اخبار خودرو

محل عرضه بعدی خودروهای وارداتی

مجری طرح واردات‌خودرو، ضمن اشاره‌ به ادامه‌ روند واردات‌ خودروها به کشور، از عرضه خودروهای وارداتی که قیمت آنها مشخص شده، طی هفته‌جاری و هفته آینده خبرداد. مهدی‌ ضیغمی در رابطه با تداوم فروش خودروهای وارداتی (ثبت‌نام برای افراد جدید) و مسیر ثبت‌‌نام آن نیز تصریح‌کرد: برنامه فعلی ما تحویل خودروهای فروخته‌شده است. اینکه در فاز بعدی ثبت‌نام‌های جدید، از مسیر سامانه‌ یکپارچه باشد یا از طریق بورس‌ کالا یا حتی مسیری دیگر، هنوز مشخص و قطعی نیست.

وی در رابطه با روند تحویل خودروهای وارداتی و واردات خودروهای جدید به بیان برخی موضوعات پرداخته و خاطرنشان کرد: واردات خودروها به‌صورت انبوه و خرد درحال انجام است. تا پایان مردادماه از میان ۳۵ شرکتی که مجوز واردات اخذ کرده‌اند، ۱۸ شرکت موفق به ثبت سفارش قطعی شده و توانسته‌اند بخشی از ارز واردات را دریافت کنند. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: از میان این ۱۸ شرکت، تاکنون تقریبا ۱۰ شرکت خودروهای خود را وارد کرده و الباقی درحال طی کردن مسیر واردات هستند. به‌سبب اینکه شرکت‌ها منتظر بودند تا در وهله اول مجوزهای استاندارد، محیط ‌زیست و… را اخذ کنند، سپس ثبت‌ نهایی درخواست‌ها را در شرکت‌های بزرگ انجام دهند، این روند طولانی شد. البته تولید و حمل این خودروها، به‌ویژه اینکه قرار باشد از شرق آسیا وارد شوند، مستلزم زمان است.

مجری طرح واردات خودرو اعلام کرد: در مرحله اول، باتوجه به اینکه همه مجوزها برای خودروهای واردشده اخذ شده، فاز اول تحویل خودروها را آغاز خواهیم کرد؛ در حقیقت طی هفته جاری و هفته آینده، تحویل خودروهای وارداتی شرکت‌هایی که قیمت خودروها را گرفته‌اند (تاکنون چهار شرکت واردکننده لیست قیمت خودروهای خود را اخذ کرده‌اند) انجام خواهد شد.

وی افزود: از هفته بعد نیز برای شرکت‌های معتبری که خودروهایشان از کشور مبدا تولیدکننده بارگیری شده و اسناد حمل داشته باشند، عرضه صورت خواهد گرفت. ضیغمی با بیان اینکه از زمان ثبت‌نام برای خودروهای وارداتی در اسفند‌ماه سال گذشته، از میان ۳۴هزار نفری که در قرعه‌کشی شرکت داده شده بودند، حدودا ۳۰هزار نفر در نوبت دریافت هستند و الباقی انصراف داده‌اند، گفت: در فاز اول، خودروی این ۳۰هزار نفر تحویل داده می‌شود. رئیس سازمان توسعه تجارت در رابطه با منبع تامین ارز برای واردات خودروها، تصریح کرد: ارز خودروهای واردشده تاکنون تامین شده و می‌توانیم از ارز صادرات غیر، استفاده کنیم.

برای بیش از این نیز، چنانچه محل سرمایه‌گذاری خارجی یا منابع خارجی وجود داشته باشد، می‌توان از آن برای واردات خودرو استفاده کرد. وی در گفت‌وگو با یک برنامه رادیویی متذکر شد که سایت سامانه عرضه خودروهای وارداتی برای آن دست از مشتریانی که در مرحله اول (در اسفندماه سال گذشته) ثبت‌نام کرده و دارای اولویت هستند، در هفته جاری برای انتخاب خودروی موردنظر فعال و بازگشایی می‌شود. در این مرحله ثبت‌نام جدیدی صورت نخواهد گرفت و تنها خودروهای جدید برای مشتریان دارای نوبت، عرضه خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا