اخبار خودرو

وجود ۱۷ میلیون خودروی فرسوده در کشور

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه ۱۷میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد گفت: سالانه باید ۵۰۰هزار خودروی فرسوده از رده خارج شود.

سمیه رفیعی با اشاره به وضعیت خودرو‌های فرسوده در کشور گفت: براساس آمار‌ها از ۳۸ میلیون وسیله نقلیه کشور، حدود ۱۷میلیون معادل ۴۵درصد فرسوده است. همچنین از ۱۲میلیون موتورسیکلت درحال حرکت، ۱۱میلیون آن فرسوده بود و در حوزه ناوگان عمومی کشور نیز ۸۰درصد خودرو‌ها فرسوده هستند. وی افزود: همه این آمار‌ها درکنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودرو‌های فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودرو‌های فرسوده است حکایت از ضرورت ورود جدی به‌جایگزینی خودرو‌های فرسوده است.

رفیعی با اشاره به قوانین «هوای پاک» و «ساماندهی صنعت خودرو» بیان کرد: قانون‌گذار تدابیر مناسبی برای از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده دیده است که لازم است متولیان در این خصوص با اجرای دقیق قانون، مشکلات این حوزه را رفع کنند. این نماینده مجلس یازدهم، در خصوص اسقاط خودرو‌های فرسوده تاکید کرد: باید خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هایی اسقاط شوند که امکان تردد داشته باشند وگرنه اسقاط خودرو‌های متروکه قطعا نمی‌تواند اهداف قانون هوای پاک را محقق کند که دراین زمینه انتظار داریم متولیان تدابیر لازم را بیندیشند. وی با تاکید براینکه حق داشتن هوای پاک و خودروی ایمن از حقوق اصلی و مطالبات شهروندان است، یادآور شد: با تصویب مجلس، ورود خودرو‌های دست‌دوم به کشور علاوه بر خودرو‌های نو مجاز شده‌است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد جایگزینی خودرو‌های فرسوده با خودرو‌های نسل جدید و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در کشور باشیم.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا