رپرتاژ

همه‌ چیز درباره فروش خودرو

احتمالاً در زندگی هر شخصی پیش خواهد آمد که قصد فروش خودروی خود را داشته باشد. با تصمیم گرفتن به فروش، حجمی از سؤالات به ذهن شما می‌رسند. مطمئناً همه افراد فروشنده نیستند و با مراحلی که پیش رو دارند تابه‌حال مواجه نشده‌اند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید و یا به هر دلیلی دوست دارید در ارتباط با فروش خودرو اطلاعاتی کسب کنید « سایت کارنامه » به شما کمک خواهد کرد. ما در این مقاله سعی داریم در کنار نکاتی که فروش خودرو دارد، انواع فروش را نیز به شما معرفی کنیم. اگر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید مطمئناً روش‌هایی را برای فروش بهتر خودرو خود، به شما پیشنهاد خواهیم داد.

نکات مهم برای فروش خودرو

در فروش خودرو نکات زیادی وجود دارد که ما در این قسمت سعی کرده‌ایم موارد مهم را موردبررسی مختصر قرار دهیم. به این نکات توجه کنید و به یاد داشته باشید که نکات دیگری نیز وجود دارند. شما هم می‌توانید نکاتی را که به ذهنتان می‌رسد و یا تجربه‌ی دارید و می‌دانید که آن نکات مهم هستند با ما در سایت کارنامه در میان بگذارید.

تخفیف به خریدار

اولین سؤالی که در ذهن یک فروشنده شکل می‌گیرد میزان تخفیفی است که باید به مشتری بدهد. آیا تخفیف لازم است؟ این موضوع بستگی به خودرو و شرایط شما خواهد داشت. اگر ماشین شما خوش فروش است و شما قصد فروش سریع آن را ندارید و وقت لازم را برای فروش دارید می‌توانید تخفیف ندهید؛ اما در برخی مواقع و شرایط تخفیف دادن برای شما لازم است. ازجمله این شرایط می‌توان به خوش فروش نبودن خودرو و احتیاج زیاد به فروش سریع خودرو اشاره کرد.

نوع ماشین و تأثیر آن در فروش

نوع خودرو قطعاً در بازار دسته دوم تأثیر خواهد داشت. از انواع ماشین‌ها می‌توان به سدان‌های خانوادگی، ماشین‌های اسپورت، وانت‌ها و ماشی‌های باری، ماشین‌های کلکسیونی و … اشاره کرد. شما با توجه به نوع خودرو خود فروش متفاوتی را خواهید داشت.

کسب اطلاعات در ارتباط با قیمت‌گذاری اولیه

برای قیمت‌گذاری اولیه می‌توانید به سایت‌های آگهی مانند دیوار سری بزنید و قیمت خودروهای مشابه خودرو خود را ببینید. البته مراقب دلالانی که قیمت بیشتری را اعلام می‌کنند باشید.

دلربا کردن خودرو برای خریدار

یکی از روش‌های فروش بهتر خودرو دلربا کردن آن است که در ادامه بیشتر در ارتباط با آن حبت کرده‌ایم. اولین برخورد با خودرو تأثیر زیادی بر خریدار خواهد گذاشت.

تبلیغ فروش ماشین

در سایت‌های مختلف می‌توانید تبلیغ فروش ماشین خود را منتشر کنید. از دوستان خود بخواهید آگهی فروش را بین دوستان خود انتشار دهند. البته یکی از راه‌ها مؤثر، سایت کارنامه است که به شما در فروش خودرو کمک خواهد کرد.

سایت‌های تخصصی ماشین محل مناسبی برای انتشار آگهی نیستند

برخلاف تصور شما، سایت‌های تخصصی ماشین محل مناسبی برای انتشار آگهی فروش خودرو نیستند. افراد بیشتر برای خواندن و دانستن جدیدترین تکنولوژی‌ها به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند و کاری به آگهی‌ها ندارند. بهتر است آگهی خود را در سایت‌های خریدوفروش خودرو منتشر کنید که کاربران به همین منظور به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

کمک گرفتن از اپلیکیشن‌های آنلاین

اپلیکیشن‌های آنلاین امروزه جای خود را در میان مردم بازکرده‌ است و افراد به هر منظوری ابتدا به اپلیکیشن‌های آنلاین مراجعه می‌کنند. آگهی فروش خودرو خود را می‌توانید در این اپلیکیشن‌ها مانند اپلیکیشن دیوار منتشر کنید.

آگهی مناسب

یک آگهی مناسب می‌تواند در فروش خودرو شما بسیار مؤثر باشد. چند کلمه و جمله‌ای کوتاه که قصد و نیت شما را برساند کافی است. از طرفی هرچقدر در ارتباط با مشخصات خودرو خود در آگهی صحبت کنید بازهم مشتریان در تماس تلفنی یا حتی حضور، سؤالات خود را می‌پرسند.

با درخواست تست رانندگی چطور رفتار کنیم؟

در جواب این درخواست حتماً اعتبار گواهی‌نامه رانندگی فرد را چک کنید. بهتر است که خودتان نیز در کنار او سوار شوید. اگر خریدار درخواست کرد که برای بررسی فنی خودرو را به مکانیک مورد اعتماد خود نشان دهد، درصورتی‌که احساس خوبی به این قضیه دارید به او اجازه دهید. این یک درخواست منطقی است.

مدیریت توافقات اولیه

بر سر یک سری مشکلات و هزینه‌های تعمیراتی خودرو با خریدار توافق کنید. اگر ایرادات را قبول دارید هزینه تعمیر را از قیمت خودرو کم کنید و اگر شک دارید عیب را با مراجعه به مکانیک مورد اعتماد خود رفع کنید.

طی کردن مراحل اداری

مراحل اداری را به‌دقت به پایان برسانید. از تحویل یک خودرو قولنامه شده که فک پلاک نشده است به خریدار خودداری کنید. تمام مسئولیت‌های استفاده از خودرو را به مالک جدید منتقل کنید تا از دردسرهای احتمالی جلوگیری کنید.

مدارک لازم برای فروش خودرو

مطمئناً برای معامله خودرو نیاز به یک سری مدارک است که فروشندگان باید آن‌ها را آماده و در دست داشته باشند. ازجمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. با مراجعه به سایت کارنامه می‌توانید به‌صورت مفصل دراین‌ارتباط اطلاعات لازم را کسب کنید. مدارکی که در ادامه آورده‌ایم اصلی‌ترین مدارک هستند.

 • کارت خودرو و برگه سبز: این دو سند اسناد اصلی احراز مالکیت از سمت نیروی انتظامی هستند.
 • برگه کمپانی: همان فاکتو خرید خودرو از کمپانی تولیدکننده است و مشخص می‌کند که در چه تاریخی چه خودرویی و به چه کسی فروخته‌شده است.
 • سند قطعی: درواقع همان کاغذی است که قوه قضاییه معتقد است مالکیت خودرو را نشان می‌دهد.
 • بیمه شخص ثالث: معامله بدون بیمه شخص ثالث قطعاً خنده‌دار است زیرا خودرو را بدون بیمه جابه‌جا نمی‌کنند.
 • مدارک شناسایی و وکالت: فروشنده باید مدارک شخصی خود را به همراه داشته باشد. درصورتی‌که مالک نیست باید وکالت فروش خودرو را در دست داشته باشد.
 • مفاصا حساب عوارض شهرداری: بسته به نوع و مدل و ابعادی که خودرو دارد هرسال مشمول عوارض شهرداری می‌شود که در هنگام معامله باید برای پرداخت اقدام شود.
 • برگه عدم خلافی: برای انتقال خودرو واضح است که باید تمامی جریمه‌های خودرو را پرداخت کنید.
 • مدارک احراز محل سکونت خریدار: برای تعویض پلاک لازم است که مدرکی مبنی بر احراز محل سکونت خریدار به همراه داشته باشید.

انواع روش فروش خودرو

به‌طورکلی افراد می‌توانند به دو روش خودرو خود را به روش برسانند؛ روش سنتی و روش مدرن. افراد طبق اطلاعات و شرایط خود اقدام به یکی از این روش‌ها خواهند کرد. در این قسمت به‌طور مختصر به این دو روش پرداخته‌ایم.

روش سنتی

در روش سنتی سه مدل وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • بازارهای خریدوفروش که بسیار خطر دارند.
 • نمایشگاه فروش خودرو
 • سایت‌های خریدوفروش مانند دیوار و شیپور

روش مدرن

خریدوفروش در سایت‌های مربوط به این امر بهترین روش است. سایت کارنامه با فروش سفارشی خودرو شما از بسیاری از مشکلات شما را رها می‌سازد. با این روش شما فروش را به دست سایت موردنظر سپرده و آن ا با بهترین قیمت و بدون دردسر می‌فروشید. دیگر نیازی نیست که شما با دلالان در ارتباط باشید یا به تماس‌های مکرر مشتریان پاسخ دهید.

سخن پایانی

در فروش خودرو نکات زیادی وجود دارند که اگرچه ساده و پیش‌پاافتاده هستند اما عمل کردن به آن‌ها در کنار یکدیگر شما را به فروش نزدیک‌تر خواهد کرد. شما در سایت کارنامه می‌توانید به‌تمامی اطلاعات در ارتباط با خریدوفروش خودرو دست پیدا کنید. همچنین می‌توانید خودرو خود را به‌راحتی به فروش رسانده یا خریداری کنید. قطعاً کسب اطلاعات و آگاهی در هر زمینه‌ای می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا