اخبار خودرو

ویترین جدید نمایشگاه وارداتی‌‌ها

در‌حالی‌که هنوز ۳۰هزار متقاضی نهایی خودروهای وارداتی چشم‌انتظار دریافت خودروی خود هستند، اقدامات نمادین سیاستگذار (در بخش واردات خودرو) همچنان ادامه دارد و در جدیدترین مورد، مدل‌های جدید در سامانه یکپارچه بارگذاری شده‌اند. اواخر سال گذشته و پس از ورود چند محموله از خودروهای وارداتی، فاز نخست عرضه این خودروها در سامانه یکپارچه به اجرا درآمد. طبق برنامه‌ریزی سیاستگذار، متقاضیان باید ۵۰۰میلیون تومان در حساب وکالتی بلوکه می‌کردند تا مجوز ثبت‌نام در سامانه را اخذ کنند. در نهایت نیز فروش برگزارشد و چند ۱۰هزار نفر در آن ثبت‌نام کردند.

اخیرا نیز اعلام‌شده متقاضیان نهایی خودروهای وارداتی، ۳۰هزار نفر هستند (البته این تعداد قبلا ۳۴هزار نفر بوده که چهارهزار نفر انصراف داده‌اند). با وجود آنکه حدود هشت‌ماه از دور نخست فروش خودروهای وارداتی می‌گذرد، تقریبا هنوز هیچ‌کدام از متقاضیان رسما خودروی خود را تحویل نگرفته‌اند. ثبت ۳۰هزار تقاضا برای خودروهای خارجی در شرایطی است که طبق آخرین‌آمار، تنها پنج‌هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده‌است، یعنی یک‌ششم تقاضای رسمی. از همین‌رو اینکه متقاضیان خودروهای وارداتی در صف تحویل قرار دارند و صف تکان نمی‌خورد، چندان موضوع عجیبی نیست. اما اقدام اخیر سیاستگذار مبنی‌بر بازگشایی سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی و بارگذاری مدل‌های موجود در آن، روزنه امیدی برای آغاز تحویل گسترده خودروها ایجاد کرده‌است.

اوایل هفته گذشته بود که با بازگشایی سامانه یکپارچه، شش مدل خودرو در آن بارگذاری شدند و حالا هشت مدل دیگر نیز مهمان این سامانه شده‌اند. در نخستین روز آغاز بارگذاری، خودروهای وارداتی مربوط به سایپا، ماموت‌خودرو، کرمان‌‌خودرو، پارس‌خودرو، معین‌خودرو و کوشاخودرو در سامانه موردنظر بارگذاری شدند. این خودروها شامل چانگان CS۵۵ پلاس (مربوط به سایپا)، جتا VS۷ (مختص ماموت‌خودرو)، هیوندای النترا (متعلق به کرمان‌موتور)، زوتی DL۵ (مربوط به پارس‌خودرو)، تویوتا کرولا (متعلق به معین‌خودرو) و کیا سلتوس (مربوط به کوشاخودرو) می‌شوند. حالا خبر می‌رسد هشت خودروی جدید نیز در سامانه یکپارچه بارگذاری شده‌اند که در بین آنها سوزوکی و دانگ‌فنگ نیز به چشم می‌آیند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا