اخبار خودرو

نقطه شروع خودروهای پاک؟

موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با تکیه بر گزارش بانک جهانی پنج توصیه حمل‌ونقلی مرتبط با خودروهای برقی را بررسی کرد. این گزارش بر مبنای کشورهای با درآمد پایین و متوسط شکل گرفته است. موضوع ورود خودروهای برقی به ناوگان حمل‌ونقل کشور، مساله‌ای است که طی چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته؛ ولی از زمان ریاست عباس علی‌آبادی بر وزارت صمت، به‌نوعی این موضوع به اولویت این وزارتخانه در سیاست‌های خودرویی بدل شده است؛ به طوری که می‌توان «خودروهای برقی» را پرتکرارترین عبارت در سخنان وزیر صمت از ابتدای کار وی دانست. با این وجود پرسش‌های زیادی در مورد نحوه ورود خودروهای برقی به کشور وجود دارد که هنوز پاسخ مشخصی برای آنها وجود ندارد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی طی گزارشی سعی کرده به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده و توصیه‌هایی برای استفاده از خودروهای برقی ارائه دهد.

سال‌ها پیش و زمانی که خودروهای دوگانه‌سوز راه خود را به بازار خودروی ایران باز می‌کردند، تجربه مشابهی برای فعالان صنعت و بازار خودروی ایران شکل گرفت که البته در نهایت مسیر آن به شکلی پیش رفت که می‌توان گفت این دست از خودروها ورود موفقی به کشور نداشتند. در آن زمان اصرار بر این بود که در ابتدا تولید خودروهای دوگانه‌سوز در اولویت باشد. در نتیجه تعداد زیادی از خودروها وارد بازار شدند بدون آنکه زیرساخت‌های مناسب آن شکل بگیرد، پس از آن به مرور ایستگا‌ه‌های گاز در کشور توسعه پیدا کردند.

بنابراین برای عدم‌تکرار چنین تجربه‌ای ضروری است پیش از ورود خودروهای برقی به کشور به چندین سوال اساسی پاسخ داده شود. برای مثال اینکه این خودروها با چه مکانیسمی قرار است وارد بازار شوند؟ آیا قرار است تولید شوند یا با واردات تامین می‌شوند؟ برقی‌سازی بهتر است ابتدا از چه نوع خودروهایی شروع شود؟ آیا زیرساخت‌های تولید برق در کشور پاسخگوی نیاز این خودروهاست؟ آیا اساسا خودروهای برقی برای همه کشورها مناسب هستند؟

این سوال‌ها و بسیاری از پرسش‌های دیگر تاکنون بی‌پاسخ مانده‌اند. با این وجود تجربه کشورهای دیگر می‌تواند به عنوان چراغ راهی عمل کند که جلوی اشتباهات زیادی در مسیر برقی‌سازی خودرو در کشور را بگیرد؛ تجربه‌هایی موفق و گاه ناموفق که نشان می‌دهند چه مسائلی پیش از شروع تولید یا واردات خودروهای برقی باید در کشور حل شوند. یکی از نکات جالب در این گزارش این است که نگاه محوری آن نه بر‌اساس تجربه کشورهای توسعه‌یافته بلکه براساس مسیری است که کشورهای درحال‌توسعه برای رسیدن به خودروهای برقی طی می‌کنند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا