اخبار خودرو

نمایش قیمت خودرو بازگشت پیروزمندانه ای دارد

با توجه به شیب قیمتی عجیب و باورنکردنی در بازار خودرو و البته مسکن و سایر بازارهای موازی، جولان قیمت گذاری های شدت یافته را در وب سایت های فروش آنلاین یا واسطه معاملات خودرو و مسکن و … شاهد بودیم. از این روی در مصوبه ای که از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، نمایش قیمت و در واقع اعلام قیمت در این وب سایت ها ممنوع اعلام شد. اکنون در جدیدترین اخبار خانه ملت می خوانیم که چراغ سبز دوباره مجلسی ها به نمایش قیمت خودرو را در این وب سایت ها خواهیم داشت.

نمایش قیمت خودرو

این طرح از سال گذشته یعنی سال ۱۳۹۸ اجرایی شد و اتفاقا در بدو امر نیز موفقیت قابل توجهی داشت. عدم نمایش قیمت خودرو و همین طور اتفاق مشابه در مسکن، باعث شد تا برای مدتی ترمز شیب تند افزایش قیمت ها کشیده شده و خبری از نرخ های رقابتی در میان نباشد. اما رفته رفته به نظر رسید که این عدم شفافیت در اعلام و نمایش نرخ ها، باعث شده تا بیش از گذشته قیمت گذاری سلیقه ای از سوی فروشندگان شکل گرفته و هیچ معیار و میزان مشخصی نیز وجود نداشته باشد.

تا چندی پیش اگر شما قصد فروش خودروی شخصی خود را داشتید، یکی از المان ها برای تشخیص نرخ واقعی آن، مراجعه به یکی از این وب سایت های واسط معاملات چون دیوار یا شیپور بود. در این پلت فرم ها با دنبال کردن خودروهایی که مشخصات مشابه خودروی شما داشتند، می توانستید به قیمت تخمینی دست یافته و با کمی نوسان، وسیله نقلیه خود را به فروش برسانید. اما با حذف امکان نمایش قیمت ها که از سوی مقام قضایی دستور آن صادر شده بود، چنین امکانی از میان برداشته شد. با این حساب خریدار نیز دیگر امکان قبلی برای استعلام نسبی نرخ وسیله نقلیه یا مسکن مورد نظر خود را از دست داده و باید برای به دست آوردن قیمت، از روش های سخت تری استفاده کند.

به نظر می رسد که مجلسی ها شکست این طرح را پذیرفته و اکنون چراغ سبز خانه ملت برای بازگشت دوباره قیمت ها به وب سایت ها روشن شده است. باید دید پس از این دوره، نحوه قیمت گذاری اصلاح شده یا باز باید منتظر حباب های قیمتی در این بازار باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا