر به شستشو و دیتیلینگ خودرویتان هستید، عامل مهم دیگری است که باید در نظر بگیرید. میزان وقت آزاد شما مشخص می کند که مراقبت و نگهداری از خودرو برایتان یک امر هفتگی است یا ماهانه.

برنامه پیشنهادی شستشو و دیتیلینگ خودرو

وظایف زمان اجرا
شستشو هفتگی یا ماهانه
دیتیلینگ محل قرار گیری درب ها، محفظه موتور و چرخ ها در هنگام شستشوی ماشین
تمیزکردن تریم خودرو، شیارها و درزها در هنگام شستشوی ماشین
بکارگیری مواد محافظ و نگهدارنده ماهانه یا در هنگام شستشوی خودرو
حذف آلودگی ها از رنگ خودرو با مواد مخصوص هر شش ماه یکبار
پولیش، واکس و نانو سرامیک هر شش ماه یکبار
تمیز کردن رینگ و لاستیک ها در هنگام شستشوی خودرو
جارو کردن و لکه زدایی فضای داخلی و شیشه ها ماهانه
تمیز کردن، نگهداری و ترمیم روکش صندلی هر دو یا سه ماه یکبار

آموزش مراقبت از خودرو

فصول سال را در نظر بگیرید

اگر فصل زمستان است، ماشین خود را بیشتر بشویید و به نگهداری محیط داخلی آن توجه نمایید، زیرا اگر نمک جاده به داخل کابین وارد شود، موجب از بین رفتن کفپوش و فرش کف آن می گردد. اما اگر در فصل گرم سال هستید، بیشتر از واکس استفاده کنید. در فصل پاییز، قبل از اینکه هوا بیش از اندازه سرد شود، یک لایه محافظتی واکس بر روی بدنه بزنید.

نکات مهم مراقبت و نگهداری خودرو

اگر ماشین خود را بیرون از خانه و در فضای آزاد پارک می کنید، شستشو و یک لایه محافظ واکس برای خودروی شما یک ضرورت است و نه یک گزینه. خرید چادر اتومبیل شاید فکر بدی نباشد.

شرایط آب و هوایی منطقه تاثیر زیاد در نانو سرامیک خودرو دارد. اگر ساکن مناطق گرمسیر هستید، برای خنثی کردن شدت نور و گرمای زیاد لازم است که مراقبت بیشتری از خودرویتان انجام دهید. در مناطقی که باران زیادی می بارد، باید مراقبت بیشتری از شیشه ها انجام گیرد. همچنین امکان چسبیدن گل و لای به زیر ماشین وجود خواهد داشت.

اگر قصد فروش خودرویتان را دارید، انتظار مشتری اینگونه است که ظاهر خودرو باید زیبا به نظر برسد، به خصوص برای اولین بار. بنابراین در ابتدا بر روی ظاهر خودرو کار کنید. فضای داخلی و فضای صندوق عقب چندان مهم نیستند.

کلام آخر

هدف از ارائه یک برنامه زمان بندی دیتیلینگ برای این است که مراحل تمیز کردن و مراقبت از ماشین مشخص شود. زیرا از بین بردن آلودگی های خودرو یک چیز است و تمیز نگه داشتن آن چیز دیگری است. شستشوی منظم اتومبیل برای حفظ ظاهر و یکپارچگی فضای داخلی و خارجی آن می باشد. از طرف دیگر علاقه مندان به خودرو و افرادی که برای خرید ماشین در نمایشگاه های اتومبیل حاضر می شوند، انتظار بهترین ها را دارند و این برنامه مراقبت و نگهداری، انتظارات آن ها را برآورده می کند. فروشگاه اینترنتی ایران کار ارائه دهنده لوازم و مواد مورد نیاز برای صفر شویی و دیتیلینگ خودرو، محصولات خود را با بهترین کیفیت از معتبرترین برندهای خارجی عرضه می کند. با مراجعه به این فروشگاه می توانید محصولات مورد نیاز خود را با یکدیگر مقایسه نمایید، بهترین ها را انتخاب کنید و با مناسب ترین قیمت خریداری نمایید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا