اخبار خودرو

فروش خودروسازان آب رفت

سه خودروساز بزرگ کشور در نخستین ماه امسال کمتر از ۳۴هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را به فروش رساندند تا در مقایسه با فروردین سال گذشته افت قابل‌‌توجهی را تجربه ‌کنند

طبق آنچه در صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور آمده، ایران‌‌‌خودرو، سایپا و پارس‌‌‌خودرو در مجموع طی فروردین امسال ۳۳هزار و ۶۵۵ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌‌‌اند. با توجه به آمار فروش خودروسازان در مدت مشابه سال گذشته (حدودا ۵۶هزار دستگاه) آنها امسال افت حدودا ۴۰درصدی را به خود می‌بینند. این آمار البته تنها مربوط به خودروسازان وابسته به دولت است و اگر رقم فروش بخش خصوصی را اضافه کنیم، آمار خودروهای فروخته‌‌شده در کشور در ماه نخست امسال بیش از این خواهد بود. افت فروش ۴۰درصدی خودروسازان در فروردین در حالی است که آنها در این ماه با رشد ۲۹درصدی تولید مواجه بودند. همچنین میزان تولید خودروسازان در ماه نخست امسال بالاتر از فروش آنها در همین ماه بوده است.

سه خودروساز بزرگ کشور نزدیک به ۵۸هزار و ۵۰۰ دستگاه محصول سواری و وانت را در فروردین امسال تولید کردند اما کمتر از ۳۴هزار دستگاه از این تعداد به فروش رفته است. به عبارت بهتر، ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو حدود ۶۰ درصد از تولید خود را در فروردین فروخته‌اند و ۴۰درصد باقیمانده راهی انبار شده‌اند. این موضوع می‌تواند با بلاتکلیفی قیمت رسمی خودروها تا اواخر فروردین در ارتباط باشد. در واقع خودروسازان با توجه به اینکه تا اواخر فروردین قیمت محصولاتشان توسط شورای رقابت اعلام نشده بود، عرضه را محدود و خودروها را دپو کرده بودند و پس از اعلام قیمت، تخلیه انبارهایشان آغاز شده است.

اما در بین سه خودروساز بزرگ کشور، ایران‌‌‌‌‌‌خودرو دارای بیشترین فروش در ماه نخست امسال بوده است. بزرگ‌ترین خودروساز ایران توانسته تا پایان فروردین ۱۵هزار و ۹۳ دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به فروش برساند. با توجه به این آمار، فروش ایران‌‌‌خودرویی‌‌‌ها نسبت به فروردین پارسال نصف شده است. پرفروش‌‌‌ترین محصول ایران‌‌‌خودرو را خانواده پژو با آمار هشت‌هزار و ۴۵۶ دستگاهی تشکیل داده است. کم‌‌فروش‌‌ترین محصولات ایران‌خودرو در فروردین امسال نیز هایما و رانا بوده‌اند که هیچ فروشی نداشته‌اند. اما سایپایی‌‌‌ها نیز با توجه به فروش حدودا ۱۳هزار و ۲۱۹ ‌‌‌دستگاهی خود، در مقایسه با فروردین سال گذشته حدودا ۲۹درصد محصول کمتری فروخته‌اند. بیشترین فروش سایپا به خانواده ایکس ۲۰۰ با تیراژی حدودا ۹هزار دستگاه مربوط می‌شود.

در نهایت دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی پارس‌‌‌خودرو نیز فروشی چهارهزار و ۱۴۴ دستگاهی تا پایان فروردین امسال داشته که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته رشد حدودا هزار و ۲۰۰ دستگاهی را نشان می‌دهد. کوییک دنده‌معمولی با تیراژ بیش از سه‌هزار و ۲۰۰ دستگاهی بیشترین محصول فروخته‌شده پارس‌‌‌خودرو در فروردین امسال بوده است. کمترین محصول فروخته‌شده توسط پارس‌خودرو در فروردین امسال، به گروه Q200 مربوط می‌شود که این شرکت دوهزار و ۱۰۴ دستگاه از آن را در ماه تحت بررسی به فروش رسانده است

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا