اخبار خودرو

قیمت ۶ خودروی وارداتی قطعی شد

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان قیمت قطعی ۶ محصول وارداتی را اعلام کرد. قیمت خودروهای یاد‌شده هم‌اکنون در سایت سامانه یکپارچه فروش خودرو قابل‌رویت است.

هفته گذشته قیمت ۶ محصول وارداتی به‌صورت علی‌الحساب در سامانه یکپارچه قرار گرفته بود؛ حالا اما قیمت قطعی را سازمان حمایت اعلام کرده‌است. در سامانه مذکور همچنین این تبصره مورد تاکید قرار گرفته که قیمت‌های اعلام‌شده، قیمت قطعی در مبادی ورودی بوده و هزینه‌ها و عوارض قانونی پس از ترخیص از قبیل بیمه شخص‌ثالث، مالیات برارزش افزوده، هزینه‌های شماره‌گذاری، اسقاط خودروی فرسوده، کرایه حمل و … به قیمت‌ خودروها اضافه می‌شود. بنابراین حدود ۲۰درصد به قیمت‌های قطعی اعلام‌شده از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اضافه می‌شود .

اما طبق جدول قیمتی که در سامانه یکپارچه قرار گرفته است، خودرو H5 بهمن‌موتور با قیمت ۲میلیارد و ۲۹۱میلیون و ۸۰۰هزار تومان، T77 بهمن‌موتور با قیمت یک‌میلیارد و ۶۵۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان، کرولا ۱۲۰۰ با قیمت یک‌میلیارد و ۷۴۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان و خودروی سلتوس از شرکت کوشا خودرو نگین با قیمت ۲میلیارد و ۱۵۵میلیون و ۱۰۰هزار تومان عرضه خواهند شد.همچنین VS5 ماموت‌خودرو با قیمت یک‌میلیارد و ۶۹۵میلیون و ۷۰۰هزار تومان و VS7 ماموت‌خودرو با قیمت ۲میلیارد و ۲۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان عرضه می‌شود. پیش از این در جلسه دوم آبان‌ماه شورای رقابت تبصره‌ای به بند ۱-۳ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری اضافه شد که بر مبنای آن قیمت کلیه خودروهای وارداتی بر‌اساس ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی توسط سازمان حمایت محاسبه و ابلاغ شود.

گویا این تصمیم شورای رقابت با هدف «تسهیل و تسریع در واردات خودرو» گرفته شده که در دستورالعمل ۵۴۳ شورای رقابت مورد تاکید قرار گرفته‌است. بنابراین در شرایطی قیمت قطعی ۶ خودروی وارداتی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان منتشر شده که وزارت صمت پیش از این اعلام کرده بود که اولویت واردات با خودروهای کم‌مصرف و ارزان‌‌قیمت خواهد بود، حال آنکه بیشتر محصولات وارداتی با اعلام قیمت قطعی آنها بالای یک‌میلیارد تومان قیمت دارند.با این حال تسریع واردات خودرو با قیمت‌های نجومی می‌تواند به تعادل بازار وارداتی‌ها کمک کند و از قیمت محصولات قدیمی موجود بکاهد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا