اخبار خودرو

وزارت صمت، میزان نیاز حمل‌ونقل جاده‌ای تا پایان سال

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت‌صمت در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، میزان نیاز اعلام شده به خودروهای سنگین توسط سازمان راهداری و همچنین برنامه تولید سال جاری را اعلام کرد که براساس آن احتمالا نیاز به واردات کشنده و ون مسافری، با توجه به تولید بیش‌از نیاز، در سال جاری نداشته باشیم.

منوچهر منطقی در نامه‌ای خطاب به مهدی ضیغمی (رئیس سازمان توسعه تجارت ایران)، میزان نیاز خودروهای مورد نیاز آیین‌نامه اجرایی بند(ص) تبصره (۷) قانون بودجه سال جاری کل‌کشور را اعلام کرده‌است که مبنای آن میزان نیاز اعلام شده توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار گرفته است.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت‌ صنعت، معدن و تجارت در نامه خود، ضمن اشاره به نامه رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرده‌است که به استناد “قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی” و با توجه به نامه شهریورماه سال جاری سازمان بازرسی کشور با موضوع صیانت از حقوق تولیدکنندگان داخلی که از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، میزان نیاز حمل‌ونقل جاده‌ یا کشور بنابر درخواست سازمان راهداری و حمل‌ونقل جادی را در جدولی ارائه کرده است.

در این نامه همچین برنامه تولید در سال جاری برای هر خودروی سنگین به تفکیک اعلام شده که براساس آن با توجه به تولید بیش‌از نیاز برای خودروهای کشنده با بارگیر غیرثابت و ون مسافری، احتمالا نیاز به واردات این خودروها تا پایان سال جاری نداشته باشیم.

اما در مقابل با توجه به اینکه تولید کامیون با بارگیر ثابت، اتوبوس (برون‌شهری) و مینی‌بوس بیش از برنامه تولید آن‌ها در سال جاری است، نیاز به واردات دیده می‌شود.

در این ابلاغیه تاکید شده‌است که برای واردات، اولویت با خودروهایی است که پیش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند(ص) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۲، وارد اماکن گمرکی شده‌اند (دارای قبض انبار مورد تایید گمرک جمهوری اسلامی هستند).

همچنین به‌منظور تنظیم بازار خودرو، از محل سایر مصوبات واردات خودرو نو نیز در دستور کار وزارت متبوع قرار دارد.

در انتهای نامه منطقی خاطرنشان شده‌است که “نام‌های تجاری موردنظر، می‌بایست با هماهنگی سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط‌‌‌‌‌زیست و از محل مدل‌های دارای تائیدیه خدمات پس از فروش توس معاونت تجارت و خدمات وزارت متبوع اعلام شود.”

منبع خبر: عصر خودرو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا