اخبار خودرومقالات

ورود اولین خودروهای وارداتی به کشور در هفته آینده

وزیر صمت با اشاره به انجام ثبت سفارش واردات خودرو توسط ۴ مجموعه گفت: اولین خودروهای وارداتی هفته آینده وارد گمرک می شود تا کارهای مربوط به ترخیص آنها انجام شود.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت در حاشیه امضای تفاهمنامه تهیه نقشه راه تطبیق سیاست های تجاری و ارزی با بانک مرکزی در خصوص واردات خودرو گفت: هفته آینده نخستین محموله خودروهای وارداتی، وارد کشور می شود.

وی با بیان اینکه از میان ۴۰۰ مجموعه ای که درخواست واردات داشتند، ۲۷ مورد دارای حداقل شرایط بودند ادامه داد: ۴ مجموعه ثبت سفارش خود را کامل کرده اند و خودروهای یک مجموعه هفته آینده وارد گمرک می شود تا امور مربوط به ترخیص را طی کند.

وزیر صمت با بیان اینکه در تامین یک میلیارد یورو ارز مورد نیاز برای واردات خود مشکلی وجود ندارد و توافقات با بانک مرکزی صورت گرفته است گفت: اولویت ما واردات خودرو اقتصادی است اما در مرحله اول تاکیدی روی این موضوع نداریم چرا که برای ما در این مرحله زمان واردات مهم است تا آن ذهنیتی که می گوید واردات صورت نمی گیرد از بین برود.

وی تاکید کرد: بنابراین در این مرحله هر وارد کننده ای که توان عقد قرارداد خودرو زیر ۲۰ هزار یورو داشته، کار ثبت سفارش را آغاز کرده است.

فاطمی امین با تاکید بر این نکته که دیگر هیچ خودروی ناقصی در کشور تولید نمی شود و تمامی خودروهای تولیدی عبور مستقیم و آماده فروش هستند، در پاسخ به سوالی در مورد مشکل صادرکنندگانی که با ارز آزاد مواد اولیه تهیه می کنند و صادرات با ارز نیما انجام می دهند گفت: هیچ موردی در صنعت وجود ندارد که مواد اولیه خود را از ارز آزاد تهیه کند.

وی خاطرنشان ساخت: تمامی تولیدکنندگان مواد اولیه را با ارز نیما تهیه می کنند و اگر موردی می شناسید، به ما معرفی کنید.

وزیر صمت افزود: در بخش کشاورزی مشکلی در خصوص تفاوت قیمت نیما و آزاد وجود دارد و آن این است که صادرکنندگان معتقدند صادرات با ارز نیما سبب کاهش توان رقابتی می شود و سودی ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا