اخبار خودرو

آیا مهلت ترخیص خودروهای دپو شده گمرک کشور، تمدید می شود؟

به این مقاله امتیاز دهید

در حالی که به زمان و مهلت ترخیص خودروهای دپو شده گمرک کشور نزدیک می شویم، سوالی شکل می گیرد که آیا این مهلت تمدید خواهد شد یا خیر؟ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، معتقد است که احتمال تمدید بسیار کم بوده و به احتمال زیاد باید هر اقدامی که می تواند در جهت مثبت ترخیص خودروها اتفاق بیفتد، در همین مدت باقی مانده، به نقطه اجرایی برسد.

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده گمرک

وی در این خصوص توضیح داد: “در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰۰ دستگاه خودروهای ترخیص نشده از گمرکات وجود دارد که چند نکته اساسی منجر به جلوگیری از خروج این خودروها شده است که بسیار حائز اهمیت هستند. همانطور که پیش از این نیز اعلام کردیم، اداره کل مقررات و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فعالسازی سیستم واردکنندگان خودرو، اعلام کرده است که نیاز به تمدید کارت بازرگانی و ارائه کارت بازرگانی معتبر است و این در حالی است که تجارت خودرو سه سالی است که تعطیل شده و واردکننده‌ای که سه سال است تاجر نیست، چگونه می‌تواند کارت بازرگانی فعال ارائه دهد؟”

این مقام مسئول اظهار داشت: “علاوه براین کارت‌هایی که گمرکات کشور و گمرک شهریار بسته است، متاسفانه علیرغم دستور رییس گمرک کشور و معاون فنی و امور گمرکی به گمرک شهریار و همچنین دستور صریح مقام قضایی از باز کردن کارت‌ها برای ابطال تمدیدیه‌های مورد نیاز، امتناع می‌کنند که چالشی بزرگ است. ضمن اینکه عامل دیگری که شاید از ترخیص بالغ  بر ۱۱۰ دستگاه از خودروها جلوگیری کند، توقیف بلاوجه خودروهای موجود در گمرک‌های کشور متعلق به یکی از شرکت‌های تجاری-تولیدی، توسط سازمان تعزیرات حکومتی و از بابت پنج دستگاه، ایفای تعهد است که در این اقدام سازمان تعزیرات حکومتی حساب‌های بانکی شرکت، تلفن شرکت، کارت بازرگانی و… را بسته است؛ مراتب به رییس سازمان، معاون پیشگری سازمان، معاونت وزیر دادگستری و همچنین رییس سازمان تعزیرات تهران اطلاع‌رسانی شده اما اینگونه که به نظر می‌رسد و با رویه‌ای که سازمان تعزیرات تهران در پیش گرفته، علیرغم دستور اجرای قانون به وسیله شعب اجرای احکام، شعبه زیر بار نمی‌رود و در این تعداد خودرو توقف وجود دارد؛ احتمالا خریداران این ۱۰۰ دستگاه خودرو نتوانند به خودروهای خود دست یابند.”

دبیر انجمن واردکنندگان در رابطه با امکان مجدد تمدید مهلت ترخیص، خاطر نشان ساخت: “احتمال تمدید مصوبه یقینا صفر است و دولت دیگر چنین کاری را نخواهد کرد. علیرغم اینکه بر همه از جمله مسئولان دولتی آشکار است که اهمال از سوی مبادی اجرایی در اجرای مصوبه بوده است؛ کماینکه ما مرحله به مرحله، تمامی ایرادها و اشکال‌های مربوط به انجام عملیات اجرایی توسط دستگاه‌ها از جمله سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اداره کل مقررات، اداره کل خودرویی وزارت صمت و… منعکس کردیم.”

دادفر در نهایت با رد احتمال تمدید این مهلت شگفت: “بعید است مجدد، مهلت مصوبه تمدید شود؛ لذا اگر قرار به قصد برای ترخیص است باید طی همین زمان باقی‌مانده کمتر ۲۰ روز انجام شود. چنانچه بر اساس مصوبه دولت اقدام شود، تنها چند روز زمان می‌برد تا خودروهای دپوشده از گمرک ترخیص شوند. اگر دستگاه‌ها همکاری کنند، می‌توان طی چند روز این خودروها را از گمرک‌ها ترخیص کرده و پس از سه سال پرونده این خودروهای معطل را بست و به داستان‌های شرکت‌های واردکننده و مشتریان آن‌ها پایان داد.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا