اخبار خودرو

آیا عرضه خودرو در بورس چاره ساز خواهد بود؟

پیش از این خبر احتمال عرضه خودرو در بورس بحث های زیادی را برانگیخته بود. این به عنوان یک راهکار در نظر گفته می شد که شاید می توانست به مرور به کاهش قیمت خودرو و ثبات در بازار منجر شود.

با ایرانی کار، وب سایت تخصصی خودرو همراه باشید.

دبیر انجمن خودروسازان نیز چنین نظری دارد و معتقد است که در صورت عرضه صحیح خودرو در بورس کالا، احتمالا ابتدا مقداری با افزایش قیمت خودروها روبرو خواهیم بود و پس از آن می توان کاهش نرخ ها را شاهد بود.

با توجه به مشکلات پیچیده در هم بازار خودرو، راهکارهای متنوعی برای به دست گرفتن کنترل بازار خودرو پیشنهاد می شود که البته بیشتر آن ها بدون عملیاتی شدن به دست فراموشی سپرده می گردند. اما در حال حاضر موضوع عرضه خودرو در بورس بسیار جدی و داغ شده و ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از آن با عنوان “طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک” در قالب ۲۱ ماده حمایت می کنند. در این طرح تمامی مسائل مربوط به این حوزه و ورود خودرو در بورس کالا، شرایط واردات، قیمت تمام شده و روش قیمت گذاری و … آورده شده و به آن ها پرداخته شده است.

اما دبیر انجمن خودروسازان، احمد نعمت بخش با اشاره به این طرح و ذکر انتقاداتی نسبت به آن، گفت: “طرح پیشنهادی ۲۱ ماده دارد که طبق آن خودرو باید در بورس کالا عرضه شود. با این بوروکراسی ایجاد شده، امکان اجرای این طرح وجود ندارد مگر اینکه طرح اصلاح شود.”

وی به موضوع فروش خودرو در بورس و تخصیص ۵۰ درصد از بودجه به دست آمده از این طریقه به قطعه سازان، اشاره کرده و تاکید کرد: “این دخالت در کار شرکت‌هاست و قانون تجارت را نقض می‌کند. یک شرکت وقتی کالایی را به فروش می‌رساند، خود باید مدیریت پول به‌دست‌آمده را در دست داشته باشد. این مساله بسیار واضح است و نمی‌توان اظهار کرد نصف پول مستقیم به حساب قطعه‌ساز وارد شود.”

دبیر انجمن خودروسازان ادامه داد: “در یکی از بندها، شورای رقابت را مکلف به تعیین نرخ پایه قبل از کشف قیمت نهایی در بورس کرده‌اند. این در حالی است که ما معتقدیم با روشی که شورای رقابت در نظر دارد، ما همواره زیان دیده‌ایم و شیوه صحیحی نبوده است و قبول کردند مبنای در نظر گرفتن قیمت‌ تمام‌شده سازمان حمایت باشد. در بند ۱۵ این طرح نیز سخن از «بیمه کیفیت» به میان آمده است. یعنی گارانتی و رفع عیب که از سوی خودروسازان انجام می‌شود، به‌صورت بیمه لحاظ شود و مردم بیمه کیفیت بگیرند. اما به نظر من، این طرح یک بوروکراسی عظیم است و باید اصلاح شود.”

همین طور وی اظهار داشت: “اگر عرضه خودرو در بورس کالا درست باشد و بورسی‌ها همکاری کنند، در شروع کار ممکن است کمی قیمت‌ها بالا رود، اما پس از مدتی کاهش می‌یابد. تجربه عرضه آلومینیوم را در بورس کالا داشتیم و پیش از عرضه در بورس قیمت‌ این محصول به بیش از ۶۰هزار تومان هم رسیده بود اما با عرضه در بورس کالا، قیمت آن به حدود ۳۰هزار تومان هم کاهش پیدا کرد.”

این مقام مسئول در نهایت گفت: “هر چند دوباره قیمت این محصول افزایش پیدا کرد، اما به ‌هر حال عرضه در بورس کالا قیمت‌ آن را منطقی کرده بود. به نظرم این ‌که خودرو با نرخ کارخانه در بورس عرضه شود و سپس کشف قیمت انجام شود، بسیار بهتر از شرایط فعلی است که از طریق قرعه‌کشی خودرو به فروش می‌رسد.”

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا