اخبار خودرو

نکات مهم استفاده از ضد یخ‌ها

ضد یخ جز ضروری سیستم خنک‌کننده خودرو است. به تنظیم دمای موتور کمک می‌کند، از گرم‌شدن بیش از حد آن جلوگیری می‌کند و می‌تواند از آسیب شدید به موتور خودرو جلوگیری کند.ا این حال، استفاده نادرست از ضد یخ می‌تواند خطرناک یا حتی کشنده باشد. در اینجا چند نکته مهم برای استفاده از ضد یخ خودرو آورده شده است.

چرا ضد یخ برای وسیله نقلیه بسیار مهم است؟
همان‌طور که به زمستان نزدیک می شویم و دما به زیر صفر می‌رسد، باید به این فکر کنید که چگونه ماشین خود را در ماه‌های سردتر روشن نگه دارید. یکی از مواردی که باید بررسی کنید ضد یخ است.

ضد یخ مایع رنگی است که از یخ زدن آب در سیستم خنک‌کننده موتور در ماه‌های زمستان جلوگیری می‌کند. این کار را با کاهش نقطه انجماد آب انجام می‌دهد. با کاهش دمای بیرون، مایع خنک‌کننده به کل موتور پمپ می‌شود تا دمای یکنواخت را حفظ کند.

این محصول به شکل یک مایع غلیظ عرضه می‌شود و قبل از استفاده باید رقیق شود. خنک‌کننده موتور همان کار ضد یخ را انجام می‌دهد اما آماده استفاده است و نیازی به رقیق شدن ندارد.

وسیله نقلیه در طول سال (و نه فقط در زمستان) به ضد یخ نیاز دارد. این کار به محافظت از موتور در برابر خوردگی، به انتقال حرارت کمک کرده و از ایجاد زنگ و رسوب جلوگیری می‌کند. ضد یخ همچنین در دماهای گرم با بالا بردن نقطه جوش آب در سیستم خنک‌کننده از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می‌کند.

وسایل نقلیه مختلف به انواع مختلفی از ضد یخ نیاز دارند، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از آن، بررسی کنید که چه نوع ضد یخی برای وسیله نقلیه شما مناسب است.

انواع ضد یخ پرفروش ایرانی

انواع ضد یخ ایرانی که در بین کاربران کاربرد زیادی دارند، عبارت‌اند از: ضد یخ بهران بهمن، ضد یخ بهران دی و ضد یخ کاسپین. هر کدام از این محصولات دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و با توجه به نیاز سیستم مورد نظر انتخاب می‌شوند.

ضد یخ بهران بهمن برای کارکرد موثر در موتورهای بنزینی و دیزلی طراحی شده است و می‌توان آن را گزینه‌ای همه‌کاره برای انواع خودروها در نظر گرفت. ترکیبی از اتیلن گلیکول و اسیدهای آلی آن را در برابر خوردگی محافظت می‌کند و آن را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده طولانی‌مدت تبدیل می‌کند. برای خرید و دیدن مشخصات ضد یخ بهران بهمن کلیک کنید.

از طرف دیگر ضد یخ بهران دی به طور ویژه برای موتورهای دیزلی سنگین فرموله شده است و یک ضد یخ با کیفیت بالا با افزودنی‌های مناسب برای چنین سیستم های موتوری است.

ضد یخ کاسپین نیز که توسط شرکت معتبر صنایع شیمیایی فومن ساخته شده است، برای اطمینان از اینکه کیفیت آن مطابق با آخرین استانداردهای محصولات خودرویی است، آزمایشات دقیقی را پشت سر گذاشته است. برای کسانی که به دنبال یک ضدیخ مطمئن و موثر هستند، مارک‌های ایرانی مانند بهران بهمن، بهران دی و کاسپین گزینه‌های قابل تاملی هستند.

هر چند وقت یکبار باید ضد یخ موتور را چک کنید؟

توصیه‌ها بین تولیدکنندگان خودرو کمی متفاوت است، اما به عنوان یک قاعده کلی باید حداقل دو بار در سال (قبل از تابستان و زمستان) بررسی شود. هر زمان که سطح ضد یخ به زیر علامت های راهنما می‌رسد یا اگر چراغ هشداری روی داشبورد خود می‌بینید، باید آن را شارژ کنید. به طور کلی سطح ضد یخ باید:حداقل دو بار در سال چک شود.
قبل از تابستان و زمستان و همچنین هر زمان که چراغ هشدار مایع خنک‌کننده روشن شد، باید بررسی شود.
ضد یخ در طول سرویس موقت و کامل چک شود.

نکات مهم استفاده از ضد یخ‌ها

نوع مناسب ضد یخ را انتخاب کنید.دو نوع ضد یخ وجود دارد: بر پایه اتیلن گلیکول و بر پایه پروپیلن گلیکول. اتیلن گلیکول رایج‌ترین نوع ضد یخ است که در جلوگیری از خوردگی و یخ‌زدگی بسیار موثر است. با این حال، سمی است و در صورت ورود به بدن می‌تواند مضر باشد. از طرف دیگر، پروپیلن گلیکول کمتر سمی است و استفاده از آن بی‌خطرتر است؛ اما در جلوگیری از خوردگی و یخ‌زدگی موثر نیست. مطمئن شوید که نوع مناسب ضد یخ را با توجه به ماشین و نیازهای آن انتخاب کرده‌اید.

سطح ضد یخ را به طور مرتب چک کنید

مهم است که سطح ضد یخ در سیستم خنک‌کننده خودرو را به طور مرتب بررسی کنید. سطوح کم می‌تواند باعث داغ‌شدن بیش از حد موتور و به طور بالقوه آسیب جدی شود. زمانی که موتور سرد است ماهی یک بار سطح ضد یخ را بررسی کنید و در صورت لزوم ضد یخ بیشتری اضافه کنید.

از مخلوط مناسب استفاده کنید

ضد یخ معمولاً به عنوان محلول غلیظ شناخته می‌شود که باید قبل از استفاده با آب مخلوط شود. نسبت توصیه‌شده ضد یخ به آب، بسته به آب و هوای منطقه شما و نیازهای خاص سیستم خنک‌کننده ماشین، متفاوت است. برای یافتن نسبت توصیه‌شده برای خودروی خود، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید.

انواع ضد یخ را با هم مخلوط نکنید

مخلوط کردن انواع مختلف ضد یخ باعث واکنش های شیمیایی می‌شود و می‌تواند به سیستم خنک‌کننده خودرو شما آسیب برساند. به یک نوع ضد یخ بسنده کنید و از مخلوط کردن مارک ها یا انواع مختلف خودداری کنید.

ضد یخ استفاده شده را به درستی دور بریزید

ضد یخ سمی است و در صورت عدم دفع اشتباه می‌تواند برای محیط زیست مضر باشد. ضد یخ استفاده شده را در زهکشی یا روی زمین نریزید. با مرکز مدیریت زباله محلی خود تماس بگیرید تا نحوه دفع صحیح آن را به شما بگویند.

در پایان، استفاده صحیح از ضد یخ برای حفظ سیستم خنک‌کننده خودرو و جلوگیری از آسیب موتور ضروری است. همیشه نوع مناسب ضد یخ را انتخاب کنید، سطح آن را به طور مرتب بررسی کنید، از مخلوط مناسب استفاده کنید، از مخلوط کردن انواع مختلف خودداری کنید و ضد یخ استفاده شده را به درستی دور بیندازید تا خودروی شما روان و ایمن کار کند.

منبع خبر: پرشین خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا