اخبار خودرو

ورود ۱۰۰ هزار تاکسی برقی به شهرهای بزرگ تا پایان سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه داریم تا آخر سال ۱۰۰ هزار تاکسی برقی در شهرهای بزرگ داشته باشیم.

عباس علی‌ آبادی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: باید خودروهای سنتی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند را بهبود دهیم، اما نباید در این بخش سرمایه‌گذاری گسترده کنیم. دوره در حال ورود به یک دوره تازه، یعنی استفاده از خودروهای برقی و هوشمند است. امیدواریم در سال آینده سطحی از هوشمندی را در خودروهای داخلی هم داشته باشیم. در حوزه خودروهای برقی با توجه به ظرفیت‌های دانش بنیان کشور، می‌توانیم تحول را از جایی شروع کنیم که دنیا تازه شروع کرده و در این حوزه خیلی عقب نیفتادیم.

وی ابراز امیدواری کرد که به زودی حمل و نقل عمومی در تهران برقی شود و گفت: این موضوع اثرات مثبت زیست محیطی هم دارد. در حال حاضر نسب شارژرها شروع شده و در حال توسعه زیرساخت‌ها هستیم. احتمالا در همین هفته‌های اول آذرماه تاکسی‌های برقی به‌تدریج وارد تهران می‌شود. در مجموع مقرر شده تا آخر سال ۱۰۰ هزار تاکسی برقی در شهرهای بزرگ داشته باشیم.

همچنین به گفته این مقام مسئول چند نمونه خودروی برقی داخلی هم تولید شده که پیش بینی می‌شود در نیمه اول سال بعد، این خودروها نیز عرضه شوند.

علی آبادی در ادامه با اشاره به اینکه باتری خودروهای برقی نسبتا گران است، تصریح کرد: بر این اساس مقرر شده تعرفه‌ی واردات باتری‌ها به حداقل برسد. البته برای تاکسی‌ها، سهم قابل توجهی از هزینه‌ها را دولت پرداخت می‌کند. مقرر شده وزارت نفت هزینه حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار سهم باتری را از محل سوخت صرفه‌جویی شده کمک کند.

وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه به جای خودروهای بنزینی باید بیشتر تمرکز خود را روی خودروهای برقی و هوشمند بگذاریم، تصریح کرد: در نروژ بیش از ۸۰ درصد خودروها برقی شده و در چین تقزیبا همه حمل و نقل عمومی و تقریبا ۳۰ تا ۳۵ درصد خودروهای مردم نیز برقی شده است. باید بیشتر انرژی خود را صرف کنیم که در این پدیده از دنیا عقب نمانیم و با دنیا همراه شویم. خودروهای بنزینی هم در برنامه جلو می‌روند، اما باید تمرکز ما بر خودروهای آینده باشد. سیاست ما نباید این باشد که خودروهای بنزینی را حتما داخلی کنیم چون این‌ها گذرا هستند. بنابراین باید به سمت داخلی‌ سازی قسمت‌هایی که خلق فناوری می‌کنند، حرکت کنیم.

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا