اخبار خودروگروه های خودروسازی

عرضه سورن پلاس مطابق با استانداردهای ۸۵گانه

گروه صنعتی ایران‌خودرو از تولید و عرضه سورن‌پلاس مطابق با استانداردهای ۸۵گانه از نیمه دوم امسال خبر داد. براساس الزامات استانداردی، ایران‌خودرو علاوه‌بر تجهیز سورن‌پلاس به دی‌لایت، در نیمه دوم امسال، این محصول را با افزودن امکانات دیگری به مشتریان عرضه خواهدکرد.

از جمله امکانات اضافه‌شده به سورن‌پلاس می‌توان به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی اشاره‌کرد که نقش بسیار مهمی را در کنترل خودرو در پیچ‌ها و مسیرهای لغزنده ایفا می‌کند. این امکان با سنجیدن زاویه فرمان و سرعت خودرو، درصورتی که احساس کند امکان انحراف خودرو از مسیر و سر خوردن وجود دارد، با ترمزگیری در چرخ بحرانی مانع واژگونی و انحراف خودرو می‌شود. این سیستم که به ESC موسوم بوده ابتدا تنها روی خودرو تارا نصب شده بود، اما اکنون روی دیگر محصولات ایران‌خودرو از جمله سورن‌پلاس به‌دلیل رعایت استانداردهای ۸۵گانه تعبیه شده‌است. برای روشن و خاموش کردن سیستم ESC یک کلید روی داشبورد تعبیه شده، اما همواره به‌صورت پیش‌فرض این سیستم در مدار و فعال است.

یکی دیگر از امکاناتی که به تولیدات سورن از نیمه دوم امسال اضافه می‌شود، راهنمای نشانگر تعویض دنده موسوم به GSI است. طبق الزامات استاندارد ۸۵گانه، این امکان در خودروهای مجهز به گیربکس دنده‌ای اجباری شده و ایران‌خودرو با هدف کاهش مصرف سوخت و ارتقای حس رانندگی، این امکان را برای نصب روی سورن‌پلاس پیاده‌سازی کرده است. وظیفه این راهنما نشان دادن زمان مناسب تعویض دنده به راننده در نمایشگر جلو آمپر است که با رعایت آن مصرف سوخت و آلایندگی خودرو نیز کاهش می‌یابد.از جمله موارد ایمنی اضافه‌شده به سورن‌پلاس، استاندارد حفظ ایمنی عابرپیاده درصورت برخورد است.

این استاندارد یکی از الزامات عرضه خودرو در بازار اروپا بوده و خودروسازان جهانی در راستای حفظ جان عابران پیاده و وارد شدن آسیب کمتر به آنها در زمان برخورد رعایت می‌شود. ایران‌خودرو با تغییرات اعمال‌شده در سپر و به‌طور کلی بخش جلویی سورن‌پلاس، توانسته استاندارد حفاظت از عابرپیاده موسوم به ECE R۱۲۷ را برای این خودرو پاس کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا